Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » Backlink Konusunda Karşılaşılan Hatalar
Backlink Konusunda Karşılaşılan Hatalar

Profesyonellik ve tecrübe gerektiren çalışmalar bütünü olan Seo’da yaptığınız hatalar büyük zararlara sebep olmaktadır. Hataları seo çalışmaları neticesinde aylarca hatta yıllarca emek verdiğiniz tüm uygulamalarınız uçup gidebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için önceden önlemlerini almalı adımlarınızı dikkatli bir şekilde atmalısınız.

Seo çalışmalarında sıklıkla karşılaşılan hatalardan bir tanesi de backlink çalışmalarıdır. Kalitesiz ve acemi bir şekilde  yapılan backlink uygulamaları, web sitenizin ceza almasına sebep olmaktadır. Siz de web sitenizin Google cezalarına yakalanmasını istemiyorsanız aşağıda vereceğimiz kriterleri göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz.

Uzak Durmanız Gereken Backlink Uygulamaları

  • Backlink konusunda sıklıkla karşılaşılan hatalardan ilki spam link konusudur. Spam link, sektörünüzle hiçbir alakası olmayan sitelerden almış olduğunuz çok fazla sayıdaki linkleri ifade eder. Çok fazla link alarak arama motoru sonuçlarında yükseleceğini düşünen web siteleri, yanılıyorlar. Aldığınız linkler, çok fazla siteden ve alakasız sitelerden olduğu için spama düşüyor. Bu tarz uygulamalar ile belki kısa süreliğine arama motoru sonuçlarında üst sıralara yükselebilirsiniz. Fakat kalıcı olmanız imkansızdır. Üstelik bu durumu fark eden Google sizi cezalandıracaktır.  O yüzden sektörünüzle alakalı sitelerden, abartıya kaçmadan ve anahtar kelimenin rekabeti doğrultusunda link alımı gerçekleştirmelisiniz.

 

  • Aceleci davranmak, sabırlı olmamak da backlink uygulamalarındaki en büyük hatalardır. Web sitenizin içeriğini ve web tasarım çalışmalarını tamamlamadan backlink çalışmalarına başlamanız doğru değildir. En doğru yerlerden en doğru şekilde backlink alıyor olsanız bile backlink alma vaktiniz henüz çok erken olduğu için bu durumun size faydası olmayacaktır. Aceleci olmayarak sabırlı bir şekilde beklemeli ve her şey tamamlandıktan sonra backlink çalışmalarına başlamalısınız.
  • Yeni açtığınız sitenize yüzlerce hatta binlerce backlink almanız! Bu çalışmanın hiçbir doğallığı olmayacaktır!
  • Uzun zamandır güncellenmeyen web sitelerinden kesinlikle backlink almamalısınız.
  • Kendi sektörünüzden link almamak! En büyük yanlışlardan bir tanesidir. 10 tane farklı siteden link almak yerine kendi sektörünüzden 1 tane siteden kaliteli link almak çok daha mantıklıdır.
  • Backlink konusunda yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de yanlış anahtar kelime seçimidir. Google’da çıkmak isteyeceğiniz anahtar kelimeler doğrultusunda en önemlileri belirleyerek link alımınızı gerçekleştirmelisiniz.
  • Abartılı backlink paketlerinden şiddetle kaçınmanızı öneriyoruz. Abartılı ve çöplük olmuş backlink paketlerinden fayda beklemeniz son derece yanlıştır. Yüzlerce kişinin web sitesi için uygulanan bu paketlerin size hiçbir avantajı olamaz.
Backlink Konusunda Karşılaşılan Hatalar