Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » Her Web Tasarımcının Bilmesi Gereken Temel Konular
Her Web Tasarımcının Bilmesi Gereken Temel Konular

 

Web tasarımcı olmak için işe nereden başlamalıyım? Profesyonel bir web tasarımcı olabilmek için bilmem gereken en temel konular hangileridir? Nasıl web tasarımcı olabilirim? gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız doğru adrestesiniz demektir. Mucize Fikir ailesi olarak, web tasarım konusuna yeni yeni adım atmaya başlayan okurlarımızı en detaylı şekilde bilgilendirmekteyiz.

Yetenek, yaratıcılık, bilgi ve disiplin gibi kavramlar ile ilişkilendirilen web tasarım, başlı başına bir uzmanlık alanıdır. Eğer sizler de kendinizde bu özelliklerin var olduğunu düşünüyorsanız ve web tasarım konusuna ilgiliyseniz aşağıda belirteceğimiz temel konular hakkında bilgi sahibi olarak işe başlayabilirsiniz.

Web tasarım konusunda yapılacak olan işi 2’ye ayırırsak şu şekilde anlatabiliriz; işin yarısını doğru kodlama ve tasarım bilgisi oluşturuyor. Diğer yarısını ise tasarıma dışarıdan bir gözle bakıldığı zaman neyin iyi göründüğü neyin kötü göründüğü oluşturuyor. Bu durum web tasarım sektörü içerisinde; diğerlerinden öne çıkmak isteyen bir web tasarımcı öncelikle web tasarımın temel prensiplerine hakim olmalı ve bu doğrultuda kendisini geliştirmelidir.

Profesyonel bir web tasarımcı olmak istiyorsanız bu alanda çeşitli eğitimler almalı ve sonrasında edindiğiniz bilgi ve birikimleri kullanarak tecrübe kazanmalısınız.  Öyleyse bakalım her web tasarımcının bilmesi gereken temel konular nelermiş?

 

Her Web Tasarımcının Bilmesi Gereken 10 Şey!

Bir web tasarımcı olarak hedeflediğiniz seviyeye ulaşmanız için bilmeniz gereken en önemli web tasarım konuları aşağıda verilmektedir;

  • Web tasarım konusu grafik tasarım ile her zaman iç içedir. O yüzden grafik tasarım konusunun ana unsurlarını öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Bu unsurlardan bazıları şu şekildedir
  • Renkler; Bilindiği üzere web tasarım çalışmalarında tercih edilecek olan renkler çok önemlidir. Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkisinin bilinmesi gerekir.
  • Akış; Sayfa akışı konusuna renkler, hiyerarşi, hatlar, objeler dahildir.
  • Denge ve Orantı; objeleri vurgulamak için kullanılan orantılar, görsel düzen ve dengeyi ifade etmektedir.
  • Boşluklar; objeler arasındaki mesafeleri ifade eden boşluklar, okunabilirlik ve anlaşılabilirlik ölçüsünü zorlaştırmamak adına dengeli bir şekilde kullanılmalıdır.
  • Web tasarımcının bilmesi gereken diğer bir konu ise temel html kodlarıdır. HTML bilmek demek kodlama bilmek anlamına gelir. Kimi tasarımcılar kod bilgisinin aslında o kadar da önemli olmadığını söylerken, bazıları da kod bilgisinin önemli olduğunu düşünüyor. Çok yönlü bir tasarımcı olmayı hedefliyorsanız HTML kodlarını öğrenmeniz gerekiyor.
  • Metin yazma yeteneğinizi geliştirmelisiniz. Kimi zaman sizden web tasarıma ilave olarak içerik oluşturmanız da istenebilir.
  • Web tasarım, yaşayan bir sektördür. Yani sürekli olarak gelişmekte ve yenilenmektedir. Bu gelişmelere ayak uydurabilmeniz gerekiyor.
  • Güncel web tasarım trendlerini takip etmelisiniz.
  • Renk skalaları ve kullanımı konusunda detaylı bilgiye erişmelisiniz.
Her Web Tasarımcının Bilmesi Gereken Temel Konular