Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » Sosyal Medya Yönetimi Yapılırken Kullanılan Merak Uyandıran Paylaşımlar
Sosyal Medya Yönetimi Yapılırken Kullanılan Merak Uyandıran Paylaşımlar

Sosyal medya hesaplarınızda farklı içerikler ve tasarımlar deneyerek etkileşimlerinizi artırabilirsiniz. Herkesin sosyal medya içerik paylaşımı yaptığı, rekabetin hat safhada olduğu bir dönemdeyiz. Markanızı bu rekabetçi ortamda ön plana çıkarmak için yapmanız gereken birkaç önemli görev var!
Sosyal medyada içerik paylaşırken özellikle şunu artık öğrenmelisiniz: her sosyal mecranın kendine göre farklı dinamikleri bulunuyor. Yani her sosyal medya mecrası içerisinde bulunan kitle birbirinde farklı şeyleri talep ediyor. Instagram ile Twitter’ın dinamikleri kesinlikle birbirinden çok farklı. Bu yüzden her mecrayı dinamiklerine göre kategorize edip ona göre içerik paylaşmalısınız. Peki bunu yaparken nelere dikkat etmelisiniz ? Sosyal Medya Yönetimi İpuçlarına Bakalım…

Sosyal Medya Yönetimi Yaparken Hedef Kitlenizi Belirlemeli ve Onları İyi Anlamalısınız!

Sosyal medya paylaşımı için en önemli kriterlerden bir tanesi hedef kitleyi doğru anlamak. Hedef kitleniz ne talep ediyor? Hangi paylaşımlar onların hoşuna gidiyor? Hangi paylaşımlar onların ilgisini çekiyor? Öncelikle bu işe başlarken ’’herkes için paylaşıyorum’’ kafasından hemen sıyrılmalısınız. Sizin sosyal medya olma sebebiniz ne? Ben de varım demek mi yoksa istediğiniz etkileşimi alıp daha fazla geri dönüşüm elde etmek mi? Eğer istediğiniz gibi geri dönüşüm almak istiyorsanız, hedef kitlenizi iyi bir şekilde analiz etmeli, ilgi alanlarını öğrenmeli, demografik yapılarını bilmeli, konumlarını ve mesleki durumları hakkında bilgi sahibi olup ona göre içeriklerinizi hazırlamalısınız. Hedef kitlenizin sizin için gerekli olan özelliklerini bildiğiniz takdirde hangi zaman aralığında içerik paylaşmalısınız konusu üzerine de fikir sahibi olacaksınız. Bu bilgileri elde ettikten sonra sosyal medya paylaşımlarınız için stratejiler geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya’da Üslup Önemli!

Hedef kitlenizle nasıl iletişim kuracağınızı, yani hedef kitlenize nasıl yaklaşacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken bazı parametreler yer alıyor. Bunlar şu şekilde; hedef kitle, kullanılan dil, ton ve amaç. Hedef kitlenizin yapısını öğrendikten sonra üslubunuzu belirlemeniz gerekir.
Hedef kitlenizle iletişim kurarken ciddi mi olacaksınız yoksa günlük konuşma dili tarzında bir dil yapısı mı tercih edeceksiniz? Bunu yaparken tonunuz ne şekilde olacak? Daha çok eğlenceli mi olacaksınız yoksa ciddi mi? Son olarak ise neden sosyal medyada bulunuyorsunuz? Hedef kitlenizi eğlendirmek için mi yoksa eğitmek için mi? Bu soruların cevaplarını bulup sonrasında sosyal medya içerikleri üretmeye başlamalısınız.

Her Sosyal Medya Mecrasına Markanızı Dahil Edin

Sosyal medya mecralarında ki paylaşım stratejileri açısından markanızın kimliğini ve ürünlerinizi dahil etmelisiniz.Hazırladığınız sosyal medya içeriklerine mutlaka marka kimliğini yansıtın. Hazırladığınız içeriklere marka kimliğinizi yansıtmadığınızda ya da istediğiniz hedef kitleyle içeriklerinizi buluşturamadığınız taktirde istediğiniz sonuçları elde edemezsiniz. O yüzden içerikleri doğru hedef kitleyle buluşturmaya ve marka kimliğini içeriklerde bulundurmaya çok dikkat etmelisiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Yapılırken Kullanılan Merak Uyandıran Paylaşımlar