Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Görseller İçin Seo Çalışmaları

 

Başarılı bir seo çalışması için sadece içerikler yeterli midir? Veya seo çalışmalarınızda görsellerin etkileyici yanından faydalanarak internet kullanıcılarıyla etkileşim halinde olmak istemez misiniz? Peki ya görsellerden yararlanarak arama motoru sonuçlarında yükselmek? Bunların gerçekleşmesi için hiç şüphesiz ki görsellerinizi doğru bir şekilde kullanmanız ve yönetmeniz gerekmektedir.
İçeriklere zenginlik katan görseller, insanları çoğu zaman etkileyebilmektedir. Hatta bazen bir yazının yerine etkileyici ve kaliteli bir görsel ziyaretçilerinizin kalbini çalmaktadır. Peki, bu durumda arama motorlarının düşüncesi ne yöndedir? Arama motorları, görsellerinize ekleyeceğiniz etiketler yardımıyla onları tanıyabilirler. Yani web sitenizde bulunan görselleri başarılı bir şekilde optimize ederek Google başta olmak üzere tüm arama motoru sonuçlarında yükselmeniz mümkündür.
Mucize Fikir ailesi olarak bu makalemizde; görseller için seo çalışmalarının nasıl yapılması gerektiğinden bahsederek sitenizin seo performansını ne denli arttırdığı konusuna değineceğiz.

Görseller İçin Seo Nasıl Yapılmalıdır?

Web sitenizde kullanacağınız görseller, yazılarınızı destekleyecektir. Şöyle söylemek gerekirse çocukken fotoğraflı öyküleri veya romanları daha çok sevmez miydiniz? Aslında durum hala aynı! İnsanlar, hala görsellerden, fotoğraflardan, renklerden, tasarımlardan ve resimlerden daha çok etkileniyorlar. En etkili iletişim yollardan bir tanesi elbette ki görsellerdir. Bu yüzden görselleriniz için seo çalışmaları yürütmelisiniz. Görseller için seo nasıl yapılmalıdır? Resimler için seo çalışmaları yürütülürken nelere dikkat edilmelidir? Google görsellerden hit almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken püf noktalar hangileridir? Tüm bu soruların yanıtlarını aşağıda başlıklar halinde vermekteyiz;
• Görselin dosya isminin düzgün bir şekilde olması oldukça önemlidir. Mesela “IMG_1345.jpg” yerine “Responsive web tasarım.jpg” şeklinde olmalıdır. Resim isimlerinizi anlaşılmayan saçma bir şekilde bırakmak yerine resminizin ismini düzgün bir şekilde yazmalısınız.
• Görsellerinizin alt etiketlerini düzenlemelisiniz. İçeriğinizle, görselin kullanıldığı alanla ilişkili olacak şekilde alt etiketinizi düzenlemeniz gerekmektedir.
• Özgün resimler oluşturmanız sizi rakiplerinizin 1 adım önüne geçirecektir.
• Aşırı büyük boyutlardaki resimler, site hızınızı olumsuz anlamda etkileyecektir. Bu durum sayfa hızınızın yavaşlamasına ve görsellerinizin geç yüklenmesine sebep olacaktır.
Resim, görsel, tablo, grafik gibi görsel dosyalarını Arama motoru sonuçlarında üst sıralara taşımak için görseller için seo çalışmalarına ağırlık vermelisiniz veya profesyonel anlamda hizmet veren seo danışmanlığı firmalarından gerekli desteği almalısınız.

Görseller İçin Seo Çalışmaları
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?