Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
HTTPS Yararları

Google tarafından şaşırtıcı olarak web sitelerini HTTPS olarak değiştirenlerin, arama sonuçlarında yükseltilerek ödüllendirilecekleri duyuruldu. HTTP den farklı olarak eklenen S “Secure” (güvenlik) temsil eder. İnternette sunucular ve kullanıcılar arasında bilgilerin başkaları tarafından okunamayacak şekilde nasıl aktarılacağına dair kurallar ve yöntemleri düzenleyen bir sistem olan HTTPS, Seo açısından yararları nelerdir? Bir göz atalım.

HTTPS yararları ve SEO

Güvenli bir HTTPS sitesinden güvensiz bir HTTP siteye geçiş yapıldığında trafikle ilgili referans bilgiler kaybolur gider. Analiz raporlarında bu geçiş doğrudan gözükmeyecektir. Böylece site trafiğinin nereden geldiği bilinemeyecektir.

Google tarafından kabul edilen arama sonuçları sıralamasında ki artış kabul edilebilir bir avantaj. Ancak tek endişe sıralamaysa bunun için yapılabilecek daha birçok çözüm göz ardı edilmemelidir. Seo danışmalık hizmeti alarak, sitenin arama motoru optimizasyonu iyileştirmeleri yapılabilir ve sıralamalar bu şekilde de efektif olarak yükseltilebilir.

Sitede duyarlı şifrelemeler olduğu sürece HTTPS daha avantajlıdır diye söylense de, HTTPS güvenlik üzerine farklı yollar sunar. HTTPS  bilgilere 3. Şahıslar tarafından müdahaleyi önler ve ziyaretçiye daha güvenli bir ortam sunar. HTTPS Url’ler dahil tüm arama geçmişi, iletişim, kredi kartı numaraları gibi verileri şifreler.

Sunucular arası fazladan iletişim gerektirdiğinden, HTTPS siteyi olduğundan yavaş hale getirebilir. Ki bu sıralama faktörü baz alarak düşünüldüğünde bir dezavantaja dönüşür. Ancak gerekli uygulamalar tamamlandığında site HTTPS ile çok daha hızlı hale getirilebilinir.

Bazı web tasarım ve yazılım uzmanları HTTPS için yıllık ödemeler yapsa da, bunu ücretsiz olarak gerçekleştirmek de mümkün. Küçük çaplı web siteleri için yüksek gelebilecek fiyatlar, yoğun spam içerikli siteler için başa çıkılması gereken bir bariyer olacaktır.

Eski web uygulamaları HTTPS için sorun olabilir. Hatta Google Web Yönetici Araçları bile şu an HTTPS göçlerini desteklemiyor. %100 SSL şifrelemeye geçildiğinde sorunlar ortadan kalkacaktır, ancak bu süreç biraz ağrılı olabilir.

Bugün pek çok web sitesi SSL şifreleme yöntemine geçiş yapıyor. İlerleyen zamanlarda bu sıradan bir yöntem haline bile gelecek. Pek çok web yazılımcı bu konudaki bilgisini geliştirerek uzmanlaşıyor.

Seo danışmanlığı ve HTTP ile HTTPS farklılıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. HTTPS yararları şimdilik dezavantajlarıyla birlikte görünse de, yakın gelecekte tüm sorunlar çözümlenerek kullanıma son derece elverişli hale getirilecektir.

HTTPS Yararları
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?