Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » 2024 Dijital Pazarlama ve SEO Trendleri
2024 Dijital Pazarlama ve SEO Trendleri

2024’te başarılı olmak için Dijital Pazarlama stratejinizi geliştirin. İş önceliklerinden teknik unsurlara kadar çevrimiçi görünürlüğünüzü artıracak önemli alanları inceleyin. Çünkü 2024 yılında Dijital Pazarlama alanında büyümek için daha fazla çalışmanız gerekiyor.

 

2024’e başlarken SEO stratejinizi yeniden değerlendirmenin zamanı geldi. Tam bir revizyon yerine, neyin işe yaradığını ve neyin iyileştirilmesi gerektiğini değerlendirmek, öncelikleri yeniden düzenlemenize yardımcı olacaktır.

Makalemiz, üst düzey iş değerlendirmelerinden sonuçları yönlendiren belirli verilere, araçlara, içeriğe ve teknik öğelere kadar incelemeniz gereken temel stratejik hususları özetlemektedir.

İster küçük ister daha büyük değişiklikler hedefliyor olun, bu kontrol listesi dijital pazarlama programınızı önümüzdeki 12 ay içinde başarıya hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

 

2024 ve sonrası için iş önceliklerinizi netleştirin

 

SEO stratejinizi değerlendirmeden önce önemli noktalar hakkında bilgi edinin.

İş stratejisinin planınızın temellerine ve işletmenin 2024 ve sonrasında nereye gitmesini planladığını anlamalısınız. Potansiyel stratejik hamleler, yeni ürünler, pazarlar, hedef kitle araştırmalarını yapmanız gerekir; böylece bunu ne kadar çok anlarsanız ve hedeflerinizin uyumlu olmasını sağlarsanız o kadar başarılı olacaksınız.

Sadece Google SEO çalışmalarını ele almak yanlış olacaktır. 2024 yılında en önemli dijital pazarlama unsurlarına bütüncül olarak yaklaşmanız gerekir.

Sizi Başarıya Ulaştıracak En Önemli Dijital Pazarlama Unsurları Nelerdir ?

 

  1. Google SEO
  2. Sosyal Medya Yönetimi
  3. İçerik Pazarlaması
  4. Google ve Sosyal Medya Reklamları
  5. Video Prodüksiyon

Markanızın dijital bilinirliğini arttırmak ve başarılı sonuçlar elde etmek için dijital pazarlama hizmeti almanız önemli bir adım olacak.

 

 

Ekonomik veya sektörel eğilimler: Doğru farkındalığa sahip misiniz?

Makro trendler daha geniş iş stratejisinde ele alınmış olabilir. Yine de araştırma yapmanızda fayda var. Hangi konularda genel bir araştırma yapmanız gerekiyor ?

 

  • SEO’dan daha büyük düşünerek sektörde neler oluyor ?
  • Sektörünüz dijital olarak nereye gidiyor ?
  • 2023’te büyük hamleler yapan büyük rakipler oldu mu?
  • Markanızın eksikleri neler ?
  • İndirebileceğiniz ve okuyabileceğiniz yıllık raporlar var mı?Sektör basını ne diyor?

Bu bilgiler ile 2024 yılında nasıl bir strateji çizmeniz gerektiğini planlayın. Planlarken profesyonel destek alın ve şirketiniz için doğru adımlar adın.

Kitle analizleri: Müşterilerin ürün veya hizmetinizi arama veya satın alma şekliyle ilgili herhangi bir değişiklik oldu mu?

 

Hedef kitlenizi ne kadar iyi tanıyorsunuz? Peki bu bilgi stratejinizi ne kadar iyi tanımlıyor?

Hedef kitleyi anlamak stratejinizin temelini oluşturmalıdır. Müşteri yolculuğunun haritasını en son ne zaman çıkardınız?

 

Örneğin, SEO ve sosyal medya yönetimi çalışmanın bir arada olduğu kesişim noktalarını görmek, kullanıcının gerçekte hangi içeriği aradığı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Hedef kitleniz hâlâ bir arama motoruna mı yöneliyor yoksa sosyal medyada mı arama yapıyorlar? Yazılı içerik mi istiyorlar yoksa ses veya video görmeyi mi umuyorlar?

