Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » Renklerin Anlamları ve Satın Alma Üzerindeki Etkileri
Renklerin Anlamları ve Satın Alma Üzerindeki Etkileri

Web Sitesinde Mavi Rengin Anlamı

Tüketicilerin satın alma davranışını etkileyen pek çok unsur olduğu bilinmektedir. Bizi bir ürüne yönlendiren; ihtiyaç hali, fiyatı veya işlevi gibi değişkenler olsa da ürünün görsel kimliği tüketicileri etkileyen önemli değişkenlerden. Görsel kimlik denildiğinde aklımıza gelmesi gerekenlerden biri de elbette renklerdir!

Günümüzde renklerin önemi çok daha arttı. Eskiden müşteriyi etkilemek için sözler ve mimikler kullanılıyordu, şimdi ise web tasarımı ve renkler kullanılıyor.

Renkler, sadece satın alma davranışına yönlendirmede değil, markaya yönelik bir algı yaratmaktada etkili. Bu yüzden profesyonel web sitesi sahibi olmak isteyen firmaların ve markaların kullanacakları renklere çok dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü; renkler insanların duygularına dokunarak insanların zihinsel aktivitelerini, fiziksel performanslarını ve sosyal ortamdaki davranışlarını etkileyebilme gücünü elinde bulunduruyor.

Tüketiciler ile marka arasında köprü görevi gören, satın alma esnasında pek çok duyguyu çağrıştıran renklerin anlamlarını sizin için sıraladık.

Markaların En Çok Kullandığı Renklerin Anlamları

Kırmızı: Hareket, girişim, güç ve liderlik vasıflarını ifade ediyor. Dinamizmi de çağrıştıran kırmızı renk, iştah arttırma özelliğiyle de Dünyada yaygın olan yemek markaları tarafından tercih ediliyor. Kırmızı, hakimiyet kuran bir renktir. Kırmızı renk insanların zamanı unutmasına yol açar. İşte bu yüzden barlarda ve gece klüplerinde kırmızı renge ağırlık verilir.

Sarı: Neşeyi ve duygusallığı vurgulayan bu rengi çok fazla marka tercih etmiyor. Çünkü; araştırmalar sarı rengin aynı zamanda geçiciliği ifade ettiğini gösteriyor. Sarı, az miktarlarda kullanıldığında parlaklık ve sıcaklık hissi verir. Tıpkı güneşli bir gün gibi davet edicidir. Sarı, güneş ışığı gibidir, kendinizi iyi hissetmek için orada olmasını istersiniz ama gözünüzün içine girmesini istemezsiniz.

Yeşil: Doğanın rengi yeşil, huzuru ve güveni çağrıştırmaktadır. Güvenilir bir marka imajı çizmek isteyen markaların en çok tercih ettiği renktir. Bu rengi, özellikle bankalar tercih etmektedir. Yeşil, pek çok kavramla ilişkili olarak karşımıza çıkar, bunların içinde en güçlüsü ve evrensel olanı doğadır. Buna bağlı olarak ayrıca yaşamı, gençliği, yenilenmeyi, ümitleri ve dinçliği simgeler. Bazı kültürlerde orta yaşlardaki gelinler, doğurganlığı simgelemesi icin yeşil giyer.

Siyah: Asaleti ve gücün temsilcisi ise pek çoğunuzun tahmin edebileceği gibi siyahtır. Lüks ürün sınıfında yer alan markalar, siyahı sıklıkla kullanır. Tartışmalı bir renktir. Bir taraftan karanlık güçler, suç ve kötülük ile düşünülürken, diğer taraftan sadakat, sebat, dayanıklılık, ihtiyat, bilgelik ve güvenilirlik ile ilişkilendirilir. Bir tarafta yönetim ve güç anlamına gelirken diğer taraftan acı, keder ve yas anlamına gelir. Siyah, pek çok insan için kıyafet rengidir.

Turuncu: Herkese hitap eden ve satın alma duygusunu en güçlü şekilde tetikleyen renktir.

Mavi: Yeşil gibi mavi de güven verici bir renktir. Özellikle hastanelerde tercih edilmektedir.

Web sitenizi her açıdan düşünen web tasarım firmaları ile çalışmak istiyorsanız, bizden destek alabilirsiniz.

Renklerin Anlamları ve Satın Alma Üzerindeki Etkileri