Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » SEO İçin Ücretsiz Anahtar Kelime Araştırma Araçları
SEO İçin Ücretsiz Anahtar Kelime Araştırma Araçları

Google’da SEO araçlarını aratırsanız, piyasada neredeyse 200 seçenek olduğunu göreceksiniz. Her birinin farklı özellikleri, anlamları, kaynakları ve tabii ki farklı fiyatları var. Fakat bunlardan hangisine gerçekten ihtiyacınız var? Bu yazıda SEO için en iyi ücretsiz anahtar kelime araçlarından 8’ini göreceksiniz. Her biri belirli anahtar kelime arama görevini yerine getiriyor ve ücretli versiyonlarından aşağı kalır yanı yok.

Ücretsiz Anahtar Kelime Bulma Araçları

  • Rank Tracker

Anahtar kelime varyasyonlarının en geniş listesini bulmak ve SEO kazancını analiz etmek için kullanılır. Genelde en iyi SEO anahtar kelimeleriniz en belirgin olanlar değildir. En iyi anahtar kelimeleri bulmak için birçok farklı veri kaynağından araştırma yapmanız gerekir. İşte tam da bu sırada 23 farklı anahtar kelime arama motorunu içeren Rank Tracker devreye giriyor. Araçları tek tek kullanarak, çok kapsamlı bir anahtar kelime fikirleri listesi oluşturabilirsiniz. Dahası, anahtar kelimelerin trafik potansiyelini analiz edebilir ve SEO rekabetlerinin ne kadar yoğun olduğunu kontrol edebilirsiniz. Ücretli kullanımda daha geniş sürüme sahip olsa da ücretsiz sürüm de anahtar kelime araştırması açısından yeterlidir.

  • Google Search Console

Mevcut kelimeleriniz için site trafiğini kolayca büyütme fırsatlarını keşfetmenizi sağlar. Google Arama Konsolu, mevcut SEO anahtar kelimelerinizi ortalama Google konumlarıyla, etkileşimlerle ve tıklanma oranlarıyla analiz etmeye yarar.

Bu verilere bakmak, beklenmedik SEO kısa yollarını bulmak için harika bir seçenektir. Örneğin, URL’niz şu anda bir kaç sayfada bulunuyorsa, Google zaten anahtar kelime için oldukça alakalı olduğunu düşünmektedir. URL sayfasının size daha fazla trafik getirmesini istiyorsanız, SEO için yükseltme yapmanız gerekebilir. Ya da bir numaralı sıralama anahtar kelimelerinizin tıklama açısından düşük performans gösterdiğini fark edebilirsiniz. SERP snippet’lerini biraz değiştirmek veya Schema işaretlemesini eklemek, burada harikalar yaratabilir. Bu da diğer araçlar gibi ücretsizdir.

  • Google Ads Keyword Planner

SEO ve tıklama başına maliyet (PPC) ile hangi anahtar kelimeleri belirlemeniz gerektiğine karar vermek içindir. Bazı anahtar kelimeler, PPC ile anahtar kelime almak için düşük reklam teklifleri sunmak satın almayı makul kılar. Diğerleri için aşırı pahalı tıklamalar, SEO ile trafikten kazanmanız gerektiği anlamına gelir. Bundan dolayı, herhangi bir arama motoru pazarlaması kampanyasına başlamadan önce, anahtar kelime listenizi SEO ve PPC hedeflemesi olarak ayırmanız gerekir. İhtiyaç duyulan verileri bulmanın en iyi yolu, açıkça Google Reklam Anahtar Kelime Planlayıcısı‘dır. Araçlar, arama hacimlerini, tıklama başı maliyet verilerini, reklam veren rekabetini ve mevsimsel trafik dalgalanmalarını tek bir yerde gösterir. Üstelik potansiyel PPC’nin sizin için harcadığı parayı tahmin etmenize olanak sağlar.

Araç ücretsizdir. Ancak, Google Reklam kampanyalarında yeterince para harcamazsanız, arama hacmi analizinizin aralıklarla (kesin arama hacimleri yerine) sınırlı olduğunu unutmayın. Eğer daha hassas arama hacmi analizi yapmak isterseniz farklı bir anahtar kelime aracına (Rank Tracker gibi) ihtiyacınız olabilir.