Ayrıca hâlâ doğru hedef kitleye mi sesleniyorsunuz? yoksa yararlanabileceğiniz yeni bir hedef kitle var mı? İş stratejisi ve olabilecek yeni ürün lansmanları hakkındaki bilgiler göz önüne alındığında, bu herhangi bir şeyi değiştirir mi?

Seçeceğiniz dijital pazarlama ajansı hangi özelliklere sahip olmalı ? Ne kadar araştırmacı ve sizi ne kadar iyi tanıyor ?

 

Rakipler: Hala doğru rakipleri izliyor musunuz?

Rakiplerinizin haritasını çıkarın ve pazardaki yeni oyuncuları kaçırmadığınızdan emin olun.

Aramadaki önemli rakiplerinizden bazılarını en son ne zaman derinlemesine incelediniz? Stratejinizi sıfırlamak ve derinlemesine bir analiz yapmak her zaman en iyi bakış açısını beraberinde getirir.

Nereye odaklandıklarına, sizin hesaba katmadığınız bir şey yapıp yapmadıklarına ve riskleri nerede gördüğünüze bakın.

Tüm bunları yaparken bir dijital pazarlama ajansı desteği alın.

 

2024 Dijital Pazarlama ve SEO Trendleri

Güçlü yönleri, zayıf yönleri, fırsatları ve riskleri analiz etmek

Büyük resmi göz önünde bulundurarak yaptığınız tüm araştırmalarla, SEO açısından güçlü, zayıf yönlerinizin, fırsatlarınızın ve risklerin (SWOT) neler olduğunu düşündüğünüzü not edin.

Bu sadece kendiniz için kullandığınız bir şey olabilir, ancak bunu bir yöneticiyle, yönetim kuruluyla veya müşterinizle paylaşmanız gerekiyorsa strateji belgelerinize dahil etmeniz de yararlı olabilir. Bu, şu anda nerede olduğunuzu ve önümüzdeki 12 ay içinde neler olabileceğini gerçekten anladığınızı gösterir.

Dolayısıyla, iş stratejisi tamamen dikkate alındığında, performans incelemesi ve süreçleriniz, araçlarınız ve kişilerinizle ilgili bir check-in ile başlayarak artık Dijital pazarlama ve SEO stratejinize odaklanabilirsiniz.

 

Araçlar: Ne kullandığınızı en son ne zaman gözden geçirdiniz?

Önemli bir varlığın gözden kaçırılması, rakiplerinize avantaj sağlayabileceğinden, araçlarınızı dikkatli bir şekilde değerlendirmek çok önemlidir.

Hepimiz alışkanlıklar geliştiririz ve araçlarımızda da durum farklı değildir. İçeri girip her zaman kullandığımız raporları kullanıyoruz. Ancak sahip olduğunuz ve faydalanmadığınız araçlar var mı? Sağlayıcıdan biraz daha eğitime ihtiyacınız var mı?

Veya yeteneklerinize katkıda bulunabilecek, süreçlerinizi hızlandırabilecek veya dijital pazarlama ve  SEO stratejinizi ele alma şeklinizi iyileştirebilecek yeni araçlar var mı?

Yıllık bütçenizin ne zaman yenilendiğine bağlı olarak, piyasada neler olduğuna ve bütçenizin en iyi şekilde nasıl kullanıldığına bakmak için biraz zaman ayırmanız faydalı olacaktır.

 

Tüm bu araştırmaları tek başınıza yapmak yerine size 6 aylık ve 12 aylık bir strateji çizebilecek, sizinle benzer dili konuşabilen ve markanız için öngörüleri olan bir dijital ajans ile yola çıkmanız önemlidir.

 

AI: Onu benimsedin mi?

 

2023, yapay zekanın neredeyse her makalenin, podcast’in ve etkinliğin konusu olduğu yıl oldu. Yapay zekanın sizin ve işletmeniz için nereye uygun olabileceğini test ettiniz mi? Değilse, bunun için 2024’te biraz zaman ayırmanızı tavsiye ederim.

