Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
İnstagram Butiği Hesabı Nasıl Oluşturulur?

İnstagram Butikleri

Son yıllarda Instagram’ın yakalamış olduğu başarı sayesinde e-ticaret sitelerinin sıralaması daha alt sıralara düşmeye başladı. Görsel tabanlı olan bu sosyal medya platformu ticari sayfalar için adeta biçilmiş kaftan. Bu mecranın da getirdiği birkaç yazısız kural var diyebiliriz. Bu önerileri uyguladığınız zaman takipçi ve müşteri sayılarınız da oldukça artacaktır. Fakat ticari İnstagram Butiği için bazı gereklilikler var bunların en başında da yasal satış sayfası olmanız. Sayfanız yasal olmadığı takdirde yaptığınız her satış hukuka aykırı biçimde ilerleyecektir. Sayfanızı açmadan bu ayrıntıyı mutlaka halletmelisiniz.

İnstagram’da Müşteri Edinmenin Yolları

  • Görsellerinizi instagram boyutuna uygun şekilde belirlerseniz görselin kalitesi düşmez ve istediğiniz şekilde paylaşımlarınızı yapabilirsiniz. Canlı ve renkli fotoğraflar paylaşmak ilgiyi daha çok arttıracaktır. Satışını gerçekleştirmek istediğiniz ürünü bir reklamcı mantığı ile hareket ederek en cazip şekilde pazarlamak için en iyi açılardan çekmeye çalışın. Örneğin bir gömlek satıyorsanız ve gömleğin üzerinde işleme detayları varsa mutlaka o detaylara çektiğiniz fotoğraflarda yer verin.
  • Eğer bir web sitesi sahibiyseniz profilinizde mutlaka bu Web sitesinin linkine yer verin. Böylelikle hem insanlar nereden alışveriş yaptığını görür hem de sitenizin trafiği de aynı oranla artış gösterir.

 

  • Herkese hitap edebilecek içerikler üreterek kitlenizi arttırın. İnstagram Butiği hesabınızın avantajı şüphesiz ki herkes tarafından kolaylıkla görüntülenmesi olacaktır. İnstagram üzerinde paylaşım yapan herkes birbirini keşfet bölümünden kolaylıkla görebilir. Bu da göz ardı edilemez bir ayrıntıdır.
  • Etiketleri etkili şekilde kullanmak daha fazla kişi tarafından görüntülenmenizi sağlayacaktır. Dünyanın neresinde olursanız olun o etiket üzerinden arama yapan herkes İnstagram Butiği sayfanıza ulaşacaktır. Görselleriniz de ilgi çekici olduğu sürece ciddi bir müşteri potansiyeli sağlayabilirsiniz.
  • Müşterilerinizle etkili bir iletişim sağlayın. Direct Message yoluyla size sorulan tüm sorulara cevap vermeye çalışın. Yorumlarda size beden, iade, ürün değişimi veya farklı sorular iletiliyorsa buraya da etkili cevaplar vermelisiniz. Bunu sitenizin Sıkça Sorulan Sorular sayfası gibi düşünebilirsiniz. Bazı müşteriler sizi bu yorumlara ve müşteri ilişkilerinize verdiğiniz öneme göre değerlendirebilirler.
  • Düzenli olarak içerik üretin ve her gün mutlaka paylaşım yaparak İnstagram Butiği hesabınızı güncel tutun. Gün içerisinde instagram kullanıcılarının en çok aktif olduğu saatleri etkin şekilde kullanın ve mutlaka takip edin. Her alanda olduğu gibi Instagram sayfalarında da esas alınması gereken en önemli nokta tabii ki müşteri memnuniyetidir.
İnstagram Butiği Hesabı Nasıl Oluşturulur?
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?