Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » Siber Saldırılar Tüm İşinizi Durdurabilir!
Siber Saldırılar Tüm İşinizi Durdurabilir!

Siber güvenlik çözümleri, çalışanlarınızın Adware ve Ransomware gibi potansiyel tehditlerden risk almamasını sağlayacak olan dijital koruma sağlar. Virüsler bilgisayarları taramaya yavaşlatabilir ve işleri neredeyse imkansız hale getirebilir. Etkili siber güvenlik, bu olasılığı ortadan kaldırarak işletmenizin potansiyel çıktısını en üst seviyeye çıkarır.

İşletmenizin her türlü siber ihlallere karşı etkili bir şekilde korunduğunu ispatlayabilirseniz, müşterilerinize kişisel verilerinin tehlikeye atılmayacağına güvenebilirsiniz. Kendi web sitenizi barındıran bir işletme iseniz, potansiyel bir siber ihlal felaket olabilir. Sisteminize virüs bulaşırsa, web sitenizin kapatılması gerekebilir, bu da kayıp işlemlerin sonucu olarak para kaybedeceğiniz anlamına gelir. Bunlar siber saldırının işiniz üzerine faydaları olarak sayılabilir. Buna bağlı olarak da yeni bir Tripwire raporuna göre, siber saldırılar çeşitli şirketler ve sanayi kuruluşları için tam bir işlevsel kapanma tehdidi oluşturuyor.

Siber Saldırılar Endişe Yaratmaya Başladı

Enerji, üretim, kimyasal, baraj, nükleer, su, gıda, otomotiv ve ulaşım gibi çeşitli meslek gruplarından endüstriyel kontrol sistemi (ICS) uzmanına yapılan 263 ankete göre, neredeyse tüm uzmanların (%93) bir siber saldırı hakkında endişelendiğini iddia ediyor. Bu endişe işlerin durması veya aksamasından kaynaklanmakta.

Çoğunluk (%77), ICS siber güvenlik çözümlerine daha fazla yatırım yaparak bu tehditlerle mücadele etmeye çalışıyor, ancak katılımcıların yarısı huzur verecek kadar harcama yapmadıklarına inanıyor. Daha da kötüsü, ciddi bir siber güvenlik olayına maruz kalmazlarsa, kuruluşlarının daha fazla yatırım yapmayı düşünemeyeceğine inanıyorlar. Tüm katılımcıların sadece yüzde 12’si bu şekil bir ihlale maruz kalmayacaklarından emindi. Bu genel bir yargı olarak da düşünülebilir. Sonuçta bir olayın gerçekleşmesini bekleyip, önlem almazsak sonuçlarına da katlanmamız gerekecek.

Kristen Poulos’un Siber Saldırlar İçin Yorumu

Tripwire’da genel endüstriyel siber güvenlik müdürü yardımcısı ve genel müdürü olan Kristen Poulos, “Kritik altyapıya ve üreticilere karşı siber saldırıların güvenliği, üretkenliği ve işlem kalitesi için gerçek bir tehdit oluşturuyor” dedi. “Sanal ve fiziksel yakınsamaların yaşandığı bu ortamlarda, siber olaylar operatörün işlemlerini görüntüleme, izleme veya kontrol etme becerisine müdahale edebilir. Endüstriyel siber güvenliğe yatırım yapmak, operasyonların aksaklıktan korunmasında bir öncelik olmalı.”

Raporda ayrıca, kuruluşların kabaca yarısının varlıklarının yüzde 70’inden fazlasının bir varlık envanterinde takip edildiğini ve üçte birinin işlevsel teknoloji cihazları ve ağları için normal davranış temeline sahip olmadığını açıkladı. Bunların dördü işlevsel teknoloji donanımları için merkezi bir kayıt yönetimi çözümüne sahip bile değil.

Siber Saldırılar Tüm İşinizi Durdurabilir!