Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Ramazan Ayı İle Birlikte E-Ticaret Arttı Mı?

 

İhtiyaçlarımızın büyük çoğunluğunu internet ortamından gerçekleştiriyor oluşumuz beraberinde e-ticaret kavramının önemini getiriyor. Dijital araçlar gündelik ihtiyaçlarımızın büyük çoğunluğunu hızlı, kolay ve ucuz bir şekilde karşılıyor. Hal böyle olunca alışveriş yapmak için avmleri ziyaret etmek yerine oturduğumuz koltuktan bir tıkla istediğimiz ürünlere ulaşabiliyor. Geçmişteki mağazaya gidip ürünü inceleyip pazarlık yapma devri neredeyse kapanıyor. Onun yerini sanal mağazalar yani “e-ticaret” kavramı alıyor.

Peki internet üzerindeki alışverişin son yıllardaki durumu nedir? Rakamlara bakıldığında e-ticaretin sürekli olarak arttığını söylemek mümkündür. İnternet üzerinden alışverişin güvenilir olduğunu fark eden kullanıcılar büyük bir hızla alışveriş yapmaya başladılar. Bunun yanı sıra kredi kartlarına yapılan indirimler, kampanyalar ve fırsatlar da insanları e-ticarete yönlendirir nitelikte. Hatta şöyle söyleyebiliriz k; internet üzerinden yapılan alışverişteki uygun fiyatlar ve kolaylık avantajları e-ticaret hacminin gelecek dönemde daha da artmasını sağlayacak.

 

Ramazan Ayında İnternetten Alışverişte Büyük Yükseliş Yaşanıyor!

İçerisinde bulunduğumuz Ramazan ayında internetten alışverişte büyük bir patlama yaşandığını söylemek mümkündür. E-ticaret sektörünün sevindiğinin söyleyebiliriz. Çünkü hemen hemen her sene Ramazan ayında insanlar e-ticarete daha fazla yöneliyor ve bir nevi satış patlaması yaşanıyor.

Ramazan ayında e-ticaret artışları konusunda yapılan araştırmaların istatistik değerleri göz önünde bulundurulduğu zaman her yıl Ramazan döneminde e-ticaret satışlarında artışlar yaşanıyor. 2015 yılı Ramazan ayı dikkate alındığında Türkiye’deki e-ticaret satışlarında %28 oranında artış gözlemlenmiştir. E-ticaret ile birlikte benzer bir başka sektörde de yoğun bir şekilde artış yaşanmaktadır. Bu sektör elbette ki mobil ticarettir. Mobil ticarette de Ramazan’dan önceki ve sonraki veriler karşılaştırıldığı zaman büyük bir artış olduğu fark edilmektedir.

Ramazan ayında yapılan alışverişlere bakıldığında en çok gıda ve giyim alışverişinin yapıldığını gözlemleniyor. Hurma, zeytin, pirinç, güllaç ve baklava gibi gıdaların internet üzerinden temin edildiği görülmektedir.

Ramazan Ayında Nasıl Bir Pazarlama Stratejisi İzlemelisiniz?

İnternet kullanıcılarının Ramazan ayındaki eğilimleri göz önünde bulundurulduğu zaman karşımıza Ramazan ayında nasıl bir pazarlama stratejisi izlemeliyiz sorusu çıkıyor. Mucize Fikir ailesi olarak aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz;

  • Ramazan ayında yapacağınız tüm kampanyalarınızı mobil odaklı planlamanız sizlere avantaj kazandıracaktır.
  • Ramazan ayında insanların daha çok gece saatleri aktif olduklarını hesaba katarak kampanya bildirimlerinizi, paylaşımlarınızı ve kampanyalarınızı bu saat dilimlerini baz alarak gerçekleştirmelisiniz.
  • Ramazan ayında en çok hangi ürün ve hizmetler talep görüyor? Bu sorunun yanıtından yola çıkarak web sitenizin o kategorileri için etkili bir seo çalışması yürütmelisiniz.
  • Kampanyalarınızı sosyal mecralardan daha etkin bir şekilde duyurmalısınız. Mesele yemek sektörü içerisinde yer alıyorsanız iftar menünüzü ve fiyatlarınızı tüm sosyal mecralardan duyurabilirsiniz.
  • Sosyal medya reklamlarına ağırlık verebilirsiniz.

Yukarıda belirtilen maddeleri göz önünde bulundurarak satış fırsatları elde edebilirsiniz.

Ramazan Ayı İle Birlikte E-Ticaret Arttı Mı?
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?