Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Dünyanın İlk İnternet Sitesi: World Wide Web (WWW)

İnternet günümüzde ihtiyaçlarımızdan birisi olarak her alanda karşımıza çıkıyor. Modern çağın vazgeçilmezi olan internet hepimizin hayatında çok önemli bir yerde bulunuyor. Günümüzde en büyük iletişim aracı olan internet için ilk web siteleri 1990’larda yapılmaya başlanmıştır. World Wide Web CERN laboratuvarlarında çalışmakta olan Tim Berners-Lee tarafından bulunmuştur. Dünya çağında ağ manasına gelmekte olan bu kavram Tim Berners-Lee’nin üniversitede bilim insanlarının arasında bilgi paylaşamı yapabilmesi düşüncesiyle ortaya çıkmıştır. Hiper metin dokümanlarından oluşmakta olan bir bilgi sistemidir. Bu dokümanların isimlerine ise web sayfası denmektedir. Tarayıcı yardımı ile görülmekte olan sayfalar ise çeşitli multimedya ögeleri barındırmaktadır. 90’larda bulunan bu sistem günümüzde gelişerek çok işlevli ve kullanımı kolay bir hal almıştır. Bu sayede günümüzde market alışverişlerimizden kıyafete ve çok farklı ihtiyaçlarımıza dek kullanılabilir hale gelmiştir.

World Wide Web Nedir?

Ortak bir domainle bağlanan ve sunucularda görünen bir dizi web sayfası site olarak adlandırılmaktadır. Yayınlamak istediğiniz bilgileri bu web siteleri aracılığı ile gösterebilirsiniz. Resim, metin, video ve çeşitli ikonlardan meydana gelmektedir. Web sunucularının okuyabildiği bir şekilde HTLM yardımı ile eklenmektedirler. Dünya çapında bir ağ olan World Wide Web nedir bakılacak olursa ise iletişimin daha kolay yapılması adına bulunmuş olduğu görülecektir. Bilgi paylaşımı yapabilmek adına erişilebilir sayfalar yapılabilmesi için oluşturulmuştur. İnternetin çok hızlı gelişmesi ve hayatımızda doldurulamaz yeri ile günümüzde hemen herkes online ortamda vakit geçirmeyi tercih ediyor. Bu nedenle bireysel veya kurumsal olarak çok sayıda web sitesi kuruluyor. Online ortamda bireysel ya da kurumsal tanıtımlar yapılmak amacıyla çok çeşitli siteler kullanılıyor. Sosyal medya platformları bunlardan olup; satış stratejileri konusunda çok büyük öneme sahip araçlardan birisi olarak ön plana çıkıyor.

World Wide Web Nasıl Kuruldu?

CERN’de yer almakta olan araştırmacıları için oluşturulan World Wide Web kuruluşu 1990’lara dayanmaktadır. Tim Bernes-Lee tarafından HTML dili tasarlanarak geliştirilmesi yoluyla ortaya çıkmıştır. CERN’in ihtiyaçları doğrultusunda, fizikçilerin bilgi paylaşımı yapabilmesi adına yayınlanmıştır. Fakat daha sonrası şehir içinde çalışmakta olan bir sistemden dünyaya dek uzanan bir yenilik olarak ortaya çıkar. 1993 yılında çapraz geçişli bir grafik ara yüzlü internet tarayıcısı oluşturulur. Mosaic adındaki bu yeni tarayıcı, günümüz tarayıcılarının temelini oluşturmaktadır. Dünya çapında kütüphane anlamını taşıya WWW, otomatik olarak her sitenin başına eklenmektedir. 21. Yüzyılın en önemli araçlarından birisi olarak internet her alanda kullanılmaktadır. Bilgi paylaşımından eğlence amaçlı olarak çok farklı şekillerde web siteleri yer almaktadır. İnternet kullanılarak yapılan uygulamalar ve çeşitli yazılımlar yardımı ile birçok etkinlik yapılmaktadır. Bilimsel çalışmaların da yürütülmesi için geliştirilen çok sayıda web sitesi bulunur. Satış ve pazarlama konusunda da en çok tercih edilen stratejilerden birisi olarak ön plana çıkmaktadır.

Dünyanın İlk İnternet Sitesi: World Wide Web (WWW)
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?