Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Google Search Console Hız Raporu

Google, Arama Konsolu İçin Geliştirdiği Yeni “Hız Raporu” nu Yayınladı

Google’ın çok uzun zamandır kullanıcıların site hızlarını iyileştirmesi için geliştirdiği tekniklere bir yenisi daha eklenerek, Pazartesi günü tüm Arama Konsolu kullanıcılarının hizmetine sunuldu.

“Speed Report” Tam Olarak Nedir?

“Hız Raporu” olarak bahsedebileceğimiz bu eklenti, Google Search Console’da Geliştirmeler sekmesinin içerisinde yer almaktadır. Bu alandaki bilgiler, sitenin hız performansında negatif durumlar yaratacak linkleri ve bölümleri gösterir.

Speed report sayesinde web sitesi yöneticileri sitelerindeki hız konusunda oluşan performans düşüklüklerinin ana kaynağını rahatlıkla bulabilme imkanı yakalayabilecek ve hızlı müdahale ile hız konusunda performans kaybı yaşama riskini en aza indirebilecek.

Hız Raporu Ne İşe Yarar?

Web sitelerinin kullanıcı deneyimlerinde oluşabilecek problemleri hızlı bir şekilde çözmek, çok sayfalı kategoriye giren sitelerde kolayca mümkün olmamaktadır. Bu nedenle bu problemi aşabilmek adına web sitesi yöneticisine Console’da sunulan bu özellik, birbiriyle benzerlik gösteren URL’leri gruplandırarak yavaş, orta ve hızlı şeklinde kategorize etmektedir.

Yavaş grubunda kalan URL’lerdeki problemleri detaylı şekilde inceleyip sorunu çözmeniz bu rapor sayesinde oldukça kolaylaşacaktır. Ayrıca, bu rapor “Page Speed Insight” sayfasına da bağlanarak yapılabilecek en çözüm odaklı optimizasyonlar hakkında sizlere yardımcı bilgi sağlar.

Bu iyileştirmelerle birlikte artık geçmiş dönemden gelen sayfa performanslarını da değerlendirme imkanı yakalayacak olan site sahipleri, geçmişte hızlı olup zamanla yavaş kategorisine düşen URL’lerdeki sorunları da düzelterek sitenin daha da iyileşmesini sağlayabileceklerdir. Tüm sorunlar halledildikten sonra, kullanıcılardan kaynaklı performansta bir iyileşme olup olmadığı rahatça kontrol edilebilecektir.

Sonuç olarak, yeni olarak ortaya koyulan bu iyileştirme optimizasyonu site sahipleri için deneyimlemeye çok açık olduğundan; Google kullanıcılarından bu özelliği test ettikten sonra geri bildirim yapmalarını da istemiştir. İyileştirmelerin kısa sürede site hızına nasıl etki ettiğini, daha uzun sürede deneyim edinme şansı bulan kullanıcıların da eskiye göre nasıl bir iyileştirme elde edebildiğini raporlamaları; geliştirilen bu tip kurtarıcıların sitelere ne kadar pozitif etki yarattığını açıkça ortaya koyacaktır. Ayrıca web sitelerindeki hız alanında yapılan bu düzenlemeler SEO alanında da olumlu sonuçlar almanıza neden olacaktır.

Google Search Console Hız Raporu
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?