  • AnswerThePublic

Öne çıkan cevaplara ve sesli arama optimizasyonu hakkında popüler sorular bulmak için kullanılır.  Google’ın doğal dili daha iyi anlama becerisiyle birlikte kullanıcılar sorgulamalarını tek bir kelime halinde aramak yerine bir cümle halinde söylüyorlar. İçeriğinizin, tam olarak arama yapan kişinin sorularını cevaplandırması, sesli arama başarınızın temel unsurlarından biridir. Ayrıca, soru temelli içeriğin Google’ın öne çıkan cevaplarına veya “konum 0” sonuçlarına sıkışma olasılığı daha yüksektir.

İşletmenizin işiyle ilgili popüler soruları bulmanın en hızlı ve en kolay yolu, ana anahtar kelimelerinizi çeşitli soru kelimeleriyle (kim, ne, niçin, neden vb.) birleştiren akıllıca bir araç olan AnswerThePublic kullanmaktır.

  • Keyword Tool Dominator

Amazon’dan, Etsy ve Ebay’den anahtar kelime bulmanızı sağlar.

Müşterilerin Google’da arama yapma şekilleri farklıdır. Alışveriş yapma yerlerini Google’da ararlar ve alışveriş yapacakları ürünleri Amazon’da ararlar. Bu nedenle, bir Amazon satıcısı olarak sizin için Google’ın SEO anahtar kelimelerini araştırmanız yeterli olmayacak. Girişinizin Amazon arama ve Amazon anahtar kelimeler için de optimize edilmiş olması gerekir.

Amazon veri tabanı üzerinden arama yapmak için Keyword Tool Dominator güzel bir araçtır. Akılda tutulması gereken tek şey, Amazon’un arama hacimlerini kontrol etmenin bir yolu olmamasıdır. Elde edeceğiniz şey düz bir anahtar kelime fikirleri listesi olacaktır.

Lisansına para ödemeden her gün veri tabanlarına (eBay, Amazon, Etsy) yalnızca üç istek yapabilirsiniz.

  • Google Trends

Yerel işletmeniz için doğru anahtar kelimeleri bulmanızı sağlar. Bilindiği üzere kullanıcı arama kalıpları ülkeye göre değişmektedir. Fakat ilginç olan eğilimlerin bölgeden bölgeye de değişmesidir.

Google Trends burada size belli bir yerin arama hacmi çeşitliliğini belirlemenizde yardımcı olur.

  • Google Correlate

Beklenmedik anahtar kelime fikirlerinin bitişik boşluklardan ayırmak için kullanılır. İşletmeniz için tohum anahtar kelimeler düşünürken, muhtemelen en belirgin fikirleri zaten listelediniz.  Ancak Google Correlate, anahtar kelime listenize, beklenmedik bir açıdan bakıp, mevsimsel faiz dalgalanmaları ana anahtar kelimelerinizle ilişkilendirilen kelimeleri tanımlamanıza yardımcı olur. Çiçek teslimatı örneğinde, anahtar kelimemiz kadınlar için olan diğer hediye teslimat servisleriyle bağlantı halindedir. Bunlarla hiçbir ilginiz yoksa bile, sevgililer günü gibi özel günlerde içerik hedefleme olarak kullanabilirsiniz.

  • Keywords Everywhere

İnternette gezinirken anahtar kelime analiz etmenizi sağlar. Bu gezinti Google, Bing, Youtube gibi herhangi bir siteden yapılabilir. Arama yerine bir şeyler yazmaya başladığınızda arama hacimleri otomatik tamamlamadaki anahtar kelimelere eklenir.

Bunlar her daim elinizin altında olması gereken araştırma araçlarıdır. Amacınız her ne ise, hangi işte çalışıyorsanız çalısın, doğru SEO anahtar kelimelerini seçmek temelinizi oluşturur.

 

SEO İçin Ücretsiz Anahtar Kelime Araştırma Araçları