Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Google Cezaları Nelerdir?

 

Google tarafından kimi zaman bazı sitelere çeşitli cezalar verilmektedir. Bu cezaların ne ölçüde olduğu, sebeplerinin ne olduğu ve neye göre belirlendiği hala tam olarak bilinememektedir. Ancak Mucize Fikir ailesi olarak yıllara dayanan gözlemlerimiz ve araştırmalarımız neticesinde, sizlere Google cezalarından ve olası sebeplerinden bahsedeceğiz. Bu cezalar, pek çok webmasterın başına gelen ve çeşitli platformlarda çözümler aranan cezalardır.
En çok tercih edilen arama motoru olan Google, bilindiği üzere oldukça sistemli bir şekilde çalışmakta ve kurallara uymayan web sitelerini de cezalandırmaktadır. İnternet kullanıcılarına her zaman için en kaliteli ve faydalı bilgileri ulaştırmayı hedefleyen Google seo çalışmalarına ağırlık veren ve kullanıcı dostu olan web sitelerini bir adım öne çıkarmaktadır. Bu şekilde olmayan web siteleri ise Google cezalarına maruz kalıyor. En çok bilinen Google cezaları ise şu şekilde belirtilmektedir.

 

En Bilinen Google Cezaları

• Sıklıkla duyulan Google cezaları çeşitlerinden bir tanesi Sandbox cezasıdır. Sandbox cezası, Google tarafından verilen bir filtreleme cezasıdır. Sandbox ‘a düşen siteler, ani hit ve index kaybı ile karşı karşıya kalmaktadır. Dolayısıyla da aramalarda çok gerilere düşmektedirler. Web sitelerinin prestiji ve bilinirliği açısından oldukça büyük bir cezadır. Arama motoru sonuçlarında gerilere düşen web sitesi, ani bir ziyaretçi kaybı ve buna bağlı olarak da maddi kayıplar yaşamaktadır. Sandbox cezası için en ağır ceza demek doğru olacaktır.
• Sandbox kadar ağır bir ceza olmayan Bomb cezası sitenizin üst sıralarda yer aldığı bazı kelimelerde gerilemesidir. Bomb cezası almanızın sebepleri arasında en çok bilinen 2 unsurdan bahsetmek mümkündür. Şöyle ki; gerilediğiniz kelimelerde bir anda çok fazla link almak ve gerilediğiniz kelimeyi birçok kez sayfanızda geçirmek gibi sebepler Bomb cezasıyla karşı karşıya kalmanıza sebep olabilir.
• Filtre de sıklıkla karşılaşılan cezalardan bir tanesidir. Bir web sitenin filtreye girmesi için birçok nedeni bulunmaktadır. Tekrarlanan sayfalar, gizli sayfalar, kopya içerik, aşırı backlink gibi yanlış yapılan SEO çalışmaları bu cezaya neden olabilmektedir.
• Bir diğer ceza çeşidi ise -30, -60, -90 cezasıdır. Bu cezanın sebepleri arasında kalitesiz backlink konusu ve site içi optimizasyondaki eksiklikler gösterilebilir. Cezanın isminin anlamı ise şu şekildedir; Bu cezayı alan web siteleri arama motoru sıralamalarında 30 ile 90 arası bir sıralama kaybı yaşarlar.
• Google cezalarından bir diğeri ise -900+ Cezasıdır. Bu ceza çeşidi için uyarı cezası denilebilir. Sebebi ise Google algoritmasına ve kurallarına aykırı optimizasyon yöntemleridir. En üst sıralarda yer alan bir web sitesi bu cezayı alarak bir anda çok gerilere düşebilir.
• Her zaman bahsettiğimiz konulardan bir tanesi “özgün içerik” konusudur. Çünkü Google kopya içerik kullanan web sitelerini de cezalandırmaktadır. İsmi kopya içerik cezası olarak bilinen bu ceza türünde özgün içerik yerine kopya içerik kullanmayı tercih eden web siteleri, sıralamada gerilere düşmektedir.

Google Cezaları Nelerdir?
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?