Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Conversion Nedir?

Conversion kelime anlamı olarak dönüşüm anlamına gelmektedir. Dijital pazarlama konularında da bir sitenin belirlediği hedeflemelere ulaşıp ulaşmadığının belirlenmesi amacıyla kullanılan bir tabir olarak yer almaktadır. Tamamen kullanıcı deneyimi üzerine yapılan bir değerlendirme süreci olmasıyla birlikte bir web sitesinin ya da mobil uygulamanın amaçladığı hedefe yönelik olarak kullanılıp kullanılmadığının, belirlenen hedefe hangi oranda ulaşıldığının yüzde hesabıyla belirlenmesini sağlamaktadır.

Özellikle e-ticaret siteleri için çok önemli olan conversion durumu, conversion rate olarak ticari hedefine ulaşıp ulaşmadığı konu alınarak değerlendirilmektedir. Bunun için mevzu bahis olan dijital mecranın üzerinden bir ürünün satın alınıp alınmadığı, bu siteye kayıt olunup olunmadığı ya da e-mail bildirimlerinin alınıp alınmadığı gibi kısımların oranları büyük önemler taşır.

Yine web siteleri üzerinden örneklendirmelerle anlatırsak; bir web sitesi üzerinden bir ürünün satın alınması aşamasında, aşamalar gereği sitede bulunan kullanıcının adres bilgilerini girmesi, ödeme bilgilerini girmesi, kullanım ve satın alım koşullarını onaylaması gibi esaslar bütünüyle ele alınarak bu son adıma kadar tamamlanan unsurların oranı, toplam siteye gelen trafiğe oranlanmaktadır ve böylelikle de ortaya bir dönüşüm oranı değerleri çıkartılmaktadır.

Her sitenin ve uygulamanın dijital mecrada hedeflediği ticari gelişimlerin gerçekleşmesi için performans konusundaki birinci önceliği iyi dönüşüm oranlarına sahip olmaktır. Az önce de değindiğimiz gibi, özellikle ticari kaygıları olan e-ticaret sitelerinde büyük önem taşıyan bu unsur sitelerde var olan tüm materyallerin performans olarak objektif bir şekilde değerlendirme alabilmesine olanak sağlar.

Dönüşüm Oranının (Conversion Rate) Yükseltilmesi İçin Neler Yapılabilir?

Sitelere ve uygulamalara gelen kullanıcıların bu alanlara nereden bağlandığı takip edilmelidir. Özellikle site ziyaretlerinde kullanıcıların sitede hangi sayfaları en çok ziyaret ettiği belirlenerek bu sayfalar üzerine yoğunlaşılmalıdır.

Bir sitede dönüşüm oranı yükseltilmek isteniyorsa, sitenin kendisine dışarıdan bir kullanıcı gözüyle bakılması gerekir. Böylelikle kullanıcı dostu, site içerisinde her kısıma kolay ulaşımın sağlandığı bir site oluşturularak dönüşüm oranı arttırımı yapılabilmektedir.

Sitelerde hedeflenen kısımlarda artış sağlanamıyorsa, bu alanlardaki dönüşümler farklı programlar üzerinden gerçekleştirilmeye çalışılmalıdır.

Özellikle sitelerle ve mobil uygulamalarla alakalı kullanıcılardan gelen şikayetler çok çok önemlidir. Gelen her şikayet dikkate alınıp kullanıcıların görüşlerine uygun olacak tasarımlar, değişiklikler vb. aşamalar uygulanmalıdır.

Conversion Nedir?
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?