Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
HTML5 ve CSS3

HTML5 VE CSS3

HTML5, internet’in çekirdek teknolojilerinden HTML işaretleme standardının beşinci sürümüdür

Internet Explorer, Mozilla Firefox ve Opera tarayıcılarının güncel sürümleri tarafından desteklenmektedir.
Günümüzde kullanılan HTML 4.1 sürümü, CSS desteğiyle ne kadar düzenli ve sağlam bir yapıda kodlanırsa kodlansın, yine de fazladan yazılan kodların işlevselliği bozduğu bilinmektedir.
Bu yüzden HTML 5 bu ihtiyaçları karşılamak adına geliştirilmeye başlanmıştır. Video paylaşım sitesi Youtube, deneme aşamasında HTML5’i kullanıcılarına sunmaktadır.
HTML5 kullanmak aynı zamanda UI (kullanıcı arabirimi) mühendislerinin ve back end (sunucu uygulama) geliştiricilerinin sadece tek codebase kullanımından yararlanabiliyor olmaları demektir. Yapının temelleri aynı kalsa da, her platforma entegre edilmiş back end layerlar ve görüntüler olabilecektir. Bu, birbirine bağlı bir ürün tecrübesinin yaratılmasına yardım eden ürün çizgisinin karşısında, gelişimin yayılma sürecini hızlandırmaktadır.
Ses veya film etiketleri gibi bir çok spesifik yönleriyle birlikte kullanılması gereken HTML 5, sadece bir biçimleme dili olmasından ziyade web uygulamaları yaratmakta da kullanılabilmektedir.
CSS3 ve JavaScript ile birleştirmek çok daha güçlü uyumlu ve sağlam uygulamaları mümkün kılmaktadır. Uygulamalar bu sayede binlerce cihazda bir çok ihtimale uygun şekilde kullanılabilmektedir. Özellikle de iliştirilmiş platformlar ve bağlanmış cihazlarla çok daha güçlü olacaklardır.

HTML5 Önemi

HTML5 tüm HTML Sürümleri (HTML1.0 vb) ile uyumludur.
HTML5 ve CSS3 son trendlere göre web tasarımı yapmanızı sağlar. Ayrıca mobil tasarımlarda kaliteli ve profesyonel bir görünüm yakalayabilmeniz için web sitenizi HTML5 olarak tasarlamanızı öneririz. Bununla birlikte google HTML5 olarak tasarlanmış sitelere daha fazla önem vererek, arama sıralamalarında ilgili siteleri ön plana çıkartmaktadır.
HTML5 ve CSS3
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?