Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Mobil E-Ticaret ve E-Ticaretin Pazarlamaya Etkisi

Mobil Uyumlu E-Ticaret Web Sitesi

Mobil  E-Ticaret ve E-Ticaretin Pazarlamaya Etkisi konusuna geçmeden önce mobil iletişimden biraz bahsedelim. İnternetin bizlere sunduğu sayısız olanaklar ve gündelik hayatımızı kolaylaştıran avantajlar, elektronik ticaret kavramını büyük bir hızla gündeme getirmiştir. Mobil iletişim küresel dünyanın bize gösterdiği olanakları e-mobil ticaret ile taçlandırıyor. Bugün artık kimse cep telefonsuz dışarı çıkmıyor ama en önemlisi hemen hemen her kullanıcının en az bir elektronik cihaza sahip olmasıdır. Bu araçlarla birlikte hayatımıza kazandırılan mobil Internet servisleri, kullanıcıların sabit bir bağlantı noktasına ihtiyaç duymadan, onlara hızlı ve esnek bilgi alışverişinin avantajlarını gözler önüne sermektedir.

Mobil kullanımı gittikçe yaygınlaşan dünyada, pazarlamacılar artık mobil cihazlar ile pazarlama iletişimlerini geliştirmektedirler. Mobil cihazların hızlı bir şekilde hayatımıza girmesi sebebi ile e-ticaret kapsamı genişlemektedir. İnsanlar kendi işlerini e-ticarete taşıyarak daha fazla insana ulaşmayı hedefler.

Mobil Cihazlar Pazarlama Açısından Daha Etkili

Mobil cihazların etkili olmasının sebebi, bilgisayar internet erişiminden daha kolay ve daha fazla olmasıdır. Çünkü mobil cihazımız ile her yerde internete erişim sağlayarak e-ticaret sitelerinde çok daha rahat bir şekilde gezinmekteyiz. İstatistiklere bakıldığında mobil internet erişim, bilgisayar internet erişiminin önüne geçmiş durumdadır.

Eğer bir firmanız var ise kullanıcıların size ulaşmasını sağlayarak, mobil aramalarda mağazanızı bulabilecek yapıda olması, e-ticaret pazarlaması açısından önem taşır. Çünkü mağazanızı semtinizin dışına çekmek ve daha fazla kişiye ulaşmak için bir e-ticaret sitenizin mobil uyumlu web tasarımı olmak zorundadır.

Mobil Cihazlar hayatımızın bir parçası durumda

Tüketiciler mobil cihazlarda e-mail yolu ile firmaların indirimlerini ve fırsatlarını mail olarak almak istediklerinde pazarlama için olumlu bir dönüş sağlar. Tüketicinin alışkanlığı mobil cihazına bağlı olarak ilerler. Basit olarak diyebiliriz ki, insanlar Twitter ve Facebook’a erişimlerini mobil cihazlar üzerinden daha fazla yapmaktadır. Bu nedenle e-ticaretin mobil cihazlar açısından istatistiklerde çok daha etkili olduğunu söyleyebiliriz.

İşinizi e-ticarete taşımaya karar verdiyseniz, size uygun ve sitenize uygun mobil web tasarımın da olması gerekmektedir. Çünkü tüketici ve potansiyel müşterileriniz mobil uyumlu e-ticaret siteniz olmadığı zaman sizi aramalarda bulamaz. Ayrıca mobil web tasarımı olmadan kullanıcı açısından da kullanımı zordur. E-mailler de mobil uyumlu olarak açılmıyor ise pazarlama açısından gerileyici bir durum olmaktadır. Bu nedenle e-ticaret sitesi yaptırmak ve mobil cihazlarda kullanılabilirliğinizi arttırmanız çok önemlidir.

Mobil E-Ticaret ve E-Ticaretin Pazarlamaya Etkisi
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?