Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » 2020 SEO Teknikleri
2020 SEO Teknikleri

2020 SEO teknikleri geçtiğimiz 2019 yılından yaşanan algoritma güncellemeleri  ve yeni SEO trendleri ile şekillenip alıştığımız yöntemlerden farklı bir tarafa yöneldi.

Eğer 2020 SEO trendlerini yakalamak ve son gelişmelere ayak uydurmak istiyorsanız bu yazıyı dikkate okuyun! Yeni SEO Stratejileri tabii ki genel olarak Google’ın isteklerine ve yaratmak istediği ekosisteme ayak uydurmak üzerine kurulu.

İşleyeceğimiz konulardan bazıları; yeni ama belirleyici sıralama faktörü olan E-A-T, Görsel, Ses, Video aramaları ve search intent.

2020 SEO Teknikleri: E-A-T Nedir?

(Expertise, Authoritativeness, and Trustworthiness)

E-A-T konsepti Google’ın bir süredir üzerinde çalıştığı bir puanlama sistemi diyebiliriz. 2020 SEO teknikleri’nin en önemlilerinden olan E-A-T, Türkçe’ye çevirdiğimizde Uzmanlık, Otorite ve Güvenilirlik olarak geçer. Bu özellikler içeriğinizin ve sitenizin genel olarak ne kadar kullanıcıları tatmin edici düzeyde olduğunu ölçüyor.

E-A-T’nin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlamanız için aşağıda linkini de verdiğimiz Google’ın Kalite Ölçüm Kılavuzunda E-A-T’nin tam 135 kez farklı yerlerde geçtiğini görebilirsiniz. Bu neredeyse her sayfada bir kez oluyor!

2020 SEO Teknikleri

Zaten bu denli önemli olan E-A-T, 2020 ve sonrasında sıralama ölçütlerinin başını çekecek gibi görünüyor. Kaliteli içerik zaten son yılların dillerden düşmeyen SEO trendi. Peki sitemizin E-A-T değerlerini başka nasıl arttıracağız?

Uzmanlık:

Google artık içeriğin konusunda uzman kişiler tarafından üretilmesine dikkat ediyor. Bir çeşit kayıtlı yazarlık sistemi kurulup içerik üreticilerinin yetkinliklerinin kayıt altında tutulacağı bile söyleniyor. Bu tarz ileri seviye bir Google Authorship sistemi, SEO’nun kurallarını değiştirebilir.

Artık rastgele freelancer’lar tarafından yazılan makaleler yerine alanında bir geçmişi olan yazarlar tarafından kaleme alınan makaleler üst sıralara taşınabilir. Bunun özellikle sağlık sektörü gibi kritik alanlara bir standart getirmesi bekleniyor. Şu an konuyla hiç alakası olmayan insanlar bile tıbbi ürünler önerebiliyor, egzersiz programları verebiliyor.

Yani 2020’de ve sonrasında özellikle uzmanlık gerektirdiğine karar verilen alanlarda sıralama değişiklikleri görebiliriz.

Şeffaflık:

Yine aynı şekilde Google, bir sitenin ve içeriklerinin arkasında kimin olduğunu bilmek istiyor. Site bir şahısa mı, özel işletmeye mi, büyük bir şirkete mi veya bir vakfa mı ait ve bu site sahibinin amacı ne? Bu gibi soruları yanıtsız bırakmak Google’ın gözünde güvenilirliğinizi düşürebilir. Bu nedenle öncelikle uygulamamız gerekenler:

 • Detaylı bir “Hakkımızda” veya “Biz kimiz” sayfası
 • Doğru bilgilerin verildiği “İletişim” sayfası
 • Gizlilik Politikası
 • Kullanım Koşulları
 • Makalelere “Yazar” kısmı eklenmesi

İyi Bilinmek/Bahsedilmek:

Herkes profesyonel görünen bir site kurabilir veya yaptırabilir. Yine herkes alanında bir uzman olduğunu iddia edebilir. Fakat daha önemlisi başkalarının hakkınızda ne düşündüğüdür.

Eğer saygıdeğer ve otoritesi sorgulanamayacak siteler size link veriyorsa veya sizden iyi bahsediyorsa bu Google’ın gözünde sizi yüceltecektir. Özellikle sizin sektörünüzdeki sitelerden çok sayıda backlink almanız bu alanda bir otorite olduğunuz izlenimini yaratacaktır.

