Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Kartvizit Tasarımının Önemi

 

Kartvizit; kurum veya kişilerin iş ve iletişim bilgisinin yer aldığı kartlar olarak tanımlanabilir. Kartvizitler yanımızda taşıyabileceğimiz müşteri ile ilk görüşmemizde ona verebileceğimiz iyi bir reklam aracıdır. Kartvizit; kurumsal kimliği yansıtan önemli bilgi kartları olduğu için çok önemlidir. Kartvizit firmaların olmazsa olmaz tanıtım ürünüdür. Bunun bilincinde olan kurumlar kartvizit tasarımlarına daha özenli yaklaşmaktadır.

Kartvizit Tasarımının Önemi hakkında bilgilendirme yaptıktan sonra doğru bir kartvizit tasarımında dikkat edilmesi gerekenlere bir göz atalım.

Kartvizit karanlık olmamalı. Kartta açık tonlar ve canlı renklerin kullanılması faydalı olacaktır.

Kartvizitin arka yüzü boş bırakılmalı. Kartı verdiğimiz kişi kartın arka yüzü boş olduğu takdirde bizimle ilgili notlar alabilir. İşte bu noktada kartvizitte açık renk kullanılması ile ilgili yazdığımız madde devreye giriyor çünkü kartvizitte koyu renkler kullanılırsa arka yüzünün boş olması anlam ifade etmez gerekli not arka yüze alınsa da okunaklı olmaz.

Kartvizit çok ince ya da kalın olmamalıdır. İnce olduğu takdirde kartvizit tasarımı istenen kalitede gösterilemeyecektir. Kalın olduğu durumda ise tasarım açısından sorun değil ancak kartvizitin gereksiz derecede fazla yer kaplamasına sebep olacaktır.

Kartvizit Tasarımının Önemi hakkındaki bilgilerden bir diğer ise şu şekildedir; Kartvizitte bulunan logo ve gerekli bilgileri içeren yazılar okunaklı bir karakterde olmalı, göz yorucu olmamalıdır.

Kartvizitte renk bütünlüğü olması gerekir. Kartvizitte kullanılan renklerin logo renkleri ve yazı renkleriyle uyum içinde olması gerekmektedir.

 

Kartvizitte; kesim şekilleri, renkler, yazı puntoları, ve varsa kullanılan görseller tamamıyla bir ahenk içinde olmalı. Kartvizit tasarım çalışması yapılırken logo veya amblem mutlaka baz alınmalıdır.

Günümüz grafik tasarım anlayışında sadelik ve kolay anlaşılırlık ön plandadır. Bu etki kartvizit tasarımında da gözlemlenmektedir. Örnek vermek gerekirse; bir giyim markasının kartviziti tasarlanırken bu markanın bütün giyim ürünlerinin ayrı ayrı adını yazmak kartvizitte gözü yoracaktır. Çok sayıda hizmet alanı olan bir kurum içinde kartvizitinde tüm hizmetlerine yer vermek tasarım, görsellik açısından uygun olmayacaktır. Bu sebeple artık kartvizitlerde daha çok iletişim bilgileri telefon, internet sitesi, e-posta gibi araçlar müşteriler için yeterli olmaktadır.

Sizlerde kartvizit tasarımınızı işin uzmanında yaptırarak müşterilerinize ilk iyi izlenimi verebilirsiniz.

Kartvizit Tasarımının Önemi
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?