Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Facebook ve Seo İlişkisi

 

Sosyal medyanın Seo açısından web sitelerinize sağladığı katkıdan bahsetmemiz gerekirse; bildiğiniz üzere arama motorlarında üst sıralarda çıkıp çıkmamanızı etkileyen birçok faktör var. İçerik yapısı, içeriğinizin özgün ve kaliteli olup olmadığı, anahtar kelime seçiminizin doğruluğu ve oranı, etkileyici bir başlık kullanımı, backlink sayısı ve kalitesi, URL yapısı ve içeriğinizin güncelliği bunlardan bazıları. Son dönemlerde ise Seo konusunda sosyal medya kavramı gittikçe artan bir öneme sahip. Sosyal ağlardan (Facebook, Twitter, Google+) yapılan paylaşımlar, iletişimler, yorumlar, beğeniler ve yer alınan gruplar arama motorlarındaki sıralamaları büyük ölçüde etkiler hale geldi. Öyle ki oldukça popüler bir ağ olan Facebook ve Seo arasındaki ilişkinin tüm yönleriyle irdelenmesi kullanıcıların doğal ziyaretçi kazanmasına katkı sağlayarak en etkili ve doğal Seo yöntemlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

 

Facebook ve Seo

Firmanın sosyal medya profilinin kaç kişi tarafından takip edildiği, beğenildiği, yorum bırakıldığı gibi kriterler bu hesapların seo konusundaki kalitesini arttırmaktadır veya düşürmektedir. Sosyal medya ve Seo arasındaki ilişkiye değineceğimiz bu makalemizde sosyal medya adı altında en çok tercih edilen, milyonlarca kişi tarafından kullanılan ve paylaşım yapılan Facebook üzerinden Seo nasıl sağlanır sorusunun cevabını sizlerle paylaşacağız.

Facebook, hepimizin bildiği gibi milyonlarca kullanıcısı olan ve bu kullanıcıların güncel bir şekilde paylaşımda bulundukları bir sosyal ağdır. Dolayısıyla Facebook aracılığı ile seo kriterlerine uygun bir şekilde hazırlanmış olan içeriğe mümkün olabildiğinde fazla kullanıcının ulaşabilmesi hedeflenmektedir. Sonrasında ise zaten arama motorları bunu fark ederek sizin üst sıralara çıkmanız sağlanacaktır.

Geniş kitleler tarafından tercih edilen Facebook, sizlere herhangi bir yatırım yapmadan şahsınıza, firmanıza, ürününüze ya da kuruluşunuza sayfa açma imkanı sağlıyor. Sektörünüzle ilgili bir sayfa açarak kendi sitenizden gelen bağlantılar aracılığıyla ilgili tanıtımı yaparak hedeflediğiniz kitleye ulaşabilirsiniz. Web sitenizle aynı ismi taşıyan bir Facebook sayfanızın olması içeriklerinizi ya da ürünlerinizi tanıtarak müşteri kazanmanızı sağlayacaktır. Aynı zaman bu durum markalaşma açısından sizlere artı puan kazandıracaktır.

Facebook ve Seo ilişkisinde en sık karşılaştığımız bir diğer konu ise; kendi duvarınızda sitenize ait bağlantı linkleri paylaşarak ziyaretçi kazanma şansınızın yüksek olmasıdır. Kendi duvarınıza web sitenize ait bir bağlantı linkini yapıştırarak, onu açıklama ve görsellerle destekleyerek Facebook’un avantajlarından yararlanmanız mümkün.

Facebook ve Seo ilişkisini göz önünde bulundurarak hareket ederek, seo çalışmalarına yönelebilir, web sitenizin arama motorlarındaki görünürlüğünü arttırabilir ve web sitenize daha çok ziyaretçi gelmesini sağlayabilirsiniz.

 

 

Facebook ve Seo İlişkisi
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?