Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Dijital Pazarlama Rehberi

İnternette daha fazla kişiye ulaşmak mı istiyorsunuz? Günümüzde kullanılan en etkili dijital pazarlama türleri hakkında bilgi edinin.

 

Müşterilerinize internet üzerinden mi ulaşmak istiyorsunuz? Dijital pazarlama, ideal müşterilerinize pazarlama mesajlarını çeşitli çevrimiçi platformlarda sunmanıza olanak tanır.

Bu kılavuzda dijital pazarlamanın çeşitli yönlerine ve bunları işletmenize nitelikli trafik çekmek için nasıl kullanabileceğinize bakacağız.

 

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, işletmenizin, markanızın, ürün veya hizmetlerinizin hedef kitlenize masaüstü, mobil ve akıllı TV ekranlarında tanıtılmasıdır. Kullanabileceğiniz çeşitli dijital pazarlama türleri vardır ve bunların hepsini kısaca tartışacağız.

Ama önce neden dijital pazarlamaya yatırım yapmanız gerektiğinden bahsedelim.

 

Geleneksel Pazarlama Dijital Pazarlamayla Nasıl Karşılaştırılır?

İşletmeniz geleneksel pazarlama yerine dijital pazarlamaya mı yatırım yapmalı? Geleneksel pazarlama, radyoyu, dijital olmayan reklam panolarını, basılı yayınları ve çevrimdışı etkinlikleri içerir.

 

Dijital Pazarlamanın Farklı Türleri Nelerdir?

Burada, çevrimiçi olarak daha fazla müşteriye ulaşmak için işletmelerin ve markaların kullandığı çeşitli dijital pazarlama türlerinden bazıları yer almaktadır.

 

Bağlı pazarlama

Bağlı kuruluş pazarlaması, işletmelerin (reklamverenlerin) ürünlerini üçüncü taraf yayıncılar (bağlı kuruluş pazarlamacıları/bağlı kuruluşlar) aracılığıyla çevrimiçi olarak satmalarına olanak tanır.

 

Çoğu durumda reklamveren, bağlı kuruluşlarına web sitesi içeriğinde, blog makalelerinde, sosyal medya gönderilerinde ve e-posta mesajlarında kullanmaları için kişiselleştirilmiş bir yönlendirme URL’si (bağlı kuruluş bağlantısı) sağlar.

Birisi bir ortaklık bağlantısına tıklarsa, reklamveren, ortaklık sözleşmesi uyarınca bu tıklamadan kaynaklanan olası satışlar veya satışlar için bağlı kuruluşa tazminat öder.

 

İçerik pazarlama

İçerik pazarlaması, işletmelerin pazarlama mesajlarını çeşitli farklı formatlar aracılığıyla iletmesine olanak tanır.

İçerik pazarlaması, blog gönderilerini, bilgi tabanı makalelerini, destek belgelerini, teknik incelemeleri, vaka çalışmalarını ve benzer içerik kaynaklarını kapsar.

Kapsamlı bir içerik pazarlama stratejisi, e-posta, arama ve sosyal medya pazarlama departmanlarınıza tanıtılacak varlıklar sağlar.

 

E-posta pazarlama

E-posta pazarlaması, işletmelerin pazarlama mesajlarını e-postayla almayı kabul eden kişilere ulaşmasına olanak tanır. İşletmeler web sitelerinde, bloglarında ve sosyal medya kanallarında e-posta toplayabilir.

Web sitenizin trafiğinin daha fazlasını dönüştürmek istiyorsanız, insanların dikkatini satın almaya hazır olana kadar markanızda tutmak için e-posta pazarlamayı kullanın.

 

Gerilla pazarlama

Gerilla pazarlama, işletmelerin, insanların konuşmak istediği, kullanıma hazır, viral pazarlama kampanyaları için ücretsiz halkla ilişkiler kazanmalarına olanak tanır.

Flash mob’lar ve büyük grafiti sanatı duvarları gibi birçok gerilla pazarlama kampanyası çevrimdışı gerçekleşiyor.

 

İnsanlar çevrimiçi olarak konuşup deneyimlerini paylaşacakları için bu, markanızın dijital pazarlama stratejisinin bir parçası haline gelir.

 

Influencer Pazarlama

Influencer pazarlama, işletmelerin popüler sosyal medya kullanıcıları aracılığıyla yeni kitlelere ulaşmasını sağlar. Markalar, sponsorlu ve ücretli ortaklık gönderileri aracılığıyla ürünlerini pazarlamak için ünlülerle çevrimiçi kampanya yürütür.

