Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » E-Ticarette Sık Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?
E-Ticarette Sık Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

Ticaret, dijital çağın yükselişi ile birlikte internet ortamına taşındı. Elektronik ticaret ile birlikte fiziksel mağazalar dijital ortamda geniş kitlelere ulaşarak satışlarını artırmaktadır. E-ticaret ortamında yer almak şirketler için çok önemli olmakla birlikte sanıldığı kadar kolay değildir. E-Ticarette sık sık yapılan hatalar hangileri bilmek bu sektörde kalıcı bir şekilde yer almanız için faydalı olabilir. Öncelikle bilinmesinde fayda var ki bir e- ticaret sitesi için nasıl yönetileceğine karar vermemek en sık yapılan hataların başında gelmektedir. Sektöre giriş yapan bir işletme elektronik ortamda yapacağı ticareti nasıl yöneteceği konusunda mutlaka bir plan yapmalıdır. İŞ planı kurmak bu nedenle çok gerekmekte olup; sitenin kurulumu ve yönetimi konusunda kilit noktaları aydınlatmaktadır. Ürünler ve tedariki konusunda ciddi bir program yapılması, sistematikleştirilmesi üzerine çalışmaların faydalı şekilde yapılmasına yardımcı olmaktadır. Sitenin tasarımı, açıklamalar, ürünlerin fotoğrafı ve ödeme yöntemleri gibi temel öğelerin kararlaştırılması ve en uygun seçeneklerin belirlenmesine yardımcı olur. Bu sayede herhangi bir kriz anında hangi yolun izlenmesi gerektiği de kolayca belirlenir.

E-Ticaret Sitesi Kurulumu

Bir şirket ürün veya hizmetleri için elektronik ticaretten yararlanmak istiyor olabilir. Bunun için ise kullanılan yazılımların önemi oldukça büyük olmakla birlikte e-ticaret sitesi kurulumu esnasında mutlaka doğru olan seçilmelidir. Bu nedenle doğru yöntemi belirleyerek sanal mağazayı aktif etmek gerekir. Açık kaynak kodlu yazılımlar sıklıkla tercih edilenlerden birisi olarak herhangi bir ücret ödenmemesi nedeniyle kullanılır. Kurulumu için bir ücret olmamasına karşın modüller, temalar ve yazılımcılar için ücret ödenmektedir. Bir diğer tercih edilebilecek seçenek ise e-ticaret sitesi yazdırma yöntemidir. Bu yöntem kullanıcıları için sabır gerektiren seçeneklerden birisi olarak tanımlanmaktadır. Çünkü kurulum aşaması diğerlerine göre daha uzun olmaktadır. Buna ek olarak sitenin kurulması için harcanan maliyet de oldukça fazla olmaktadır. Bahsedilen yöntemler kimi şirketler için faydalı denebilecek olsa da e-ticaret paketleri ile çok daha karlı bir şekilde site kurulumu yapılmaktadır. Site için hangi yöntemle kurulacak olduğu elektronik ticaret piyasasında başarılı olabilmesi çok önemlidir.

E-Ticarette Yapılan Hatalar

Ürün açıklamaları web siteniz için en önemli unsurlardan birisini oluşturur. Ürünün özelliklerinin açıklayıcı ve yeterli olması önemlidir. Kullanıcılara güven vermesi açısından ürün açıklamasının mümkün olduğunda detaylı olması tavsiye edilmektedir. E-ticarette yapılan hatalar arasında ürün görsellerinin yeterince kaliteli olmaması da yer almaktadır. İkna edici görsellere sahip olmamak potansiyel müşterileri uzaklaştırmaktadır. Bu nedenle dikkatli bir şekilde görsel oluşturulması gerekir. Hedef kitle seçimini doğru yapmamak en sık karşılaşılan hatalardandır. Tüm kullanıcılara ulaşıyor olmaktan ziyade satış yapacağınız hedef kitleye yönelik bir strateji belirlemek çok daha faydalı olmaktadır. Tüm bunlara ek olarak en önemli konulardan birisi ise SEO uyumlu bir siteye sahip olmaktır. SEO uyumlu bir e-ticaret sitesi markanız için organik trafik sağlayarak satışlarınızın artmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle sadece reklamlar ile kullanıcılara ulaşmak yerine SEO konusunda başarılı bir altyapı oluşturmanız yararlı olacaktır.

E-Ticarette Sık Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?