Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
E-Ticaret Siteleri İçin Seo Stratejileri

 

Elektronik ticaret sitesi sahibiyseniz, istediğiniz verimi alabilmek için Google ile aranızı iyi tutmanız gerekmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle beraber internet ortamındaki rekabet, e-ticaret sitelerinde de görülüyor. Dolayısıyla e-ticaret sitesi sahipleri, arama motoru optimizasyonuna özen göstererek, ürünlerini daha geniş kitlelere tanıtabilir ve rakiplerinin önüne geçebilir.
E-ticaret siteleri için altın değerindeki seo stratejilerini sizlerle paylaşıyoruz. Eğer bir e-ticaret siteniz var ise ve sitenizi arama motorlarının sonuçlarında yükseltmek istiyorsanız “SEO” konusuna özen göstermelisiniz. Bu makalemizde e-ticaret sitenize maksimum düzeyde fayda sağlayacak olan E-Ticaret Siteleri İçin Seo Stratejileri anlatılmaktadır.

E-Ticaret Siteleri İçin Seo Stratejileri Nelerdir?

• Seo çalışmalarına başlarken öncelikle hedeflerinizi ve stratejinizi belirleyin. Yol haritanızı en doğru biçimde çiziyor olmanız size zaman kaybı yaşatmayarak başarıya giden yolda duraksamanıza engel olur.
• E-ticaret siteniz için anahtar kelime araştırması yapın. İşe öncelikle en önemli sayfalarınızdan başlayın. Ana sayfanız ve ürün sayfalarınız için anahtar kelime araştırması yapmalısınız. Daha fazla anahtar kelimeye ulaşmak için Google Keyword Planner kullanın.
• Seo’da araştırma çok önemlidir. Rakiplerinizin araştırmasını yapmayı ihmal etmeyin! Rakiplerinizin seo stratejileri hakkında bilgi olun. Onların sıralamalarını takip edin. “Rakiplerim nereden backlink alıyor? Rakiplerimin site düzeni nasıl? Rakiplerim ile benim aramdaki farklar, artılar, eksiler nelerdir?” Sorularını cevaplayın!
• Sitenizdeki hataları denetleyin! Sitenizin linklerini, resimlerini, CSS, script ve uygulamaları SEO açısından büyük bir titizlikle denetlemelisiniz. Resimlerin adlarının ve alt etiketlerinin ürün ya da kategori ile eşleşip eşleşmediğini kontrol edin.
• Sayfalarınızın yüklenme hızlarını kontrol edin. Hiç şüphesiz ki ziyaretçiler yavaş açılan sitelerin yüklenmesini beklemez. Sizin sitenizde fazla vakit geçirmeden geri çıkarlar. Müşterileriniz daha hızlı siteyi bulmak için Google’a geri tıklayacaklardır, o siteler de muhtemelen rakipleriniz olacaktır!
• E-ticaret sitenizdeki hataları düzenledikten sonra sıra geldi içeriklerinize. Bildiğiniz gibi Google, kullanıcı odaklı siteleri çok seviyor. Öyleyse işe kategori sayfalarınız için özgün ve yaratıcı içerikler hazırlayarak başlayabilirsiniz. Başlıkların ve içeriklerin yeterli uzunlukta olduğundan emin olun. Aynı ve benzer içeriklerin birden fazla sayfada yer almamasına özen gösterin.
• Daha geniş kitlelere ulaşabilmek ve sesinizi duyurabilmek için sosyal medyada var olmalısınız. Markanıza ait en popüler sosyal mecralarda birer profil edinerek işe başlayabilirsiniz. Unutmayın; ne kadar çok sosyal mecrada var olursanız ve hesaplarınızı ne kadar güncel tutarsanız o kadar kar edersiniz.
• Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığı çok önemlidir. Günümüzde insanlar özellikle e-ticaret sitelerini cep telefonlarından veya tabletlerinden gezinmeyi tercih ediyorlar. E-ticaret sitenize duyarlı bir platform sağlamak ürünlerinize yani markanıza her türlü cihazdan erişilebilmesini mümkün kılar. Böylece zaten faaliyette olan web sitenize yatırım yapmış olur ve farklı siteler kurmak zorunda kalmazsınız.
E-ticaret siteniz için kaliteli ve etkili bir seo çalışması yürütüldüğünde site trafiğinizin arttığını gözlemleyeceksiniz.

E-Ticaret Siteleri İçin Seo Stratejileri
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?