Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Dijital PR

DİJİTAL ÇAĞIN HALKLA İLİŞKİLERİ “DİJİTAL PR”

Dijital PR’ın ne olduğunu anlamak için önce geleneksel Halkla İlişkiler’in ne olduğunu anlamak iyi olur. Çünkü PR, İngilizce’de “Public Relations” olarak adlandırılan Halkla İlişkiler’in kısaltılmış halidir. Dijital PR; dijital halkla ilişkiler anlamına gelir. Ülkemiz de ki Dijital PR Örnekleri daha açıklayıcı bilgiler içerecektir.

Geleneksel anlamda Halkla ilişkiler; bir işletmenin müşterileriyle iletişim kurmak amacıyla düzenlediği, müşteri yararını gözeten düzenli faaliyetlerdir. İletişim kurduğu müşterilerin anlayış, sempati ve desteğini elde etmek için yaptığı sürekli ve örgütlenmiş bir yönetim fonksiyonudur. Halkla ilişkiler, şirket ve kişilerin itibar yönetimidir. Halkla ilişkiler, şirketlerin hedef kitle müşterileri ile daha etkili iletişim kurma yöntemidir. Halkla ilişkiler; bir işletmeyi ve markasını müşterilerine benimsetme, tutum kazandırma ve sevdirme işlevidir.

Dijital PR Örnekleri

Dijital PR ile müşterilerle iletişim kurma yöntemleri geliştirilmiştir. Bu iletişim; internet ve sosyal medya araçlarıyla, arama motorlarıyla, bloglarla, forumlarla, haber siteleriyle, web siteleriyle kurulmaktadır. Çağımızda iletişim yöntemi değişmiştir. Şirketler müşterileri ile iletişim kurarken basın duyuruları yayınlar, sosyal medya platformlarında duyuruları yayar, bilgi paylaşır, markası hakkında videolar çekerek markayı anlatan kişilerin görüntülerini, konuşmalarını yayınlar, birçok kişiyi markası hakkında konuşturur, markalarına olan eleştirileri tespit eden çalışmalar yürütür.

Günümüzde artık internet haber siteleri; gazete ve dergilerden daha fazla okunmaktadır. Dijital medya büyük kitlelere hitap etmektedir. Dijital PR ile şirketler ürün ve hizmetlerini hitap etmek istedikleri örneklem topluluğa ulaştırıyorlar. Hedeflemelerini yapıyorlar. Dijital PR, dijital medya mecrası ile ilişkileri yürütüyor.

Dijital PR ile geleneksel halkla ilişkiler yapılırken aynı zamanda buna ek olarak içerik üretme ve pazarlama, sosyal medya analizi ve arama motoru analizi yapılır. Dijital PR, online İtibar Yönetimi çalışmalarında kullanılır. Marka hakkında dijital halkla ilişkiler çalışması yapılır. Markanın dijital dünyada imajı oluşturulur, imajı yönetilir veya olumsuz imaj ortaya çıktıysa olumluya çevrilir, olumsuz imaj ortadan kaldırılır. Bir karalama kampanyasıyla marka imajını bozmak isteyen kötü niyetli mecraların etkilerinden korunmak için Dijital PR önemli bir çalışmadır. Dijital PR imaj yaratır. Markalaşmaya giden yolda önemlidir. İtibarlı markaların itibarının korunması için de Dijital PR çalışmaları sürekli yapılır, analizler ortaya konur, raporlar oluşturulur. Şirketler Dijital PR aracılığıyla itibarlarını yönetirler.

Digital PR Süreci

Şirketler yeni bir ürün piyasaya sürdüklerinde veya kriz yaşadıklarında Dijital PR kampanyası planlar ve uygularlar. Marka itibarına yönelik çalışmalar yaparlar. Amaçları markaları için iyi bir izlenim bırakmak, akıllarda kalmak ve müşterilerinden geri bildirimler almaktır.

Şirketler hakkında olumlu haberler markaya güveni artırır. Dijital PR çalışmaları ile güven artırıcı içerikler geliştirilir ve müşterilerle hızla iletişime geçilir, doğru bilgi yetkili ağızlardan verilir.

Dijital PR’ın asıl başarısı şirketler kendini tanıtmadan başkalarının şirketi tanıtmasında yatar. Bu önemli bir izlenim sağlar, müşteri sayısı artar ve markalaşma hızlanır. Ağızdan ağıza pazarlamayla en iyi halkla ilişkiler gerçekleşir.

Günümüzde profesyonel Dijital PR Ajanslarıyla etkili markalaşma çalışmaları ortaya çıkarılıyor ve dijital itibar yönetimi başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Şirketler için doğru Dijital PR çalışması, markalarının itibarı ve müşteri kazanımlarında oldukça büyük önem arz ediyor.

Dijital PR
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?