Sitelerin, şirketlerin değerlendirildiği pek çok platform mevcut. Trustpilot tarzı sitelerin ve burada yorum yapanların sizin hakkınızdaki fikri de önem kazanıyor.

 

2020 SEO Teknikleri: Arama Yapmanın Yeni Yolları

(Görsel, Video, Sesli Aramalar)

Arama çubuğuna bir şeyler yazıp sonuçları kurcaladığımız, görselleri açıp aklımızdakine en uygun olanı bulmaya çalıştığımız günler geride kalıyor. Yeni teknolojiler ve inovasyonlar hızla yaşam tarzımızı değiştirirken SEO’nun tanımı ve işleyişi de değişiyor. 2020 SEO teknikleri’nden biri de çağa ayak uydurmak diyebiliriz. Hadi SEO’nun geleceğine bakalım.

Görsel Aramalar

Shazam’ı duymuş muydunuz? Hani çalan şarkının adı aklınıza gelmediğinde telefona sarılıp bir uygulama açarız

ve o da şarkıyı dinleyip ismini söyler. O kadar popüler ki şöyle bir kavram bile ortaya çıktı: “Shazamlamak”.

Sizi Google Lens ile tanıştıralım. Şimdi gördüğünüz bir ürünü sahazamladığınızı düşünün. Mesela durakta beklerken yanınızdaki kadının çantasını beğendiniz, Google Lens’e taratın ve çanta hakkındaki tüm bilgiler karşınıza gelsin.

Bu daha sadece başlangıç! Yabancı bir ülkede gezerken ismini merak ettiğiniz bir mekanı, binayı Google Lens ile tanıyabilirsiniz.

Cinsini merak ettiğiniz köpeği çekip hemen onun hakkında onlarca bilgi görebilirsiniz. Hatta bunu bitkilere bile yapabilirsiniz.

Hala insanların bir şeyleri sözcüklerle tarif ederek Google arama çubuğuna yazıp sitenize geleceğini düşünüyor musunuz?

İstatistiklere göre Google Lens’de şimdiden 1 Milyardan fazla görsel arama gerçekleştirdi bile.

Peki resimlerimizi nasıl optimize edip bu görsel aramalarda çıkacağız? Öncelikle klasik yöntemlerle başlayalım. Yüklediğiniz resmin “dosya ismini” ve “alt text’ini” dikkatlice yazın. Yapılan aramaya uygun olmalılar.

Sitenizin E-A-T’e uygun olması görsel aramalarda da işinize yarayacaktır. Bir diğer yeni teknik ise içeriğinizin güncel olması. Gerek görsellerde gerek görsel arama ile ulaşılan Google SERP sayfasında güncel içerik ön planda tutulacak.

Son olarak sayfanın en üstüne konulan resimler öncelikli olacak. En üste koymasanız bile resim ne kadar yukarıdaysa görsel aramada çıkma olasılığı da o kadar yükselecek.

Video Aramalar

Tüketicilerin %68’i ürünler hakkındaki bilgileri kısa videolardan öğreniyor! Video derken sadece YouTube’dan da bahsetmiyoruz. Linkedin, Facebook, Bloglar ve her türlü platformda paylaşılan videolar iletişimin yeni yolu oldu.

Mobil cihazlarda okuması zor uzun satış sayfaları ve e-mailler etkisini kaybederken videolar insanlara daha çekici geliyor.

Üstelik Google’ın da gözünden kaçmayan bu durum SEO’yu bile etkiliyor. İçinde Video ve diğer medya türleri bulunan sayfalar Google tarafından daha kaliteli görülüp daha yüksek sıralanıyor.

Arama sayfalarının en üstünde gün geçtikçe daha fazla Video’yu featured snippet görmeye başlıyoruz. Bu durum burada durmayacak, videolar giderek iletişimin daha çok tercih edilen bir yolu haline gelecek.

Videolarınıza Transkript Ekleyin;

2020 SEO Teknikleri

Otomatik çeviriler veya youtube’un konuşmaları yazıya döken algoritması her ne kadar iyi iş çıkarsa da işinizi sağlama almak için Videolarınıza transkript ekleyin. Böylece Google ve diğer arama motorları videonun ne hakkında olduğunu daha iyi anlayacaklardır.

Ayrıca video SEO optimizasyonu teknikleri hakkında biraz araştırma yapmanızı öneririz.