Veri dilimleyici, araştırmacı veya fikir oluşturma makinesi olarak hizmet veren yapay zekanın strateji açısından değerli bir müttefik olduğuna inanıyoruz. İçerik yayınlama veya nihai karar verme gibi görevlerin sonlandırıcısı olmasa da süreçleri önemli ölçüde iyileştirir.

 

Raporlama: Raporlarınız ihtiyaç duydukları şeyi aktarıyor mu?

 

Dijital Pazarlama ve SEO raporları iki amaca hizmet eder:

 

Yakın meslektaşlarınızla günlük karar alma süreçlerine ilişkin ayrıntılı bilgiler sağlamak.

Yöneticiler, kurullar veya müşteriler için raporlama gereksinimlerini yerine getirmek.

Yeni yılın başında raporlarınızın şeffaflığını ve netliğini artırmak için alıcılardan geri bildirim almak faydalı olacaktır.

 

Ekip ve ortaklar: 2024’te başarıya hazır mısınız?

 

Bir Dijital Pazarlama ve SEO stratejisi sunmak için gereken birçok beceriyle, sizi destekleyen meslektaşlarınız, çalışanlarınız veya bir ajansınız olacak. Umarım onlar da bu kontrol listesinde ele aldığımız şeylerden bazılarını yapıyorlardır. Çoğu dijital ajans ilişkisinde bunun bir versiyonu her üç ayda bir gerçekleşmelidir.

 

2024 stratejinizi oluştururken doğru pozisyonlarda doğru oyunculara sahip olup olmadığınızı düşünün ve üzerlerine düşenin ne olduğunu bildiklerinden emin olun.

 

Anahtar Kelimeler: Hala alakalılar mı? Ne İstiyorsun ?

 

Başarılı bir Dijital pazarlama ve SEO stratejisi için hedef kitlenizin arama davranışını anlamak çok önemlidir. Bu sadece anlamlı olduğunu düşündüğünüz şeyleri optimize etmekle ilgili değil; kullanıcının amacına uygun olduğundan emin olmanız gerekir.

 

Bu bilgi olmadan, iyi bir konuma rağmen kullanıcının amacı için yanlış içeriğe sahip olma veya hem konum hem de içeriğe sahip olup kullanıcıyı bir dönüşüme yönlendirmede başarısız olma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

 

Hedef kitlenizin ne aradığını, ne bulmayı umduklarını ve ne yapmaya çalıştıklarını anlamak, anahtar kelime araştırmanıza eşlik edecek önemli bir faktördür.

 

İçerik: Planlarınıza buna göre öncelik veriliyor mu?

 

Olası etkiye göre önceliklendirilmiş bir içerik planınızın olmasını sağlamak sizi daha iyi bir başarıya hazırlayacaktır. İçerik aracılığıyla daha fazla kullanıcıyı nasıl dönüştürebileceğinizi anlamak için müşteri deneyiminiz ve veri ekiplerinizle yakın işbirliği içinde çalışın.

 

Ayrıca kendinize şunu sormanız gerekir:

 

Format doğru mu?

Hedef kitlem bu içeriği nasıl sindirmek istiyor?

Bir dönüşüme yardımcı olmak için onlara doğru şekilde hizmet ediyor muyum?

Gelecek çeyreği net bir şekilde özetleyen bir yol haritasına ve tüm yıl için genel bir plana sahip olmak faydalıdır. Bu özellikle ekipleri hizalamak ve işbirliğini kolaylaştırmak için kullanışlıdır.

 

2024 Dijital Pazarlama ve SEO Trendleri
Teknik SEO: Web sitesi ne kadar sağlıklı? 2024 için ne gibi planlarınız var?

 

Teknik SEO , bir SEO stratejisinin ayrılmaz bir parçasıdır ve genellikle diğer departmanlardan etkilenir, bu da daha geniş iş detaylandırmalarını gerektirir. Web sitesinin teknik yol haritasına erişim ve planlamasına katılım, stratejinizin başarı şansını önemli ölçüde artırabilir.

