Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » Dijital Pazarlama Faydaları
Dijital Pazarlama Faydaları

ÇAĞIMIZIN TRENDİ “DİJİTAL PAZARLAMA” VE FAYDALARI

Dijital Pazarlama, dijital mecraları kullanarak yapılan bir pazarlama metodu olarak tanımlanabilir. İnternette, sosyal medyada ve mobil platformlarda yapılan dijital pazarlama, geleneksel pazarlamaya yeni bir anlayış getirerek markalar oluşturmakta, tüketici davranışına farklı bir yaklaşım getirmektedir. Marka sahipleri, sosyal medyada dijital pazarlama araçlarını kullanarak satışlarını artırmaktadır. Şirketler dijital pazarlama için bütçe ayırmaktadır.

Artık şirketler satış potansiyellerini ve markalarının tanınırlığını artırmak amacıyla basın, radyo, TV ve reklam panoları gibi geleneksel pazarlama yöntemlerini kullanmak yerine; Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), İçerik Pazarlama, Inbound Pazarlama (müşteriyi çekme) ve Outbound Pazarlama (müşteriye gitme), Sosyal Medya Pazarlamacılığı, Pay-Per-Click (reklamını internette tıklama başı maliyet ödeyerek verme), Mail Marketing (E-mail Pazarlaması), Online PR Çalışmaları, Kişiselleştirilmiş Pazarlama (müşteriye özel kampanyalar, dizaynlar, talebine göre yaklaşımlar), Mobil Pazarlama (Android ve iOS gibi uygulamalar ile pazarlama yapma) ve Videolu ve Canlı Bağlantılı İçerikler üretme ve pazarlama yöntemleriyle web sitelerinde, forumlarda, bloglarda, platformlarda, e-kitaplarda, infografiklerde, Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram gibi Sosyal Medya mecralarında dijital pazarlama yöntemlerini kullanıyorlar.

Dijital pazarlamanın önemli faydalarından biri pazarlamanın çift taraflı olmasıdır. Şirketler ile müşterileri arasında karşılıklı iletişim ve süreklilik vardır. Sosyal medya ve internet dinamiktir ve anında dönüş sağlanır. Dijital pazarlama ölçümlenebilir ve raporlanabilir nitelikte bir pazarlama yöntemidir. Günümüzde müşteriler akıllı telefon ve tabletler kullandığından satın almak istediği bir ürüne veya hizmete hızla ulaşabilmektedir. Dijital ortamda iyi pazarlanmış bir ürüne ulaşmak artık an meselesi. Çağımızda pazarlama kavramı dönüştü ve dijital pazarlama şirketler için markalaşmada önemli bir araç haline geldi.

Müşteri Odaklı Dijital Pazarlama

Müşterilerin alışveriş ve satın alma alışkanlıkları değişti. Şirketler ürün ve hizmetlerini potansiyel müşterilere sunmak için Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) kullanarak web sitelerini arama motorlarında üst sıralarda göstermek için çalışmalar yapıyor, içerik oluşturarak müşteri yaratıp marka bilinci oluşturuyor, inbound aracılığı ile içerik oluşturup ürünü pazarlıyor ve sevdiriyor, sosyal medya pazarlamacılığı yaparak potansiyel müşteri oluşturuyor ve etkiliyor, Google Adwords gibi kanallarla tıklama başı maliyet ödeyerek reklam yapıyor ve ürünüyle ilgilenenleri ölçebiliyor ve düşük bütçeyle geniş kitlelere ulaşabiliyor, e-mail pazarlamasıyla tanıtım yapıyor ve müşterilerine şirketinin web sitesine ulaşmalarını sağlıyor, online PR çalışmaları yaparak halkla ilişkiler ve reklamcılık hizmeti sunuyor ve dijital yayınlar yapıyor, bloglar oluşturuyor. Böylece dijital pazarlama hem şirketlere hem müşterilerine önemli yararlar sağlıyor.

Dijital pazarlama yoluyla verilen bir reklamın kaç müşteriye ulaştığı, tüketicilerden yüzde kaçının ilgisini çektiği ölçülebiliyor. Şirketler de en doğru pazarlama faaliyetlerini tespit edip ona göre pazarlama yöntemlerini ve taktiklerini geliştirebiliyor. Web sitelerine müşterilerin ulaşmalarını sağlayacak dijital reklam ve dijital pazarlama çalışmaları yapıyor. Müşterilerini haberdar ediyor, farkındalık sağlıyor. E-mail pazarlaması yapıyor. E-ticaret yazılımları geliştiriyor. İçerik pazarlaması yaparak müşterinin dikkatini çekebilecek içerikler üretiyor. Müşterileri etkiliyor. Müşterileri markalarına sadık hale getiriyor. SEO ile müşterilerin arayacağı kelimeleri öngörüp müşterilere ulaşma çalışmaları yapıyor. Profesyonel ekiplerle içerikler oluşturuyorlar. Düzenli olarak ziyaretçi sağlıyorlar. Şirketler Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Youtube gibi sosyal medya şirketlerine parayla reklam veriyorlar. Görünürlüklerini artırıyorlar. Sosyal medya fenomeni kişilere reklamlarını yaptırıyorlar. Ürün ve hizmetlerini anlattırıyorlar. Bu fenomen kişileri binlerce hatta milyonlarca kişi takip edebiliyor. Marka, etkili bir şekilde hızla tanınabiliyor.

Dijital pazarlama yaparken şirketler doğru stratejiler belirleyerek, müşterilerini izleyerek, geri dönüşleri analiz ederek, hem kendinin hem de rakiplerinin durumunu görebiliyor. Dijital pazarlama yöntemi rakip firmalarla rekabette tüm firmalar için gün geçtikçe daha da önemli hale gelmektedir. Geleneksel pazarlama yöntemlerinin verimliliği düşmüş, dijital pazarlama yöntemlerinin kullanılırlığı ve sağladığı faydalar görünür bir şekilde artmıştır. Şirketler “Faydalı Pazarlama Dijital Pazarlama” sloganıyla kampanyalar yapıyor.

Dijital Pazarlama Faydaları