Influencer pazarlama, bir markanın niş bir hedef kitle arasındaki görünürlüğünü artırmada hayati bir rol oynayabilir.

 

Mobil Pazarlama

Mobil pazarlama, işletmelerin tüketicilere akıllı telefonları ve diğer mobil cihazları üzerinden ulaşmasını sağlar. Markalar mobil kullanıcılara mobil hedefli reklamların yanı sıra SMS/kısa mesaj yoluyla da ulaşabiliyor.

 

Podcast Pazarlama

Podcast pazarlama, işletmelerin Spotify, Apple ve diğer platformlarda podcast dinleyen kitlelere ulaşmasını sağlar.

Markalar, podcast reklamları, röportajlara katılarak veya ilgili sektör konularıyla ilgili bir podcast yayınlayarak dinleyicilerle bağlantı kurabilir.

İşletmeniz, ek marka görünürlüğü kazanmanın yanı sıra, arama motoru optimizasyonu amacıyla bağlantılar edinmek için podcast’leri varlık olarak kullanabilir.

 

Halkla ilişkiler

Halkla ilişkiler pazarlaması, işletmelerin markalarının medya aracılığıyla görünürlük kazanmasını sağlar. PR’ın amacı gazetecilerin ve etkileyicilerin markanız, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında konuşmasını sağlamaktır.

 

Halkla ilişkiler pazarlaması etkili bir şekilde yürütüldüğünde, markanın sosyal medyadaki varlığını ve bağlantı kurma çabalarını desteklemeye çalışır.

 

Arama Motoru Pazarlaması

Arama motoru pazarlamacılığı, işletmelerin Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorları aracılığıyla insanlara ulaşmasını sağlar.

 

Arama motoru optimizasyonu, organik arama sonuçları sayfalarındaki sıralamalara odaklanırken, tıklama başına ödeme, Google Ads ve benzeri platformlar aracılığıyla ücretli arama sonuçlarındaki sıralamalara odaklanır.

Bu nedenle organik arama sıralamaları, web siteniz için nitelikli trafik oluşturmada büyük bir rol oynar.

 

Mucizefikir Uluslararası 360 Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Ajansı’ndan Arama Motoru Pazarlama hizmeti alabilirsiniz.

 

Sosyal medya pazarlamacılığı

Sosyal medya pazarlaması, işletmelerin müşterilerine Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter, Pinterest ve TikTok gibi kanallar üzerinden ulaşmasını sağlar.

Küresel nüfusun bu kadar büyük bir kısmının sosyal medya kullandığı göz önüne alındığında, çoğu marka hedef kitlesiyle bir veya daha fazla sosyal ağ sitesi aracılığıyla bağlantı kurabilecek. Sosyal medya aynı zamanda SEO çalışmalarınızda da size yardımcı olabilir.

 

Yayın TV Pazarlaması

Akışlı TV pazarlaması, işletmelerin tüketicilere en sevdikleri TV programlarını çevrimiçi izlerken ulaşmalarına olanak tanır. Dijital yayın sayesinde reklam platformları spesifik hedefleme ve sonuç ölçümü sunabiliyor.

Normal TV’den dijital yayına geçiş yapan kablo kesicilere ulaşmaya hazır mısınız?

 

Video Pazarlama

Video pazarlama, işletmelerin hedef kitlelerine video içerikleriyle ulaşmasını sağlar. Çoğu durumda bu, YouTube ve diğer video barındırma hizmetleri aracılığıyla gerçekleştirilir.

İçerik kitaplığınızı doldurmak, bağlantı kurma varlıklarınızın bir parçası olarak tanıtım yapmak ve sosyal medya kampanyalarınızın bir parçası olarak paylaşmak için videoyu kullanın.

 

Sesli Pazarlama

Sesli pazarlama, işletmelerin Alexa (Amazon), Siri (Apple) ve Google Asistan gibi ses özellikli hizmetleri kullanarak insanlara ulaşmasını sağlar.

Aynı zamanda Spotify, Clubhouse ve Facebook Live Rooms gibi yalnızca ses platformlarında canlı veya önceden kaydedilmiş ses içeriği aracılığıyla pazarlamayı da ifade eder.

 

Dijital pazarlama için mükemmel bir formül yoktur; stratejiniz tamamen benzersiz müşterilerinize, pazar alanınıza, rakiplerinize, ürünlerinize veya hizmetlerinize ve daha fazlasına bağlı olacaktır.

 

Umarım bu size işinize yarayacak dijital pazarlama stratejisini oluşturmaya başlamanız için iyi bir yer sağlar!

Dijital Pazarlama Rehberi
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?