Sayfalarınızın içine video ekleyin. Bu hem hemen çıkma oranını azaltacak hem de sıralamanıza yarar sağlayacaktır.

Sesli Aramalar

Akıllı telefonlardan yapılan internet aramalarının tam %20’sinin sesli arama olduğunu tahmin eder miydiniz? Bu göz ardı edilemeyecek bir miktar ve artması da muhtemel.

Google Home gibi sesli arama yapabilen ev asistanlarının da hayatımıza girmeye başlaması ile sesli arama yapabileceğimiz daha fazla yöntem ortaya çıkıyor. Dahası ses algılama sistemleri o denli gelişti ki koca bir makaleyi sadece bir kaç hata ile sesinizle yazabilirsiniz. Yani Apple Siri uygulamasını ilk tanıttığı dönemde yaşanan komik yanlış anlaşılmalar artık pek mümkün olmayacak. Çünkü yapay zeka ile her gün gelişen bu sistemler artık sizi neredeyse bir insan kadar iyi dinliyorlar.

2020 SEO Teknikleri

Sesli aramalar ile ilgili bildiklerimize bir bakalım:

 • Sesli arama cevabının sitenize yönlendirilmesi için ilk 3 sırada olmanız önemli. Bundan sonraki sıralarda ancak ilk 3 cevap yetersizse size şans doğabilir. Fakat bu genelde pek olası bir durum değil.

 

 • Başlıklarda soru kullanmak ve makalenin başlarında bu soruya doğru keyword’lerle cevap vermek sesli arama sonuçlarına seçilmek için etkili bir yöntem. İnsanlar Google’ı açıp “En yüksek dağlar” yazabilir ama bunu sesli aramada muhtemelen “Dünya’nın en yüksek dağı hangisidir?” şeklinde soracaklardır.

 

 • Featured snippet’ler genellikle sesli arama sonucu olarak seçiliyor. Yani düşünün, ortada zaten Google’ın sayfayı bile açmadan konu hakkında özet bilgi edinebilmeniz için seçtiği bir cevap varken neden sonucu başka bir yerde arasın ki? Bu nedenle Schema entegrasyonunuzu bir an önce yapsanız iyi olur.

 

2020 SEO Teknikleri: Featured Snippet Kullanımı

Featured Snippet 2020 SEO teknikleri listemizde önemli bir yere sahip. Google’ın nispeten yeni olan bu projesi yavaş yavaş daha yoğun kullanılmaya başlıyor. Her 10 sonuçtan 1’inde featured snippet görmekteyiz.

Featured snippet’i bu denli büyük bir fırsat yapan şey ise bazen en iyi SEO optimizasyonu yapılmış sayfa olmadığınızda sadece en iyi featured snippet’in size ait olmasının tıklanmanız için yeterli olabilmesi. İlk iki sıradaki rakibiniz son derece profesyonel içerikler hazırlamış, eski ve yüksek otoriteli domain’lere sahip olsa bile siz üçüncü sıradan featured snippet’inizi onların üstünde çıkararak o keyword’de en çok tıklanan sayfa olabilirsiniz.

Fırsatları Değerlendirin

Öncelikle zaten üst sıralarda bulunan sayfalarınızdan başlayın. Google featured snippet’leri olabildiğince üst sıralardan çekmeyi tercih ediyor. Eski sayfalarınıza gidip schema.org’dan aldığınız kodlar veya kullandığınız platforma uygun plugin’ler ile sayfanızı kategorisine uygun şekilde featured snippet optimizasyonu yapılmış hale getirin.

Featured Snippet Paragrafı

Sayfanızın başında 40-60 kelime uzunluğunda ana konunuza cevap olacak bir paragraf olur ise featured snippet olarak seçilme ihtimali artar. Örneğin;  “A Oranı Ne Kadar Olmalı?” şeklindeki bir yazının başına 60 kelimelik bir paragraf ile “A oranı, B kuruluşunun yaptığı testlere göre %C olmalıdır…” gibi bir giriş yapar iseniz featured snippet seçilme şansınızı arttırırsınız.

Diğer Stratejiler

Makale tarzı snippetlerde paragraflar ilk arama sonucunun üstünde çıkmak için tek yol değil.

Listelenmiş öğeler;

 • A
 • B
 • C

Numaralandırılmış öğeler;

 • A
 • B
 • C

Tablolar;

2020 SEO Teknikleri

…gibi öğeler de featured snippet olarak alınabilmekte.

