Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
E-Ticaret Nedir?

E-ticaret, “elektronik ticaret” kelimelerinin kısaltılmış halde kullanım şeklidir. Günümüz dünyasında internet, hayatımızın her alanında başlıca faydalandığımız faktör olduğundan ticaret sektörü de internet üzerinde kendisine çok büyük bir pay edinerek dünya genelinde ticari işlerin büyük bir kısmı elektronik ortamda gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

İnternet üzerinden yapılan her türlü bireysel ve toplu satışlar için kullanabileceğimiz e-ticaret ibaresi, bu alım satımlar konusunda en çok küçük ve orta ölçekteki işletmeler için fayda sağlamaktadır. Büyük firmaların zaten sektör içerisinde kendilerini kanıtlama sorunları olmadığından, her türlü bir ticaret akışı sağlayabilmeleri mümkündür. Ancak şahsi markasını kendi dükkanında satışa sunanlar için, yaptığı işi direkt olarak e-ticaret dünyasında satışa sunmak isteyenler vb. pozisyonlarda olanlar için e-ticaret işi oldukça faydalı olmaktadır.

Bizler de Mucizefikir Ajans olarak e-ticaret kısmında sitenizin ihtiyacı olan her türlü modellemeyi ve düzenlemeyi sizler için eksiksiz olarak yerine getirmekteyiz. Hem müşteri tarafında hem de marka tarafında kusursuz hizmet ve kaliteli kazanç konusunda her daim destek sunacak bir iş ortaklığı içerisinde bulunabileceğimizi garanti etmekteyiz.

E-Ticaret İçin Nelere İhtiyaç Duyulur?

E-ticaret yapmak, düzgün bir sistem oluşturularak mümkün hale getirilmektedir. Yani satabileceğiniz ürün stoğunuzdan satışı gerçekleştirebileceğiniz bir sitenizin olmasına, satış yapmaya olanak sağlayan düzgün bir e-ticaret satış sisteminden ödeme yöntemlerinin çeşitliliğine göre ayarlamalar yapabileceğiniz her türlü düzene sahip olmanız şart olarak görülür.

Bu ihtiyaçlar kapsamında, e-ticaret yapılabilmesi için gerekli olan faktörlerin özet hali ise şu şekildedir;

Domain seçimini doğru yapmak: E-ticaret siteniz için hem kendi sektörünüzle alakalı ya da firmanızın ismiyle alakalı; hem de akılda kalıcı ve kolay okunabilen domain seçimleri yapmanız gerekmektedir.

Sunucu: Oluşturduğunuz e-ticaret sisteminde doğru bir çalışma sistemi oturtabilmek, güvenilir bir iş akışına sahip olabilmeniz için güçlü bir sunucuya sahip olmanız gerekir.

Site tasarımı: Ürünler kadar sitenin de göze hitap etmesi oldukça önem arz eder. Son tasarım trendlerine uygun, renkleri ve görselliği açısından beğeni toplayacak bir site tasarımı oluşturmak oldukça önemlidir.

Oluşturulacak e-ticaret sistemi: Hem site sahibi olarak hem de sitenize gelecek müşterilerin kolay kullanıma sahip olabilmesi için kolay geliştirilebilir ve her türlü ihtiyacı karşılayabilecek bir sistemin oturtulması şarttır.

Ödeme İmkanları: Siteniz içerisinde e-ticarete uyumlu olacak ödeme yöntemleri mutlaka mevcut olmalıdır. Kredi kartı ile ödeme imkanı, kapıda ödeme imkanı ya da ortak ödeme imkanı gibi farklı ödeme seçenekleriyle ziyaretçiye kolaylık sağlanmalıdır.

Güvenlik Sertifikası: E-ticaret sitesi için en önemli olan kısımlardan bir tanesi de güvenliğin sertifikalı olarak korunmasıdır. Bu tip sitelerin sisteminde kullanılan SSL denilen güvenlik sertifikalarına mutlaka sahip olunmalıdır.

E-Ticaretin Faydaları Nelerdir?

E-Ticaretin faydaları konusunda hem müşteri açısından hem de marka açısından klasik ticaret yöntemlerine göre pek çok farklı artı fayda bulunmaktadır. Marka açısından düşünürsek alışverişin sürecini hızlandırma, ürünler hakkında daha detaylı bilgi verme, yeni müşteri bulma konusunda kolaylıklara sahip olma, ürünün reklamının daha uygun maliyetlerde yapılabilmesi, 7/24 açık bir satış şubesi bulundurma, ürünün depolama vb. sıkıntılarından kurtulma, marka bilinirliğinin artması gibi örneklendirebileceğimiz hususlar markaya oldukça katkı sağlamaktadır.

Duruma müşteri açısından bakarsak da istenilen her saatte alışveriş yapabilme, alışveriş sürecinin hızlanması, ürün bilgilerine çok çabuk ulaşabilme ve diğer ürünlerle kıyaslama sağlayabilme, fiyat araştırmasının oldukça kolay yapılabilmesi, tercih imkanının online ortamda çok daha fazla olması, indirimlerden daha kolay haberdar olma gibi süreçler müşterileri e-ticaret kısmına yöneltmekte oldukça etkili faktörler olarak kabul edilmektedir.

 

E-Ticaret Nedir?
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?