Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » Logo Çalışması
Logo Çalışması

Logo hem bireysel hem de kurumsal siteler için önemli bir kavramdır. Müşterileriniz firmanızı ilk logonuzdan hatırlar. Kurumun ya da kişinin en yaygın olarak görülecek imzasıdır logo. İlk izlenim için akılda kalıcı ve modern bir logo çalışması önemlidir.

Kurumsal logolarda ilk etapta dikkat edilmesi gereken sektör, ürünler ve müşterilerdir. Logo bütününde kullanılacak olan renkler, figürler, semboller ve/veya harfler kesinlikle sizi, şirketinizi çağrıştırmalı, asla kurumsal kimliğinizden uzak bir tasarım olmamalıdır.

Logo çalışması aşamaları

Logo çalışmanızı yapacak kişi öncelikle sizi, pazardaki konumunuzu, yaptığınız işi, hizmet alanlarınızı ve bu hizmeti sağlayacağınız kişileri detaylı bir incelemeyle ele almalıdır. Ancak bu araştırmalarla kesin verilere ulaştıktan sonra tasarım üzerine bir logo çalışması süreci başlatılabilir. Araştırma sürecinde firmanın hitap edeceği müşterinin yaş aralığından, bu kitlenin inançlarına, yaşamlarına, eğitim düzeylerine kadar pek çok soru sorulmalıdır. Firmanızın üretim ve/veya hizmet konuları ayrıntılarıyla incelenmelidir. Aksi takdirde logoda kullanılacak yanlış bir sembol, bir harf, bir renk bile müşteriyi firmadan kesinlikle uzaklaştıracak ve bir daha yıldızının barışmasını mümkünsüz kılacaktır.

Ardından tasarım süreci ise eskizlerle başlar. Fikirler netleşmeye başlarken müşteri onayına sunulmalıdır. Asla tek bir seçenek ile yola çıkılamaz. Tasarlanan logonun kesinleştirilmesi çoktan seçmeli bir yöntem olmak zorundadır. Logo küçük bir yüzey üzerinde çok şey anlatacağından, kullanılacak en ufak noktadan, tüm renklerin tonlarına kadar detaylı bir düşünme sürecidir. Üretilen pek çok alternatifin sonunda sıkı bir süzgeçten geçerek karar verilmelidir. Yolun başında zamandan tasarruf etmek için aceleyle verilen bir karar sonrasında kötü sonuçlar doğurabilir. Kurumsal kimlikle birebir örtüşmeyen bir logoya sahip olmak beraberinde pek çok dezavantajı getirir.

Logo çalışması sabır gerektiren bir iştir. Aceleyle sonuca giderek karar verilen bir logoyu, bir zaman sonra değiştirmek de kurumsal kimliğe ciddi oranda zarar verecektir. Bir logoyu sahiplenip, iş alanınızdaki tüm mecralarda yayınlayıp uyguladıktan sonra, olumsuz eleştiriler sonucunda yeniden bu yola girmek kurumlar için büyük bir risktir. Kararsız ve güvensiz görünmenizi sağlar. İstikrarını koruyamadığını düşündüğünüz bir kimse ya da bir şirketle sizde çalışmak, para kazandırmak istemezsiniz.

Kendiniz logo çalışması yapacak yeterlilikte olmadığınızı düşünüyor ve bu iş için bir hizmet almayı düşünüyorsanız imajınızı kimin eline teslim edeceğinize çok dikkat etmelisiniz. Unutmayın ki kimse sizin yerinize imza atsın istemezsiniz.

Logo Çalışması