Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
SEO İçerik Haritaları Hatası Nedir? Nasıl Düzeltilir?

Bir web sitesinin arama motorlarının siteler için koyduğu başarı standartlarına uygun bir şekilde düzenlenmesi süreçlerinde, bu web sayfalarının içerik haritalarının da SEO standartlarına uygun bir hale dönüştürülmesi gerekmektedir. Bazen bu noktada SEO içerik haritaları hatası ortaya çıksa da doğru müdahaleyle SEO düzenlemelerinde geri dönülmez hatalara hiç düşülmeden kısa sürede sorun ortadan kaldırılabilmektedir.

Bir web sitesine ait olan içerik haritası yolu, o web sitesinin siteler arası hiyerarşik düzende nasıl bir konumda olduğunu göstermektedir. Kullanıcılar doğru düzenlenmiş bir içerik haritası yolu ile siteyi etkili bir şekilde keşfederek sitenin yapısını kolayca kavrayabilmektedirler. Google Search, arama sonuçlarında çıkmış olan bir web sitesinin içeriğindeki bilgileri kategorize edebilmek adına web sitesinde yer alan içerik araması işaretlemesini kullanmaktadır.

İçerik haritalarında ortaya çıkan sorunlarda, eğer müdahale edilmezse SEO açısından site zarar göreceği için istenmeyen sıralama düşüşleri yaşanabilmektedir. Bu tip sorunlar daha büyük problemlere yol açacağından öncelikle harita hatasının tam olarak hangi sebepten kaynaklandığının belirlenmesi ve sorunun ana kaynağına müdahale edilmesi gerekmektedir.

İçerik Haritası Hataları Nasıl Düzeltilebilir?

İçerik haritası dediğimiz durum, “Breadcrumb” olarak da bilinmektedir. SEO içerik haritaları hataları çözümü için Breadcrumb üzerinde düzeltmeler yapılması gerekmektedir. Breadcrumb yapısı, sitenize gelen ziyaretçilerin sitede gezinirken sayfalarınız arasında kolaylıkla gezinme sağlayan bir yapıdır. Bir bağlantı dizisi olarak da ele alınabilecek Breadcrumb sayesinde ziyaretçiler siteniz içerisinde hangi sayfada olduklarını ve o sayfadan önceki kategorileri görebilmektedirler.

Google da bahsettiğimiz durumla alakalı kullanıcı deneyimini daha da iyileştirmek adına site içerik haritalarına oldukça önem göstermektedir. Harita hatalarının çözümünde sitenizin mevcut URL’sini Google Yapısal Test Aracı üzerinden denetlemeye sokarak öncelikle sorunun kaynağını rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bu hata genel olarak sitenizde boş olan bir Breadcrumb, yani boş bir içerik haritası var olduğunda alınmaktadır. Bu tip durumlarda Google site sahiplerine uyarı mesajı göndererek nerede boşluk olduğunu site sahiplerine bildirerek şema yapısındaki sorunun düzeltilmesi sonucunda hatanın direkt olarak ortadan kalkacağını site sahiplerine taahhüt etmektedir.

SEO İçerik Haritaları Hatası Nedir? Nasıl Düzeltilir?
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?