Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » Mobil Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?
Mobil Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Mobil pazarlama nedir?

Mobil pazarlama, akıllı telefonlar, tabletler veya diğer mobil cihazlarda web siteleri, e-posta, SMS ve MMS, sosyal medya ve uygulamalar aracılığıyla hedef kitleye ulaşmayı amaçlayan çok kanallı bir dijital pazarlama stratejisidir. Günümüzde internet kullanıcılarının %80’i akıllı telefona sahip. Bu nedenle, etkili mobil reklamcılık, mobil kitlenizi anlamak, içeriği mobil platformlarla birlikte tasarlamak ve SMS / MMS pazarlama ve mobil uygulamaların stratejik kullanımını sağlamak mobil pazarlama açısından oldukça önemlidir.

Peki!

Mobil Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

-Hedef Kitlenizi Belirleyin

Kitlenizi anlamak, herhangi bir pazarlama stratejisinin ilk adımı olduğu gibi mobil pazarlama stratejisi için de ilk adımdır. Hedef kitlenizin açık bir resmi olduğunda pazarlama mesajlarınız için bir kanal ve ses belirlemek daha kolaydır.

Hedef kitlenizin mobil alışkanlıklarını da ayrıntılı bir biçimde incelemek için çalışmalarda bulunmalısınız. Örneğin, web kullanımlarının ne kadarı mobil cihazlarda gerçekleşir? Kullanıcılar akıllı telefonlarda bir satın alma işlemini tamamlarken rahatlar mı?

Bu soruları cevaplamak için en basit yol mobil kullanımla ilgili büyük veri raporlarını araştırmaktır. Bazı ilginç gözlemler şunları içerir:

-Tüm e-postaların %65’i ilk önce bir mobil cihazda açılır.

-Kullanıcıların %48’i bir arama motorunda arama yapmaya mobil cihazında başlar.

-Yetişkinlerin %95’i öncelikle akıllı telefonlarını içerik / bilgiye erişmek için kullanıyor.

Mobil trafiğinizi incelemek için Google Analytics kullanabilir, mobil hizmetlerinizle ilgili potansiyel müşteri kitlenize anketler yapabilirsiniz.

-Hedefinizi Belirleyin

Etkili bir stratejiyi tanımlamanın anahtarı, ilk olarak başarının nasıl göründüğüne karar vermektir. Bu nedenle, kendinize veya ekibinize şu soruları sorarak hedefinizi belirleyin:

-Şu anda mobil cihazlar için neler yapıyoruz? Bu, başlangıç ​​noktanızı belirleyecek ve herkesin başladığınız sayfadaki sayfada olduğundan emin olun.

-Hali hazırda mobil pazarlama yapıyorsanız, bu girişimler nasıl performans gösteriyor? Bu konuşma zaten neyin çalışmakta olduğunu, neyin olmadığını ve neyin ölçülmediğini tespit edecektir.

-Genel stratejinizde mobil pazarlamayı dahil etmek için ana hedefleriniz neler? Şu anda neden mobil olarak düşündüğünüzü, bu noktaya ne kadar konuştuğunuzu ve mobil pazarlamadan neler beklediğinizi tartışın.

-KPI’ları Oluşturun

Diğer pazarlama araçlarınız gibi, mobil pazarlamanın da test edilmesi ve optimize edilmesi gerekiyor. Hangi gerçekçi, ölçülebilir KPI’ların mobil kampanyanızın başarısını tanımladığını belirleyin. Örneğin:

-Sektörünüz veya ürününüzle ilgili bilgi arayan potansiyel müşteriler için mobil uyumlu içerik sağlayın. Web sitenizin mobil SEO’yu iyileştirmek için mobil uyumlu olduğundan emin olun.

-E-postalarınızın harekete geçirici olduğundan ve tıklanabilir linklerin mobil cihazlarda doğru çalıştığından emin olun.

-Web sitenizi Mobil Uyumlu Hale Getirin

Mobil cihazlara uygun bir web sitesi artık bir seçenek değil; bu bir zorunluluktur. Mobil trafiğin yükselişi, Google’ın mobil uyumluluk derecelendirme faktörü ile birleştiğinde, bir web sitesinin rekabette kalmak için mobil cihazlara adapte olması mobil pazarlama stratejisinin önemli bir parçasıdır.

 Arama motorları için, “mobil uyumluluk” şu anlama gelir:

-İçerik, yan yana kaydırmadan veya yakınlaştırmadan ekrana sığar.

-İçerik hızlı bir şekilde yüklenir.

-Site, mobil cihazlara özel hatalar oluşturmaz.

Ayrıca mobil uyumlu sitelerin kullanıcı deneyimi açısından kusursuz olması da oldukça önemlidir. Örneğin, mobil kullanıcıların %64’ü, en geç 10 saniye içinde yüklenmezse bulundukları sayfaları terk ederler. Dahası, kullanıcıların neredeyse %35’i, ziyaret ettikleri web siteleri mobil cihaza uygun olmadığı için satın alma işleminden vazgeçerler. Bu nedenle, mobil kullanıcı deneyiminiz mobil pazarlama stratejinizin başarılı olabilmesi için olabildiğince kolay ve sorunsuz olmalıdır.

-E-posta ve SMS’lerin Rolünü Önemseyin

Bir marka için kampanyalarını kullancılara ulaştırmanın en kolay ve hızlı yolu e-posta hazırlamak veya SMS göndermektir. Kampanya metinleri ve linkleri en göz alıcı ve cezbedici şekilde bu yolla kullanıcılara sunulabilmektedir. Ancak, mobil platformlarda açılan e-postalar veya SMS’ler mobil uyumlu değil ise kullanıcılar tarafından dikkate alınmadan silindikleri gözlemlenmiştir. Bu nedenle SMS ve e-postalarınızı mobil hale getirdikten sonra mobil pazarlama stratejisnizde önemli bir yer kapladıklarını görmeniz hiç de şaşırılacak bir durum olmayacaktır.

Sonuç olarak:

Mobil pazarlama stratejisi bağımsız bir çaba değildir, ancak uzun vadeli veya kısa vadeli bir pazarlama kampanyasının büyük bir kısmıdır ve önemi büyümektedir. E-postadan SEO’ya, içeriğe, sosyal medya pazarlamasına, kitenize en rahat şekilde ulaşabileceğiniz bir çok mobil pazarlama kanalı vardır. Mobil pazarlama stratejinizi belirlemek markanıza rekabette üstünlük sağlayacaktır.

Mobil Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?