Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » Google Tag Manager Nedir?
Google Tag Manager Nedir?

Google Tag Manager, web sitelerine eklenmesi gereken etiketleri ve scriptleri tek bir yerden yönetilmesini sağlayan bir araçtır. Ücretsiz olan bu GTM ile tek bir panel üzerinden tüm kodlar ve etiketler eklenebilmektedir.

Google Tag Manager sadece Google ürünlerinde değil, aynı zamanda Crazy Egg, Crieto gibi tooların da entegrasyonlarında kullanılabilmektedir. Ek olarak web sitelerindeki etiket karışıklığına da bir çözüm sunmaktadır. GTM kullanımı ile etiketlerin ne zaman tetikleneceği ya da tetiklenmeyeceği ve web sitenin sayfalarında etiketlerin tetiklenme durumları belirlenebilmektedir. Elde edilen veriler ile etiketler yüklenmektedir. Etiketler bir nevi sayfalar üzerindeki değişkenlerin toplanma sürecidir. Bu nedenle sonsuz döngüde etiket elde edilebilmektedir. Doğru etiket seçimi için de kullanım erişimleri ile giriş sıklıkları kontrol edilmelidir.

Google Tag Manager, Google Ads ve Google Analytics ile entegre olarak çalışmaktadır. Bu nedenle web sitesi ziyaretçilerinin istatistikleri değil, aynı zamanda reklam faaliyetlerinin de yorumlanmasına katkıda bulunmaktadır.

Google Tag Manager Profili Nasıl Oluşturulur?

Google Tag Manager profili oluşturma işlemi son derece kolay ve basit bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bir Google hesabı varsa, GTM’de oturum açmak ya da hesap oluşturmak gerekmektedir. GTM içerisinde yeni bir profil oluşturulmalıdır. Ardından da eklenmek istenen web sayfası adresleri belirtilmelidir. GTM snippet kodu, web sitesinde <body> etiketinden hemen sonraya eklenmelidir. Son olarak da Google Tag Manager panelinden yeni etiket oluşturularak Google Ads ve Google Analytics entegrasyonu sağlanmalıdır.

Google Tag Manager avantajları sayesinde tek bir panel üzerinden Ads, Analytics gibi diğer uygulamalar yönetilebilmektedir. Web sitesinin gerekli olmayan kaynak kullanımını da önlemektedir. Kodların düzgün olmasını sağlamakta ve istenilen esnek koşullar sayesinde de komutların özelleştirilmesini mümkün kılmaktadır. Web sitesinin geliştirilmesi için de son derece esnek bir yapı sunmaktadır.

Google Tag Manager ile farklı pek çok kod ve araçlar ile uğraşmak zorunda kalınmaması be tek bir platform üzerinden ilerlenmesi büyük avantaj sağlamaktadır. Başarılı bir pazarlama stratejisi ve bu stratejilerin sonuçlarını ölçümleme olanağı da sunmaktadır. GTM ile web sitesinde birçok konuda takip etiketi oluşturulabilmektedir. Ziyaretçilerin tüm hareketlerinin incelenmesi ile site üzerinde iyileştirmeler yapılmasını da sağlamaktadır.

Google Tag Manager Nasıl Kurulur?

Google Tag Manager kurulumu son derece kolaydır. Tagmanager.com adresi üzerinden bir Google hesabı ile giriş yapılarak hesap kurulumu yapılabilmektedir. Ancak kurulum sırasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylar bulunmaktadır. İlk olarak bir ajans ise kurulumu yapan, her müşteri için farklı bir GTM hesabının açılması gerekmektedir. Bir şirket ve birden fazla web sitesi var ise tek bir hesap üzerinden gidebilir veya her site için ayrı bir container oluşturulması önerilmektedir. Container kapsayıcı anlamına gelmektedir. Web sitesi için GTM’nin hesabında altında yer alan bir nesne görevine sahiptir.

 

Google Tag Manager Nedir?