Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanlığı
Tüm büyük kuruluşların, büyük ya da küçük ölçekli firmaların ve kişilerin bireysel olarak aktif rol aldıkları alanlarda kendilerinin belirlemiş oldukları hedef kitlelerine rahatlıkla ulaşabilmeleri için; birbirinden farklı olan sosyal medya platformlarında doğru bir şekilde yer almalarını sağlayacak danışmanlık hizmetlerine sosyal medya danışmanlığı adı verilmektedir. Sosyal medya alanında doğru çalışmaların yapılması; hem markaların kendi bilinirliğinin artmasına, hem platformlarda daha doğru ifade olanağının oluşmasına, hem daha kurumsal bir kimlik edinebilmesine hem de ürünlerinin çok daha kolay satılabilmesine olanak sağlamaktadır.

Sosyal Medya Çalışmalarının Markalara Getirileri

Markalar ya da bireysel firmalar sosyal medya üzerinde kendi hedefledikleri kitleye cüzi fiyatlarla(reklam çıkmadıkları sürece ücretsiz olacak şekilde) ya da ücretsiz olarak oldukça kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Artık dünyanın kalbi internet üzerinde attığından bir firmanın kendisini ispatlayabilmesi ancak sosyal mecralarda kendisine dair bir tarz ve algı oluşturabilmesi ile mümkün olmaktadır.

Bununla birlikte değinilmek istenen esas noktalar sosyal medya vasıtasıyla istenilen platformlarda istenilen planlamalara göre özgürce kitlelere ulaştırılabilmektedir. Hem kişisel sosyal medya danışmanlığı hem de kurumsal sosyal medya danışmanlığında bu seçenek oldukça faydalı ve değerlendirilebilirdir. Örnek verilecek olursa; bir marka kendisini sadece videolar üzerinden tanıtmak istiyorsa Youtube’u, fotoğraflarla tanıtmak istiyorsa Instagram’ı, kurumsal bir kimlik şeklinde ilerlemek istiyorsa LinkedIn’i ve bunların hepsinde yer almak istiyorsa Facebook’u kullanmaktadır.Klasik kitle iletişim araçlarından (TV ve gazeteler gibi) çok daha hızlı ve daha fazla kitleye ulaşılma imkanı sağlayan sosyal medya mecraları, ifade olarak değişime de çok müsaittir. Günün getirileri sayesinde müdahale edilebilir bir alana ihtiyaç duyan firmalar ve bireyler, bu ihtiyaçlarını sosyal medya üzerinden rahatlıkla giderebilmektedirler.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Bir sosyal medya danışmanı, ilk olarak tüm sosyal platformlarını etkin olarak kullanmayı bilir halde olmalıdır. Çünkü bu konudaki eksiklik, diğer platformlarla ortak yürütülecek çalışmalarda başarısızlık ve yavaş ilerleme gibi durumları da beraberinde getirebilmektedir. Mesela Instagram sosyal medya danışmanlığı yapan bir kişinin Instagram’ın bu faaliyetler konusunda ne noktada olduğunu A’dan Z’ye biliyor olması gerekmektedir.

Hayal gücü oldukça geniş bir birey olmalıdır. Bunun nedeni, oluşturulacak marka kampanyalarında mutlaka farklı bir fikre ihtiyaç duyulacağı ve bunun da ancak sınırları geniş bir beyinle ortaya çıkacağıdır. Markanın amacının ve hedef kitlesinin kim olacağı çok iyi belirlendikten sonra bunlara uygun bir kampanya oluşturulması şarttır.Hem gündem güncel olarak takip edilmeli hem de güncel bilgilerin ışığında yeni gelişmelere uyacak şekilde marka değerine katkı sağlayacak bir çalışma ortaya konulmalıdır. Örneğin; her özel gün için mutlaka ve mutlaka markanın sosyal medya hesaplarında konuyla ilgili paylaşım yapılmalıdır. Böylece hem dikkat çekilebilecek hem de başarılı kampanyalar sayesinde markaya maddi-manevi katkı sağlanabilecektir.

Bahsedilen bu kampanyalarda sırasıyla hedef kitlenin ihtiyaçlarının ve isteklerinin belirlenmesi, içeriklerin hazırlanması, içeriklere bağlı olacak görsellerin seçilmesi, kampanyaların tanıtımlarının yapılması, raporlamaların doğru hazırlanması ve sosyal medya hesaplarına özgü veri analizlerinin ortaya çıkartılması şeklinde bir süreç takibi oluşturulmalıdır. Tüm bu süreçler bir firmanın içerisinde danışmanlık olarak sunulacağı gibi freelance sosyal medya danışmanlığı yapılarak da geçirilebilmektedir.

Sosyal Medya Danışmanlığı
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?