Bunlarla da sınırlı kalmayıp, yaptığınız bir inceleme yazısı için “product” veya “review”, bir etkinlik açıklaması için “event”, bir ilaç hakkındaki bilgiler için “Health” tarzı schema.org kodlarını da kullanabilirsiniz. Her biri farklı görünen ve o kategoride arama yapan kullanıcıları çekmek için tasarlanmış yapıya sahip snippet’ler oluşturur.

2020 SEO Teknikleri: Arama Amacı

2019’un en çok konuşulan SEO trendlerinden biri “Search Intent” yani “Arama Amacı”. Google artık kullanıcıların arama amacına uymayan sayfaların sıralanmadığından emin olmaya çalışıyor.

Arama Amacını Anlamak

Her anahtar kelimenin daha çok kullanılan bir arama amacı vardır. Bu bazen bir ürün almak olabilir, bazen de o ürünün farklı modelleri hakkında bilgi edinmek veya karşılaştırma yapmaktır.

Arama amacını anlamanın en kolay yolu bu aramada karşımıza çıkan sayfalara bakmaktır. Bu sonuçlar organik olarak sıralandığından bu aramayı yapanların amacını önümüze serer.

Örneğin “Kamp Çadırları”, aşağıdaki resimde de gördüğümüz üzere Türkiye’de kamp çadırlarını

2020 SEO Teknikleri

arayan bir kullanıcının amacının yeni bir kamp çadırı almak olduğunu görüyoruz.

Diğer yandan, bu aramayı İngilizce olarak yaparsak, yabancı kullanıcıların aslında kamp çadırları hakkında bilgi almak isteyen kişiler olduğunu görürüz. Amazon sayfası gerek otorite, gerek ziyaretçi sayısı, gerek bilgi arayan insanların çadırı seçtikten sonraki son durağı olması nedeniyle en üst sırada yer alsa da ondan sonraki her sonucun kamp çadırları hakkında bilgi verdiğini fark etmişsinizdir.

2020 SEO Teknikleri

Arama Amacına Göre Hareket Edin

Arama amacını anladıktan sonra buna göre hareket etmelisiniz. Mesela “Kilo vermenin yolları” araması için çıkan sayfalarda bu konuda uzun uzun anlatım yapan makaleler yerine “En etkili 10 kilo verme yolu” gibi sonuçları tercih ettiğini gözlemlerseniz, siz de bu şekilde bir içerik oluşturmalısınız demektir.

Ayrıca bunu sadece yeni içerikler için yapmak zorunda da değilsiniz. Eski ve sıralama kaybetmiş içeriklerinizi elden geçirerek bu sayfaların geçmişten gelen otoritelerinden de yararlanarak üst sıralara geri dönmesini sağlayabilirsiniz.

 

2020 SEO Teknikleri: Backlink Çalışması

Bildiğiniz gibi arama motorlarının en önem verdiği konu neredeyse her zaman kaliteli bir Backlink profili oldu. 2020 SEO Teknikleri arasında bu eski metoda da yer vermek zorundayız çünkü uzunca bir süre önemini kaybetmeyeceği gerek Google gerek dünyaca ünlü SEO uzmanları tarafından defalarca vurgulandı.

Yani bu da demek oluyor ki olabildiğince kaliteli sitelerden kendimize backlink sağlamalıyız. Bunu yapmanın bazı yolları çoğumuzun bildiği gibi; tanıtım yazıları almak, guestblogging yapmak, alakalı sitelerin sayfamızı kaynak olarak göstermesini sağlamak, sosyal medyada paylaşılmak şeklinde uzayıp gidiyor.

 

2020 SEO Teknikleri yazımızın sonuna geldik fakat SEO her an değişen, gelişen bir alan. Bunu aklımızdan çıkartmadan yeni trendleri ve gelişmeleri takip etmeliyiz.

Yeni güncellemeler geliyor, kullanıcılara ulaşmanın ve etkileşim kurmanın yeni yolları ortaya çıkıyor. Bu teknikleri en hızlı şekilde öğrenip adapte olanlar ise en üst sıralara yerleşiyor.

Unutmayın SEO’da en üst sıra asla sizin olmaz, bu bir yarış ve eğer önde olmanıza güvenip kendinizi geliştirmeye ara verirseniz, bir daha asla eski konumunuza dönemeyebilirsiniz.

2020 SEO Teknikleri