Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » Largest Contentful Paint Kavramı Nedir?
Largest Contentful Paint Kavramı Nedir?

Türkçeleştirilmiş hali “En Büyük Zengin İçerikli Boya” olan largest contentful paint kavramı, web sitelerine giriş yapıldığı andan itibaren web sayfasının en geniş boyutlardaki öğesinin yüklenmesine kadar geçen süreyi temsil etmektedir. Bir web sitesine giriş yapıldığında, en son yüklenen öğe boyut olarak en büyük olan öğedir. İyi bir web sitesinde, sayfanın tüm elementlerinin hızlıca yüklenmesi en önemli ihtiyaçtır. LCP değerinin “başarılı” olarak kabul edilebilmesi için, sayfanın yüklenme hızının maksimum 2,5 saniye olması gerekmektedir.

Bahsedilen sayfa hızına ulaşılması, kullanıcıların web sitesinde geçirecekleri zaman ve deneyim açısından önemli bir unsurdur. Hatta eğer başarılabiliyorsa bu değerin 2,5 saniye altına çekilebilmesi diğer web sitelerine nazaran sizin sitenizin hız konusunda çok daha iyi bir başarıya sahip olmasını da sağlar. Bu hızın istenilen sürelerde olabilmesi için de sayfa üzerinde dikkat edilmesi gereken pek çok unsur bulunmaktadır.

Google, prensip olarak kullanıcıların karşısına hız konusunda ve bununla bağlantılı varyasyonlar arasında yüksek skorlara sahip siteleri ön plana alıp sıralama önceliğinde bu tip sitelere yer vermektedir. Bu nedenle sıralama almak isteyen, Google gözünde başarılı olmak isteyen web sitelerinin LCP değeri mutlaka 2,5 saniye ve altı şeklinde verilere sahip olması öncelik haline getirilmelidir.

LCP Skorunu Yükseltmek İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Bir web sitesinin yüklenme hızını CSS, JavaScript vb. kaynaklar yavaşlatabilmektedir. Bu nedenle sitelerinizde bu tip kaynakları kullanmaktan vazgeçmeniz large contentful paint değeri için olumlu bir etki yaratacaktır.
  • Türkiye merkezli ve güvenilir kaynaklı bir site barındırma hizmeti seçmeniz site hızınıza etki sağlayacaktır.
  • Eğer sitenizde var olan CSS’ler ve JavaScript’ler varsa, bunların dosyalarını mutlaka sıkıştırarak kullanmanız ve varsa kullanılmayan tüm CSS ve JavaScript’leri ortadan kaldırmanız önerilir.
  • Web sitenizde gereksiz şekilde yer alan tüm görselleri hız konuşunda sitenizi yormaması adına kaldırmanız, gerekli olarak gördüğünüz görselleri ise mutlaka doğru boyutlarda optimize etmeniz hız konusunda size oldukça yardımcı olacaktır.
  • Sitenizde yer alan kaynakların sayfa yüklenmesini düşürdüğünü göz önünde bulundurursak, bu tip durumlarda bu kaynakları sonradan yükleterek kullanmanız önerilmektedir.
  • Web sitenizde gereksiz olarak her türlü uygulamadan ve animasyon görüntüsünden kurtulmanız otomatik olarak site hızınızda olumlu bir değişiklik yaratacaktır.
  • Son olarak web sitenizdeki yazı stillerinin düzenlemesinden bahsedecek olursak; large contentful paint değeri için sitede klasikleşmiş yazı fontlarını tercih etmeniz, seçtiğiniz yazı tiplerinin okunabilir olmasına özen göstermeniz ve yazı tipi renklerinde herhangi bir değişikliğe gitmemeniz dikkat etmeniz gereken hususlar arasında gösterilebilir.
Largest Contentful Paint Kavramı Nedir?