Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Google Alerts Nedir?

Google Alerts, Google tarafından 2003 yılında geliştirilen bir özelliktir. Google’ın dizinine eklenen, her konuda kullanıcıları bilgilendirmeyi sağlayan bir bildirim sistemidir. Google Alerts, Google Arama sayfalarında kişi ya da firmadan bahsedilen haberler, ürünler ya da makaleler hakkında yeni sonuçlar göründüğünde e-posta alınmasını sağlamaktadır. Bugün, e-ticaretten haberlere, haberlerden sağlığa kadar yüzlerce sektördeki işletmeler Google Alerts kullanmaktadır.

Bloglar, bilgi servisleri, web sayfaları ve haber siteleri gibi internette oldukça fazla olan bu alanlar incelenmektedir. Bu incelemelerin ardından da kişi ya da işletme ile ilgili yayınlanan yazılar takip edilerek firmaya veya kişiye mail olarak atılmaktadır.

Google Alerts kullanım hedefleri arasında marka ya da kişi hakkında olan olumsuz yorumları izlemek, rakipleri ve sektörü analiz ve takip etmek, yenilikleri izlemek ve sektör ile ilgili üretilen içeriklere katkıda bulunmak olmalıdır.

Google Alert Kimler Tarafından Kullanılır?

Google Alerts kimler tarafından kullanılır en çok merak edilen sorulardan biridir. Google Alerts genel olarak akademisyenler, öğrenciler, haber siteleri, araştırma ekipleri, ajanslar, yatırımcılar, bireysel kullanıcılar ve iş adamları tarafından kullanılmaktadır. Aynı zamanda e-ticaret, sağlık gibi sektörlerde de kullanılan bir Google eklentisidir. Genel olarak belirli konuları daha yakından takip edebilmek için Google Alert kullanımı tercih edilmektedir.

Google Alerts kurmak oldukça kolay bir işlemdir. Hızlı bir şekilde eklenti Google dizininde yer alacaktır. Google Alerts’i kurmak için öncelikle Google’a giriş yapılması gerekmektedir. Google hesabınız var ise Google Alerts’e giriş yapmak için Google.com.tr/alerts adresinin kullanılması gerekmektedir.

Googel Alerts’e giriş yapıldıktan sonra üst bölümde yer alan ‘’Şununla İlgili Bir Uyarı Oluştur” bölümüne gidilerek uyarı oluşturulmak istenen konu arama kutucuğu içerisine yazılmalıdır. Ardından da teslim saati ve özetlerin düzenlenmesi yapılmalıdır. Tercih edilen gün, teslim saati, kaynaklar, sonuç sayısı, sıklığı ve dil seçilerek maillerin özellikleri isteğe göre düzenlenebilmektedir.

Google Alert Faydaları Nelerdir?

Google Alert faydaları sayesinde öncelikle birçok kullanıcıya Google’ın izlediği kaynaklardan herhangi bir anahtar kelimeyi izleme olanağı sunması yer almaktadır. Bu da bloglar, forumlar, haber siteleri ve daha geniş internet alanına hâkim olmak anlamına gelmektedir. Platformun sahibi Google olduğu için YouTube içeriklerini de kapsamaktadır. Google Alerts, seçilen her anahtar kelime için sonuçları e-posta gelen kutusuna göndermektedir. Bu sonuçlar istenildiği zaman google.com/alerts adresinde de görüntülenebilmektedir. Aynı zamanda mail alınacak sıklık da değiştirilebilmektedir. Talebe göre günde bir ya da haftada bir olmak üzere mail alınabilmektedir.

 

Kullanıcılar, Google Alerts sayesinde haber siteleri, e-ticaret firmaları, forumlar ve Youtube olmak üzere birçok site içeriğinden bilgi alabilmektedirler. Hedef kitle içerisinde yer alan ya da önceden ulaşılamayan kişilere de ulaşma imkânı sunmaktadır. İşletmelerin e-ticaret site trafiklerinin hızlı bir şekilde aratılmasına da yardımcı olmaktadır.

Google Alerts Nedir?
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?