Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Analytics Nedir?

Analytics aracı, “Google Analytics” olarak da bilinen; web sitelerinin ziyaretçi unsurlarını ve diğer detay bilgileri kolaylıkla görmemizi sağlayan bir programdır. Google’ın bizlere sunmuş olduğu bu servis sayesinde web site sahipleri ve web sitenin teknik kısımlarıyla ilgilenen ajanslar site ziyaretlerini, hedef kitlenin beklentilerinin karşılanıp karşılanmadığını, site içeriklerinin hedef kitleye uygun olup olmadığını, varsa oluşturulan reklam kampanyalarının doğru şekilde yönetilip yönetilmediğini ve daha bu kısımlarla ilgili pek çok detay unsuru öğrenebilmek mümkün hale gelmektedir.

Google Analytics avantajları nelerdir?

Bir web sitesine gelen ziyaretçilerin sayısının belirlenmesinde, ziyaretçilerin siteyi nereden bularak geldiğine ve site içerisinde en çok hangi alanlarda vakit geçirdiğine dair analizler Google Analytics sayesinde kolayca belirlenebilmektedir. Olumlu bilgileri öğrenebildiğiniz gibi ziyaretçilerin hangi sitelerden daha kısa sürede ayrıldığına ve hangi kısımların beğenilmediğine dair verilerin de çıkan analizler sonucunda belirlenebilmesi sonucunda olumsuz kısımların da netleştirilerek olumlu hale dönüştürülmesi sürecine de oldukça faydalı katkıları olmaktadır.

Bunun dışında ister farklı sektörlerden web siteleri olsun, ister bir e-ticaret sitesi olsun her sitenin ilk önceliği ziyaretçilerinin memnuniyeti olduğu için içerik ağırlıklı web sitelerinde kullanıcıların bu içerikleri kaliteli bulup bulmadığını ziyaret seferleri ve süreleri ile ölçülebildiğinden, Analytics’ten sıklıkla faydalanılmaktadır. E-ticaret konusunda da düşük giden satışların nedenleri analiz edilerek bu sürecin vazgeçişlerden çok satışlara dönmesi için neler yapılabileceği tespit edilebilmektedir.

Sitenizin fayda sağlaması adına yapmış olduğunuz banner reklamlarınızın, anahtar kelime çalışmalarınızın ve ilgili SEO çalışmalarınızın, e-mailing çalışmalarınızın ve daha pek çok şekilde örneklendirilebilecek site çalışmalarının ne kadar etkili olup olmadığını Analytics sayesinde öğrenebilir ve eksik/yanlış olduğunuz kısımları düzeltmek için daha bilinçli hareket edebilirsiniz.

Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Analytics kullanımı konusunda her site sahibinin kullanım hakkı bulunduğu bilinmektedir. Bu hizmetten faydalanabilmek için sadece geçerli bir Google hesabınızın bulunması gerekmektedir. Google Analytics’in kendi sitesine girerek kaydolduktan sonra kendi sitenizle ilgili bilgileri de doğru girmeniz gerekir.

Çünkü Analytics, sitenin size ait olduğunu kesinleştirmek için HTML dökümanlarını FTP yardımı alarak sitenizin kök dizinine atmanızı ve doğrulama yapmanızı istemektedir. Sonrasında sitenizde tüm bu anlattığımız süreçlerdeki ölçümlemeleri yapabilmek adına size bir kod vermekte ve bu kodu eğer ki varsa temanızdaki yönetim panelinde Google Analytics kısmına yapıştırmanızı, yoksa son HTML bloğuna yapıştırmanızı beklemektedir. Bu işlemi de hallettikten sonra Analytics’in size sunduğu onlarca başlık altındaki değerlendirmeleri kontrol ederek atacağınız adımları güçlendirmeniz mümkün olacaktır.

Google Analytics Fiyatları

Google, dünya çapında yararlanılabilir olan Analytics uygulamasını ücretsiz olarak bizlere sunar. Ancak bizler, profesyonel düzeyde bir çalışma istiyorsak ve bunun için profesyonel bir Analytics kullanımına ihtiyaç duyuyorsak bir ajans/kurum ile çalışmak durumunda olduğumuzdan alacağımız hizmet karşılığı bir fiyat ödememiz gerekmektedir. Yani Analytics fiyatları programın kendisine değil, hizmet sağlayıcı tarafa ödenmektedir.

Analytics Nedir?
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?