Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Black Hat Seo Nedir?

 

İsminden de anlaşılacağı üzere Black Hat Seo; siyah şapka olarak tabir edilen, Google tarafından yapılmaması tavsiye edilen ve yapıldığı takdirde ise kalıcı sorunlara neden olan web sitesi içinde ve sitesi dışında yapılan bir seo çalışması türüdür. Bu tür çalışmaların yapıldığı web siteleri Google ve diğer arama motorları sıralamalarında kısa bir sürede ön sıralarda görünseler de uzun vadede kalıcı cezalara sebep olacaktır. Özetleyecek olursak; kısa vadede 1.sayfa garantisi verilen bu tip seo hizmetlerinden uzak durmak da fayda var.

Çok kısa bir sürede daha az çalışarak web sitenizi üst sıralara çıkarabilmek için yapılan Black Hat Seo, normal SEO çalışmasına göre daha az vakit alır ve daha kısa bir zamanda sonuç verir. Kısa vadede web siteniz tanınır, backlink sayınızdaki artış yükselir bunlara bağlı olarak yüksek bir gelir elde edebilirsiniz. Yanı sıra anahtar kelimelerde de epey hızlı bir yükseliş yakalarsınız. Bu saydıklarımız sizlere olumlu olarak gelse de aslında işlemin sonucu bu çalışmanın çok da olumlu bir seo çalışması olmadığını göstermektedir. Black Hat Seo çalışması yaptırdığınız takdirde Google Sandbox’a düşme ihtimaliniz yükselecektir. Google gelişmiş algoritmasıyla illegal şekilde yaptığınız bu SEO çalışmasının farkına varacaktır ve web sitenizi sıralamalardan tamamen çıkaracaktır. Bu hızlı yükselişinizi fark eden rakipleriniz, web siteniz hakkında şikâyette bulunduğu takdirde ise Google tarafından ceza almanıza neden olacaktır.

 

Black Hat SEO ile çok kısa sürede zirveye çıkabilirsiniz ancak er ya da geç durum fark edildiğinde yararlarından daha fazla zararı ile karşılaşırsınız.

Black Hat Seo Türleri Nelerdir?

Black Hat Seo çalışması site içi ve site dışı olmak üzere 2 ye ayrılır. Site içi SEO da farkına varılamayan büyük hatalar, site dışında yapılan SEO da ise genellikle rakip sitelere ait yapılan düşme ya da kısa vadeli ilk sayfalara yükselme olarak açıklayabiliriz.

Site içi Black Hat Seo: Site içinde yapılan bu çalışmada; ana sayfa üzerinde yapılan gereksiz ve fazla bağlantılar, aşırı kullanılmış etiket bulutları, referans verilen link çıkışlarının kötü olması ve anlamsız kod dizelerinden oluşan bir kodlamaya sahiptir.

Site dışı Black Hat Seo: Site dışında yapılan bu çalışmada ise; farklı web sitelerinden asıl web sitesine binlerce bağlantı göndererek sandbox veya filtre cezasına çarptırılmasına sebep olan içeriklere sahiptir.

Black Hat Seo Nedir?
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?