Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Sandbox Cezası ve Nedenleri

 

Sistemli bir çalışma düzenine sahip olan Google, kendi belirlemiş olduğu kurallara uymayan web sitelerini cezalandırmaktadır. Google’ın asıl amacı her zaman için internet kullanıcılarına en kaliteli ve en faydalı bilgiyi ulaştırmaktır. Bunu mümkün kılmak ise Seo uyumlu web sitelerinin varlığıyla sağlanabilir.

Bilindiği üzere; Google, kullanıcı faydasını gözeten ve Seo uyumlu olan web sitelerini çok seviyor.  Bunun tam tersi olan siteleri yani nitelikli, doğru ve faydalı olmayan web sitelerini ise hiç sevmiyor ve cezalandırıyor.  Bu cezaların tamamına Google cezaları denilmektedir. Öne sürülen yönergelere uyulmadığını ya da hileli yollara başvurulduğunu fark eden Google, web sitelerine çeşitli cezalar vermektedir. MucizeFikir ailesi olarak sizlere bu makalemizde Sandbox cezasından bahsedeceğiz.

Google’ın site sahiplerine verdiği bir çeşit filtreleme cezası olan Sandbox, birçok olumsuz sonucu da beraberinde getirmektedir.  Sandbox cezası, aramalarda geri sıralara düşmeye ve indeks kaybına neden olur.  Web sitelerini sürekli olarak denetleyen Google,  kalitesiz ve hiçbir yarar sağlamayan sitelere bazı cezalar uygular.  Bu cezalar arasında en ağır olan ceza çeşidi ise hiç şüphesiz ki Google Sandbox cezasıdır.

 

Sandbox Cezası Nedir?

Tüm Google cezaları düşünüldüğü zaman en kapsamlı ceza türü Sandbox cezasıdır. Web sitelerinin arama motoru sonuçlarını çeşitli yöntemlerle manipüle etmeye çalıştığı durumlarda uygulanan bir ceza yöntemidir. Özellikle spam yapan web sitelerinin kısa bir süre içerisinde sandbox kapsamında değerlendirildiği görülmektedir. Sandbox, bir filtreleme cezasıdır. Bu cezayla karşı karşıya kalan bir web sitesi, arama motoru sonuçlarında ani bir şekilde sıralama kaybı yaşayarak gerilere düşer. Web sitelerinin arama sonuçlarında düşüşler yaşamasına sebep olan Sandbox cezası, genellikle yeni açılan siteleri ilgilendiren bir ceza türüdür.

Sandbox Cezasının Nedenleri Nelerdir?

  • Sitenizin kopya içerikler barındırması durumunda Sandbox cezasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bilindiği üzere Google, özgün içeriklerin paylaşılması konusunda oldukça hassastır. O yüzden özgün olmayan, kopya ve çalıntı içeriklerden uzak durmalısınız.
  • Sitenizle hiç alakası olmayan içerikler paylaşmanız Sandbox cezasına neden olur.
  • Site açılır açılmaz backlink aldıysanız Sandbox cezası alma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.
  • Aşırı derecede fazla ve alakasız anahtar kelime kullanımı da Sandbox cezasının sebepleri arasında yer alıyor.

 

Sandbox Cezası ve Nedenleri
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?