TEKLİF İSTE

Seo Çalışmaları

Seo Çalışmaları

Web tasarım uzmanları tarafından göz ardı edilen bir sürü iş için, seo çalışmaları üzerine danışmanlık veren şirketlere servet değerinde paralar yatırıyoruz. Aslında bu seo danışmanlık şirketleri tarafından yapılan işleri yapmanın kolaylığı, gereken tüm alışkanlıkları edinmekten geçiyor.

Odaklanılması gereken 9 ana nokta var:

 • Anahtar kelimeler (Keywords)
 • URL metin (URL text)
 • Açıklama, Meta etiketler (Description, Meta tags)
 • Başlık etiketleri (Title tags)
 • Görsel isimleri (Image names)
 • ALT etiketleri (ALT tags)
 • Ana başlık etiketleri (Heading tags)
 • İçerik (Content)
 • Hyperlinkler (Hyperlinks)

Seo çalışmaları nelerdir?

Anahtar Kelimeler
Buradaki 8 ana noktanın başında web sitenizi mümkün oldukça anahtar kelimelerle dolu bir hale getirmek geliyor. Anahtar kelimeler, seo çalışmalarının en önemli noktasını oluşturuyor; çünkü arama motorlarına siteniz hakkında bilgiler veriyor. Arama motorları sitenizin “kelime yoğunluğunu” ölçmek için bir algoritma kullanır. Bu algoritmanın formülü;

Toplam kelimeler / Anahtar kelimeler = Kelime yoğunluğu

Rakiplerinizin web sitesinde bu formülü uygulayabilir ve onlara bir puan verebilirsiniz. Sizin hedefiniz o puanı geçmek olmalı. Sunduğunuz ürün veya hizmetler hakkında bilgi verirken konu ile en ilişkili anahtar kelimeleri oluşturun. Örneğin, “web tasarımı” üzerine bir site tasarlıyorsak, sitenin içerisinde mümkün olduğunca web tasarımı kelimelerinin geçmesine dikkat etmeliyiz. Birçok internet kullanıcısı arama motorlarında yalnızca bir kelime aratmıyor, cümleler yazıyor. Bu yüzden sitenin hedef pazarına ulaşabilmek için, içeriğiyle uyuşan cümleler düşünmek gerekiyor. Bunun başka bir yolu da anahtar kelimeleri virgül gibi noktalama işaretleriyle bölmemektir. Yalnızca boşluk kullanılan anahtar kelimeler arama motorları tarafından cümle haline getirilecektir. Hatırlamanız gereken en önemli şey, her sayfanın içeriği farklıdır ve içeriğe ilişkin anahtar kelimeler kullanılmalıdır.

URL Metin
Yeni bir sayfaya isim vermek için düşündüğünüz pek çok seçenek vardır. Neden bir anahtar kelime kullanmayasınız? Sonuçta arama motorları sayfalarınızı dizine eklerken gelen ilk şey URL adresidir. Unutmamak gerekir ki içerik herkese kolay gelmiyor. Eğer size daha kolay bir tane sunuluyorsa anahtar kelimenizde kayma yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Açıklama, Meta etiketler
Bu etiketler arama motorları içeriğe bakmaya başladığından beri önem kaybediyor, ancak hala her bir küçük parçaya dikkat ediliyor. Meta etiketleri ürün, hizmet ve içerikle iyi ilişkilendirilmek için optimize edilmişse de, hala meta verilere bakan arama motorları tarafından çabaları ödüllendirilir.

Başlık Etiketleri
Arama motorlarına sayfa veya belge hakkındaki başlığı veya resmi açıklamayı veren başlık etiketleridir. Tarayıcı penceresinin üst kısmında görülen kelime veya cümle olarak geçer. Bu etiketlerle ilgili en önemli kural, anahtar kelimenin içerisinde geçmesidir. Bir kez daha anahtar kelimelerde kayma yaşanmaması için bu kolay bir uygulamadır.

Görsel İsimleri
Daha önce belirttiğimiz gibi, içerik herkese kolay gelmediğinden, anahtar kelimelerinin kullanılabileceği bir diğer alanda görsellerdir. Arama motoru sitenin kodlarına bakar ve görselin site içeriğiyle ilgili olduğunu görür. Bu söz konusu sayfada başka bir ilgili unsur olacaktır.

ALT Etiketleri
Bu etiketler görsele eklendiğinde daha fazla ağırlık vererek, arama motoru tarafından içeriğin görsel mi olduğunun analiz edilemediği anahtar kelimelerdir. Böylece daha fazla içerik yazmadan anahtar kelime kullanmış sayılabilirsiniz.

Ana Başlık Etiketleri
Kalın yazı karakteri ile metnin içerisinde ilişkilendirilen etiketlerdir. Ana başlık etiketleri anahtar kelimeler olmalı ve meta etiketlerinin takip edeceği sırayla sunulmalıdır. Her sayfada maksimum sayfa optimizasyonu sağlamak için her sayfada 6 ana başlık etiketi birden kullanmaya çalışın.

H1=İlk meta etiketi,       H2=İkinci meta etiketi …

İçerik
Anahtar kelime yoğunluğu formülü göz önünde bulundurularak her sayfa en azından 350 kelimelik içerik barındırmalıdır. Arama motorunun gözünde, fazlaca görsel kullanmak ya da yalnızca özgün yazı karakteri oluşturmak sayfa içeriğinde hiçbir ağırlık oluşturmaz. Kaliteli bir içerik veya makale yazmak diğer sitelerin de kredi verdikleri sürece içeriği sitelerinde yayımlamalarına ve sitenize bağlantı vermelerine olanak sağlar. İyi bir içerik yazmak için uzman olmanız gerekmez, sadece düşüncelerinizi nasıl kelimelere döktüğünüz ve anahtar kelimeleriniz önemlidir.

Hyperlinkler
Sitenizdeki diğer sayfalara metin bağlantıları verirler. Hyperlinkler ve seo için kurallar basittir;

 • Hyperlinkler kullanın ki arama motorları sitenizdeki diğer sayfalara geçmek için bir bağlantı kullansın.
 • Tek kelimelik linkler yerine, uzun link cümleleri hatta anahtar kelimeler kullanın.
 • ALT etiketler ekleyebileceğiniz küçük görseller kullanın. Linke değer katarken size birkaç anahtar kelime kazandırır.

İşte bu 9 maddeyi web sitenizde uygularsanız seo çalışmaları için gereğini yerine getirmeye başlamışsınız demektir. Eğer işin başındaysanız web tasarımı yaptırırken seo uyumlu yaptırmanın bir ayrıcalık olduğu teklifine asla inanmayın. Günümüzde seo uyumlu olmayan bir site yaptırmak sonradan çok daha masraflı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir