Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Google Panda ve Google Penguen

Google, internet kullanıcılarına daha doğru sonuçlar çıkararak kaliteli bir sörf ve gerçek bilgiye ulaşmak için bir takım güncellemeler getirmektedir. Birçok farklı güncellemesi olan Google, webmasterları Panda ve Penguen güncellemeleriyle eskisinden çok daha titiz davranmaya zorluyor. Peki Google Panda ve Google Penguen nedir, etkilerinden nasıl kurtulabiliriz?

Google Panda
Google tarafından, kopya içerik bulunduran, 404 gibi yazılımsal hataları onarmayan, basit görünümlü, düşük içerikli web sitelerini saptayıp, arama sonuçlarında gerileterek, yerine yüksek görüntü kaliteli, içeriği ve kullanımıyla daha faydalı siteleri getiren bir güncellemedir.

Google Penguen Nedir?
Penguen ise site içi ve site dışı bağlantıların ne kadar faydalı ve sık kullanıldığını, anahtar kelimelerin yoğunluğunu ve gerekliliğini, seo yapılırken ki illegal yöntemleri filtreleyip raporlayarak cezalandıran bir güncellemedir. Doğal olmayan, faydası bulunmayan backlinkleri tespit ederek, sitelerle iletişime geçip gereksiz olan backlinklerin kaldırılmasını ister.

Yani Panda içeriğe yoğunlaşırken, Penguen daha çok optimizasyonu denetliyor.

Google Panda ve Google Penguen’e dikkat!

Google Panda ve Google Penguen operasyonlarında cezalandırılmamak için bu yazıyı okuduktan sonra web sitenizi bir kontrolden geçirin. Sitenizdeki zayıflıklara bir göz atın. Google denetlemek üzere güncellemeler üretmeye devam edecektir. Sitenizde ki (varsa) kirlilikleri temizleyerek gelecek yeni güncellemelere hazırlıklı olun.

Google Analytics kullanın ve detaylı bilgi ile güncel bir elektronik tablo tutun. Aynı doğrultuda, en azından aylık olarak Google Web Yöneticisi Araçları verilerinizi indirin. Bu bilgiler aşırı derecede değerlidir ve doğru kurtarma yolu bulmanıza yardımcı olurlar.

Sitenizi yavaşlatan eklenti ve programlardan kaçının, sayfanıza hızlı bir biçimde bağlantı sağlanabilmesi için yazılımınızı gözden geçirin.

Anahtar kelime kullanımında aşırıya kaçmamaya özen gösterin. Kopya içeriklerden uzak durun. Özgün bir web sitesi yaratmak için uğraşın, adresinizi ve içeriğinizi sosyal medya ortamlarında paylaşmaya çalışın.

Sitenizin gerçek kalitesini anlamak için denetim ve güncellemelerin bir karışımını kullanın. Kendi sitenize ve içeriğinize olan yakınlığınız doğrultusunda, önyargınız kalitenizi doğru şekilde ölçmekte sorun yaratabilir.

Analiz ederken kendi link profilinizi iyi ele aldığınızdan emin olun. Doğal olmayan backlink bağlantılarını ayıklayın.  İçerik kalitesini artırmak için gereksiz ve aşırıya kaçan backlink bağlantılarını temizlemek daha uzun vadeli bir SEO başarısı getirecektir.

Google Panda ve Google Penguen güncellemeleriyle sitenizin cezalandırılmasını, geriletilmesini ya da kapatılmasını istemiyorsanız, SEO sorunlarının yalnızca çeyreğini ele almayın, tamamıyla mücadele edin. Değişim ve hareketinizi önleyen engelleri ortadan kaldırın.

 

Google Panda ve Google Penguen
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?