Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Metaverse Nedir?

Son günlerde karşımıza sıklıkla çıkmakta olan Metaverse nedir birçok internet kullanıcı tarafından merak ediyor. Bu kavram meta ve universe kelimelerinin bir araya gelmesinden meydana geliyor. Türkçe anlamı ise sanal evren olarak nitelendiriliyor. 1992 yılında ilk defa bir çizgi romanda kullanılan bu terim günümüzde kripto para ile birlikte çok farklı bir nitelik kazanmayı başardı. Daha önceleri çizgi roman dışında bir oyunda da kullanılan bu kavram ikinci bir dünya anlamında kullanılıyordu. Minecraft bu oyunlardan birisi olarak en beğenilenlerden birisini oluşturuyor. Aynı zamanda bir diğer çok oynanan Roblox da Metaverse oyunlarındandır. Kurgusal bir evren sunmakta olan bu oyunlar ile Metaverse, var olan dünya için de alternatif bir yer sunuyor. Günümüzde 3 boyutlu bir dünya sunulmakla birlikte dijital bir dünyanın içine girme ve keşfetme imkanı veriliyor. Bu açıdan Metaverse için yeni nesil bir dijital dünya olduğu söyleniyor. Bu proje ile birlikte kullanmakta olduğumuz sanal dünya ile gerçek olan arasında bir bağ kurulması amaçlanıyor. Bu bağ ile birlikte gerçek ve sanal platformlar birleştirilerek yeni bir evren sunuluyor.

Metaverse Ne Zaman Açılacak?

Bahsedilmekte olan bu yeni evren bizlere birçok imkan sunuluyor. Metaverse ne zaman açılacak bu nedenle merak ediliyor. Öncelikle uzmanlar bu konuda neredeyse 2050 yılına dek açılmış olacağını dile getiriliyor. Hatta bu yeni evren için dünyada önde gelen şirketler çok büyük yatırımlar yapıyor. Microsoft ve Facebook gibi çok bilinen şirketler yatırım yapanlardan sadece bazılarını oluşturuyor. Microsoft özellikle kendi evrenini oluşturmak için çalışmalar başlattı. Bu evrenlere ise üretilen gerçeklik gözlüğü ile ulaşmak mümkün olacak. Metaverse konusunda sadece şirketler harekete geçmiş değil. Örneğin Güney Kora bu konuda ciddi çalışmalar yürüten ülkelerden bir tanesi. Ulusal bir Metaverse evreni kurmayı hedefliyor.

En Popüler Metaverse Oyunları

Metaverse ile birlikte kullanıcılara birçok imkan sunulacağından bahsediliyor. Bunlardan birisi ise evden çalışma ortamlarının sunulması için sanal ofisler oluşturulması. Aynı şekilde sanal marketler ve daha birçok alanda evrenler yapılacağından söz ediliyor. Oyunlar da bu konuda en ön plana çıkanlardan bazılarını oluşturuyor. En popüler Metaverse oyunları ise sunmakta oldukları dünya ile kullanıcıları çok eğlendireceğe benziyor;

  • MyNeighborAlice (ALICE): Oyun NFT formunda sanal adalar satın alınarak oynanıyor. Oyuncular üzerine kendi çiftliklerini kurarak geliştirme fırsatı sunuyor. Bununla birlikte avatar oluşturarak başka oyuncular ile iletişim kurmak da mümkün.
  • Axie Infinty (AXS): Blockchain tabanlı bir oyun olan AXS, Pokemon oyunundan ilham alınarak oluşturulmuştur. Bir savaş oyunu olmakla birlikte; oyna-kazan kategorisinde yer alır. Bu sayede oyuncular hem oynarken hem de para kazanabilmektedir.
  • Decentraland (MANA): 3 boyutlu bir platforma sahip oyun NFT şekilde mülk alma imkanı veriyor. Bu sayede mülk üzerine oyuncular kendi dünyalarını inşa edebiliyor ya da satabiliyorlar.
Metaverse Nedir?
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?