Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Etkileyici Başlık Nasıl Oluşturulur?

Kelimelerin gücünü kimse inkâr edemez değil mi? Bazen kurulan cümleler, söylenilen sözler karşınızdakini etkilemenizde yeterli olur. Tıpkı normal hayatta olduğu gibi sosyal ortamda da içerikleriniz için kullandığınız başlıklar, ziyaretçilerinizi olumlu/olumsuz olmak üzerek etkilemektedir. Kimi zaman başlığın önemi göz ardı edilse de aslında ziyaretçinin içeriği okuyup okumama kararını etkileyen kısım başlıktır.

Başlık, bir makalenin en önemli kısmıdır. Saatlerce uğraşıp özenle yazdığınız içeriğinizin daha fazla kişi tarafından okunup yorumlanması istiyorsanız başlığınızı büyük bir titizlikle oluşturmalısınız.

Biz de bu makalemizde etkileyici bir başlık oturmak için dikkat edilmesi gereken püf noktalardan bahsedeceğiz.

Okuyucunun ilgisini çekmeye çalışın

Metninizi okutmayı amaçlayan başlıklar kullanmalısınız. Okurun ilgisini çeken başlıklar oluşturmaya özen göstermelisiniz. Etkili ve uygun başlığı bulabilmek için kendinize şu soruları yöneltmelisiniz: “Nasıl bir başlık kullanırsam okurun dikkatini çekerim?”, “Ne yazarsam ziyaretçi buna şaşırır ve içeriğimi merak eder?”

Kendinizi okurun yerine koyun ve düşünün. “Birisi benimle bu içeriği paylaşmış olsa ve ben bu başlığı görsem yazıyı okumak ister miyim?” sorusunu kendinize sorun ve aldığınız cevap doğrultusunda uygun başlık seçiminizi gerçekleştirin.

Merak uyandıran başlıklar yazmaya özen gösterin. Merak uyandırmak için başlıkta soru sorabilirsiniz veya ünlem işaretinden yararlanabilirsiniz. Tıklanabilir bir başlık oluştururken ilgi çekici olmaya özen gösterin fakat abartıdan kaçının. Sadece merak uyandırmak adına içeriğinizle alakasız başlıklar kullanmanız ziyaretçilerinizin güvenini sarsacaktır. Etkileyici başlık oluştururken aynı zaman da seo uyumlu başlık oluşturmaya da özen göstermelisiniz.

 

Sayı kullanın

Etkileyici başlık oluşturmak istiyorsanız başlığınızda sayı kullanabilirsiniz. Sayı kullanılan başlıkların okurun ilgisini çektiği kanıtlanmış bir gerçektir. Örnek vermek gerekirse; “5 önemli seo hamlesi”, “Cilt bakımı için 3 püf nokta”, “Kaliteli içerik üretmenin en iyi 5 yolu” gibi içerisinde sayı kullanılan başlıklar ziyaretçilerinizin ilgisini çekecektir.

Soru sorun

Soru kelimelerine yer vererek başlığınızı etkileyici bir hale getirebilirsiniz. Neden, nasıl, niçin gibi soru kelimeleri okuyucuda merak uyandırmanıza yardımcı olur. İçerisinde soru ifadesi bulunan başlıklar sosyal medyada da sıklıkla kullanılmaktadır.

Noktalama işaretlerini kullanın

Başlığınızda noktalama işaretlerini kullanmaktan çekinmeyin. Tırnak içine alınan ifadeler ve ünlemler, başlığınızın etkisini arttırmaktadır.

Reklam görünümünden uzak durun

Reklam imajı yaratmak yerine daha dostça başlıklar kullanmaya özen gösterin. Kullanıcılar reklam kokan içerikleri okumak yerine yaratıcı ve bilgi veren yazıları tercih ediyor. O yüzden başlıklarınızda reklam havası yaratan ifadelerden kaçının.

Kısa ve öz olun

Uzun başlıklar kullanmanız sizi etkileyici başlık oluşturmaktan uzaklaştırır. Onun yerine kısa ve öz başlıklar kullanarak anlatmak istediğinizi anlatın.

Hedef kitlenize uygun başlıklar kullanın

İçeriğinizi okumasının hedeflediğiniz hedef kitleye hitap eden başlıklar oluşturun.

İlginç sıfatlara yer verin

Eğlenceli, harika, şaşırtıcı, inanılmaz, müthiş, etkili, yararlı, faydalı, cazip, önemli, muhteşem, kusursuz gibi sıfatlar kullanmaya özen gösterin. Bu sayede başlığınızın okurda yaratacağı etki artacaktır.

Yazınızı okutan kısmın başlığınız olduğunu unutmayın ve içeriğinizi en iyi tanımlayan, dikkat çekici ve etkileyici başlıklar oluşturmaya özen gösterin.

Etkileyici Başlık Nasıl Oluşturulur?
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?