 

Yazılım ekipleri SEO’yu kolayca unutur. Kendinizi onların planlamasına dahil ederek bunun sonradan akla gelen bir düşünce olmadığından emin olun. Bu, SEO olarak çalışmayı daha az stresli hale getirir. Hiçbir şey son dakikadaki “Yarın X’i başlatıyoruz!” şeklindeki anlık planlamalar kadar verimsiz olamaz. Önceden planlarınızı oluşturup, süreçlerin takip edildiğinden emin olunuz.

Strateji yenileme, genel olarak SEO teknik durumunu dikkate almak ve bu yıl üstesinden gelinebilecek fırsatlar olarak öne çıkan şeylere bakmak için harika bir zamandır.

 

Bir temele sahip olmak için bunu bazı rakiplerle karşılaştırın. Bunu, geliştirme ekibinin gerektirebileceği teknik işler için vakayı ileriye taşımak amacıyla da kullanabilirsiniz.

 

Dijital Pazarlama: Hedef yayınlarınız 2024’te neden işletmeniz hakkında konuşmak isteyecek?

 

2023 performansınızı inceledikten sonra nelerin işe yaradığı, nelerin işe yaramadığı veya hangi fırsatların kaçırılmış olabileceği konusunda net bir fikre sahip olacaksınız.

 

Bu yıl için planlama yaparken, stratejiyi daha önce geride bırakan sorunların ne olduğundan emin olun.

 

Dijital Pazarlama planını içerik stratejinizle uyumlu hale getirmek, özellikle içerik oluşturma konusunda başkalarına güvendiğinizde çok önemlidir. Hedef yayınlarınızın 2024’te öne çıkacak kancaları neden önemseyeceğini ve tanımlayacağını kendinize sorun.

Dijital pazarlama çok geniş bir kapsam olduğundan, tüm bu süreçleri tek başınıza yöneteceğinizi düşünmeyin. Mutlaka alanında profesyonel ve markanızı anlayan bir dijital ajans ile iş birliği yapın.

 

İşbirliği: Herkes ne yapıyor?

 

Unutmayın, Dijital pazarlama ve SEO daha geniş bir stratejiye entegre edildiğinde daha başarılı olur. Bazı işletmeler bunu doğal olarak benimsemiş olsa da birçoğu hâlâ yeterli iletişimin olmadığı izole ekipler halinde faaliyet gösteriyor.

 

Strateji sıfırlama sürecinizi paylaşın ve diğer ekipleri benzer alıştırmalara katılmaya teşvik edin.

 

Önceliklerinizi planlayarak müşteri davranışını taklit edin ve müşterinin yolculuğuna uygun çalışın. Önce müşteri zihniyetini benimsediğinizde sihir gerçekleşir ve devamı gelir.

 

2024 SEO oyun planınızı hassaslaştırma

 

Dijital Pazarlama ve SEO hizmeti temellerinizin güçlü olmasını sağlayarak 2024’e güvenle yaklaşın. Neyin işe yaradığını, nerede boşluklar olduğunu, pazardaki değişiklikleri ve iş hedefleriyle uyumu dikkatlice değerlendirmek sizi başarıya hazırlayacaktır.

 

Burada bir çerçeve olarak özetlenen kontrol listesinden yararlanarak alanları iş önceliklerinize uyacak şekilde uyarlayın. Stratejide netlik ve raporlama yoluyla şeffaflık sayesinde, ekipler arasında iş birliği içinde çalışarak yıl boyunca sürekli olarak optimizasyon yapabilirsiniz.

 

Son olarak dijital pazarlama, SEO ve sosyal medya ajansı seçimlerinizi dikkatli yapın. Fiyattan ziyade, kaliteye odaklanın. İlgili ajansların sizi ne kadar incelediğinden, size nasıl bir strateji çizdiğinden ve başarı için hangi alanlarınızın eksik olduğunu ve nasıl bir iş planı çıkardıklarından emin olun.

2024 Dijital Pazarlama ve SEO Trendleri