Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Seo Nedir?

Seo nedir sorusunun cevabı; Arama motorlarının, geliştirilmiş bazı algoritmalara göre internet sitelerini daha kolay taramasını ve arama yapan kişiye doğru sonuçların gösterilmesidir diyebiliriz.

Web Tasarım yaptırırken mutlaka SEO uyumlu site olması gerektiğini unutmayın.

Bu doğrultuda Web master’lar, yazmış oldukları web sitelerinin içeriğini SEO uyumlu olarak girmek zorundadır. SEO alt yapısına uygun olarak yapılmamış bir web sitesinin ön yüzü ne kadar güzel ve çekici olursa olsun o site arama motorları tarafından listeleme almayacak ve trafik getirmeyecektir.

Site içi ve Site Dışı Seo nedir?

İki seçenekte uzun bir süreç ve emek istemektedir. Birbirlerinden bağımsız olarak yapıldığı düşünülemez ve bu çalışmalar sürekli entegre olarak devam ettirilmelidir.

SEO çalışmalarında en önemli kısım ise, rakip analizidir. Rakiplerin iyi analiz edilmesi, raporlamaların çıkartılması ve raporların sürekli güncellenerek, rakiplerle karşılaştırılması büyük önem arz etmektedir.

Öncelikle web sitesinin HTML kodlarının SEO’ya uyumlu hale getirilmesi gerekmektedir. Robotların bir siteyi tanıması, indexlemesi, arama sonuçlarında göstermesinin aşamaları vardır.

Site içi SEO

  • Öncelikle HTML dil seçeneğimizin declare edilmesi gerekmektedir. Hitap edilen Ülke dili HTML içeriğinde arama motorlarına bildirilmelidir.
  • Title, description, keywords META kısımlarının girişlerinin, en çok aranan kelimeler doğrultusunda yapılması gerekmektedir. Unutmayın! Google keywordslere bakmıyor. Son iki senedir ilgi alanına girmiyor. Eskiden web siteleri keywords kısmına anahtar kelimeleri doldurup siteyi açıyorlardı ancak artık o devir kapandı. Google için Title çok önemli. Mutlaka title kısmına can alıcı ve yaratıcı başlıklar giriniz.
  • Robots : all, index, follow : Tüm robotlar sitemi takip edip, indexlesin. Sitemi nasıl hızlı indexletirim sorusuna verilecek cevap head etiketlerine eklenecek bu komutlardan geçiyor. Robotları çağırın, sitenizde yanlış bir şey yapmadığınıza eminseniz, size mutlaka faydası olacak ve arama sorguları sayılarınız geriden gelmeyecektir.
  • Facebook Opengraph etiketi. Bu etiketleri ana sayfanıza mutlaka ekleyin. Sosyal imleme ve paylaşımlarınızın google da mention edilerek, index almasına faydası olacaktır. Aynı durum, google plus schema için de geçerlidir. Bu etiketleri de sitenize eklemenizde büyük fayda var.
  • Canonical etiketi kullanımı : < link rel=”canonical” href= kodları ile bu etiketi kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü sitenizin ana sayfasına farklı URL girişleri ile ulaşılması mümkündür. Sizin ise, bunu tek URL üzerinden trafik gelecek şekilde düzenlemeniz gerekmektedir.
  • Domain süresinin 3 yıldan az olmaması gerekir.
  • W3C hatalarının ayıklanması şarttır.
  • Robots.txt dosyasının bulundurulması ve sitemaplerin robots.txt dosyasına eklenmiş olması gerekmektedir.
  • Mobil’de web sitesinin görüntüsü ve uyumluluğu : Bunun için size responsive web tasarım öneririz. Uygun fiyata responsive tasarım seçeneklerimiz için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Seo’ya herkesin bakış açısı farklı olabilir. Herkesin yorumları farklı olabilir. Ancak gerçek anlamda Seo nedir ve Seo çalışmaları nasıl uygulanmalıdır.
SEO o kadar kapsamlı ve derin bir çalışmadır ki, Bu saydıklarımızdan çok fazlasının gerçekleştirilmesi ve bunun devamlılığını, güncelliğini ve özgünlüğünü koruması gerekmektedir.

Ayrıca SEO yapacak birisinin güncellemeleri, yenilikleri sürekli olarak takip etmesi şarttır.

Mucizefikir olarak çok uygun fiyatlara SEO danışmanlığı hizmeti veriyoruz, danışmanlık verirken size de SEO’nun can alıcı noktalarını öğretiyoruz.

Bizim için SEO devamlılık, güncellik demektir. Emin adımlarla sitenizin geliştirilmesi en önemli noktalardan birisidir.

Önemli Not : Hacklink, Black Hat SEO çalışmalarını kesinlikle önermiyor, uygulamıyor ve uzun vadede bunun web sitelerine zarar vereceğini düşünüyoruz.

Seo nedir mi? Bize göre google tarafından bakmak ve Yurtdışı bilgi kaynaklarını bol bol takip ederek analiz ve yorum yapmaktır.

Seo Nedir?
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?