Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » Arama Motoru Optimizasyonu
Arama Motoru Optimizasyonu

Genellikle web sitenizin bazı bölümlerine küçük düzenlemeler yapılarak sitenizin kullanıcı deneyimini ve organik arama sonuçlarındaki performansını olumlu etkilemeye yarayan bir iyileştirmedir. Arama motoru optimizasyonu, sitenizin arama motorlarında görünürlüğünü artırmak ve trafiğini korumak için atılabilecek en iyi adımdır. Arama motoru optimizasyonuna uygun yapılandırılmış bir web sitesine sahip olmak için dikkat edilmesi gereken temel ilkeler bulunur.

Arama motoru optimizasyonunda öncelikler

Kullanıcıya ve arama motoruna, eklenen sayfanın içeriği ile ilgili bilgiler veren başlık etiketi önemlidir. Sayfalarınızın her birisinin kendine özgü bir başlık etiketi olmalı. Böylelikle sitenizdeki sayfaları diğer sayfalardan farklılaştırabilirsiniz. Sitenizdeki bütün sayfalarda aynı başlık etiketini kullanmayın.

Basit şekliyle sayfanın özeti gibi de düşünebileceğiniz meta etiketini kullanın.  Arama sonuçlarında sayfanızın meta etiketi içeren bölümleri de yer alabilir. Sayfa başlığından farklı olarak birkaç cümle olarak yazılabilir.

Sitenizin içeriği ve yapısına uygun kelimeler içeren URL’ler oluşturmaya çalışın. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için daha kolay kullanım sağlarken, aynı zamanda akılda kalıcı olabilirsiniz.

Kullanıcıların, genel başlıklardan sitenizde aradıkları daha detaylı bilgilere geçişini mümkün olduğunca kolaylaştırın. Site içi gezinme bağlantılarında odaklanacağınız nokta sadelik ve kullanım kolaylığı olmalıdır. Sadece açılan menüler, resimler veya animasyonlardan oluşan bir gezinti yapısı kullanmayın.

Diğer kaynaklarda bulunmayan yeni ve faydalı bir içerik oluşturmayı göz önünde bulundurun. Kullanıcılar kaliteli içeriği diğerlerinden ayırt ederler ve başka kullanıcıları da bu içeriğe yönlendirirler. Ürün ve/veya hizmetlerinizin tanıtım ve satışının yanı sıra, içerik ve sunum kalitesiyle web sitenizin önemini artırabilirsiniz.

Metinleri, içeriği desteklemekte kullandığınız görselleri de optimize edebilirsiniz. Görsel başlıklarının hizmet ettiği içeriğe göre oluşturulmasına dikkat edin. Yaygın olarak desteklenen uzantılı (jpeg, gif, bmp, png vb.)dosyaları  tercih edin.

Arama Motoru Optimizasyonu – Cihazlar

Sitenizin yalnızca masaüstü tarayıcılar değil, mobil tarayıcılar tarafından da düzgün ve kaliteli bir görünüm sağladığından emin olun. Mobil uyumlu web siteleri, site trafiği açısından büyük önem arz etmektedir.

Sosyal medya platformunda yer almayı unutmayın. Web siteniz ve özgün içeriğinizi sosyal medyada da paylaşarak bilinirliğinizi ve güveninizi artırın.

Web yönetici araçlarını kullanarak sitenizdeki problemleri belirleyip düzeltebilir ve aramalarda sitenizin daha performans göstermesini sağlayabilirsiniz. Web analiz programlarından yararlanarak kullanıcıların sitenize nasıl eriştiğini ve sitedeki gezinimleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu sayede olası bir sorunun farkına daha kolay vararak erken çözüm üretme fırsatını yakalamış olursunuz.

SEO (Search Engine Optimization) adıyla bildiğimiz, dilimize arama motoru optimizasyonu olarak geçen bu iyileştirme sistemi hakkında gerekenleri yapmak ve daha detaylı bilgiye sahip olmak için yorum yazarak bize danışabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu