Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » Markalar İçin Instagram Önerileri
Markalar İçin Instagram Önerileri

 

Sıklıkla tercih edilen fotoğraf ve video paylaşımı odaklı bir sosyal medya olan Instagram, her geçen gün daha çok insan tarafından tercih edilmektedir. Genç, yaşlı, kişisel, kurumsal demeden birçok insan büyük bir hızla Instagram’a yönelmektedir.
Sosyal medyanın tanıtım amaçlı olarak kullanılabildiğini biliyoruz. Firmalar ve markalar da sosyal medyaların bu yönünden yararlanarak büyük kazançlar sağlamaktadır. Söz konusu sosyal mecralardan bir tanesi de tabi ki instagramdır. Instagram’da etkiletişim performanslarını arttırmak isteyen markalar çeşitli yöntemlere başvurmaktadırlar. Bu makalemizde Mucize Fikir olarak, büyük markaların Instagram’ı nasıl kullandıklarından yola çıkarak, küçük ve orta ölçekli Markalar İçin Instagram önerilerinde bulunacağız.

Markaların Instagram’ı Etkili Bir Şekilde Kullanabilmesi İçin Öneriler

Oldukça güçlü bir pazarlama aracı haline gelen Instagram’da markaların kendini gösterebilmesi için aşağıda belirteceğimiz püf noktalara dikkat etmeleri gerekmektedir;
• Tüm büyük markalara bakıldığı zaman hemen hemen hepsinin günde en az 1 paylaşım yaptıkları görülmektedir. Eğer bu platformda etkili olabilmek ve daha geniş kitlelere sesinizi duyurabilmek istiyorsanız düzenli olarak paylaşım yapmanız gerekmektedir.
• Reklam ve tanıtım anlamında markanıza birçok faydası bulunan Instagram’da kullanacağınız hastagler, markanızla veya ürünlerinizle alakalı olmalıdır.
• Markalar İçin Instagram önerilerin biri: Sanal vitrininizi oluşturun! Dergileri karıştırmak, kataloglara göz atmak, vitrinlere bakınmak… Bunları kim sevmez ki! Öyleyse ürünlerinizin anlaşılır görsellerinin yer aldığı bir sanal vitrin oluşturmalısınız.
• Instagram gönderilerine mutlaka açıklama eklenmeli ancak aşırı uzun açıklamalardan kaçınılmalıdır. Bu açıklamalar, insanları satın almaya teşvik etmelidir. İlgi çekici cümleler kullanarak takipçilerinizin dikkatini çekmelisiniz.
•Markalar İçin Instagram önerilerinden bir diğeri: Kaliteli bir marka olduğunuzu takipçilerinize ispat etmek istiyorsanız ürünlerinizin yapım sürecini onlarla paylaşın! Ürünlerinizin sadece son halini değil aynı zamanda meydana geliş sürecindeki fotoğraflarını da paylaşarak takipçilerinizin ilgisini çekebilirsiniz.
• Markaların Instagram hesapları incelendiği zaman fotoğrafların altlarının marka ile alakası olmayan birçok hashtag ile doldurulduğu görülmektedir. Bu durum size faydadan çok zarar getirecektir. Bu yüzden markanızı tam olarak anlattığına inandığınız belirli hashtagleri kullanmanızı öneriyoruz.
• Ürünlerinizin yanı sıra ofisinizi gösterin. Ürünlerin üretildiği yeri takipçilerinize tanıtın. Çalışma alanlarınızı ve ofis arkadaşlıklarınızı takipçilerinize gösterin.
• Takipçileriniz ile iletişim halinde olun. Markanız veya ürünleriniz hakkında sorulan soruları en kısa süre içerisinde cevaplamaya çalışın.
• Yarışmalar düzenleyin.

Markalar İçin Instagram Önerileri