Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Dijital Reklamcılık

MARKALAŞMA YOLUNDA DİJİTAL REKLAM VE DİJİTAL REKLAMCILIK
Dijital reklam ve dijital reklamcılık son yıllarda dünyada ve ülkemizde oldukça yaygınlaşmakta, yükselen bir trend haline gelmektedir.

Peki nedir bu dijital reklam ve dijital reklamcılık?

Bildiğiniz üzere bilgi teknolojileri hızla ilerlemekte ve kurumsal reklamcılık online ve interaktif mecralara taşınmaktadır. Şirketler hedef kitlelerine ve müşterilerine ulaşmak için dijital reklam dünyasında etkili seçenekler ortaya koymak istemektedirler. İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla şirketler artık televizyon reklamları yerine online dijital reklamcılık yaparak ilgi çekmektedirler.

Şirketler markalarını ve ürünlerini dijital bloglarda, dijital platformlarda tanıtmaktadırlar. Bu dijital platformlar verimli tanıtım imkanlarına vesile olmaktadırlar. Dijital reklam ortamları olarak sosyal medya sitelerini, profesyonel web sitelerini, reklam sitelerini, paylaşım sitelerini, forumları, blogları, platformları, haber sitelerini, arama motorlarını örnek verebiliriz. Şirketlerin reklamları bu dijital mecralarda yayınlanır ve bu yayınlanma işlem ve sürecine dijital reklamcılık denir. Dijital reklamcılık profesyonel anlamda ajanslar tarafından gerçekleştirilir.

360 Derece Dijital Reklamcılık

Twitter, Facebook, Instagram, Google ve Youtube gibi dijital mecralarda firmalar markalarını ve marka değerlerini artırır ve müşteriler markaları hızla tanır ve benimser. Böylece satışlar artar, markalaşma hızlanır. İnternet ortamında görülen reklamlara tıklanma arttıkça şirketler de dijital olarak günden güne tanınır, markalaşır.

Dijital reklam ve dijital reklamcılığın faydaları geleneksel reklamcılığa göre oldukça fazladır. Şirketler markalarını veya ürünlerini kısa zamanda geniş kitlelere ulaştırabilmekte, dijital ortamda geleneksel reklamcılığa göre daha düşük bir bütçe ile reklamlarını yapabilmekte, sadece ulaşmak istediği hedef kitleye kolayca erişebilmekte, para ve zamandan tasarruf edebilmekte, profesyonel dijital reklam ajanslarıyla çalışmalar yaparak arama motorlarında üst sıralara yükselerek hızla markalaşabilmektedirler. Bu yüzden dijital reklamcılık, şirketlere satışlarını artırmaları ve markalaşmaları yolunda ciddi fırsatlar sunmaktadırlar.

Şirketler dijital reklamcılıkla hitap etmek istedikleri hedef kitleye doğru zaman ve doğru mesajla erişirler. Televizyon reklamları kısa süreli ve pahalı olduğundan hedef kitleye ulaşmak maliyetlidir. Dijital reklamcılıkla bu maliyetler ciddi oranda düşer. Dijital reklamcılık ölçeklenebilir. Bu ölçeklenebilirlik çok önemlidir. Böylece optimum bütçe ile dijital reklam yapılır ve arzu edilen geniş kitlelere ulaşılır. Ajanslar, kampanyalarla şirketlerin markaları adına dijital reklam platformları oluşturur ve bu platformlar üzerinden potansiyel hedef kitleleriyle şirketleri buluşturur. Profesyonel görsel ve metinlerle müşterileri etkiler ve şirketlerin hedeflediği müşterilerine ulaşmalarını sağlar ve marka değerlerini artırır. Sonuçlarını da şirketlere raporlar. Böylece şirketlerin markaları insanlar ve potansiyel müşteriler arasında daha çok konuşulur ve markaya farkındalık artar. Dijital reklamı yapılan ürün veya hizmetin satın alınması sağlanır. Tüketicinin ürün veya hizmet üzerine düşünmesi sağlanır, potansiyel müşteriler etkilenir. Markanın bilinirliği oluşturulur. Dijital kampanyalar, satışların artmasına ve markaların değerlenmesine büyük katkı sağlar.

Dijital reklamcılığın önemi; markalaşmayı hızlandırması, doğru müşterilere ve potansiyel geniş kitlelere hızla ve düşük maliyetle ulaşılabilmesinden kaynaklanır. Çünkü müşteriler istedikleri özellikteki ürün ve hizmetlere farklı seçeneklerle sahip olabilirler. İnternet ve dijital reklam mecrası şirketler ve müşterileri için sınırsız bir pazar niteliğindedir. İşte bu nedenle günümüzde şirketler dijital reklamcılığı önemli bir reklam yapma yöntemi olarak kullanmaktadırlar.

Dijital Reklamcılık
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?