Uluslararası Dijital Pazarlama

Header

 

Mucize Fikir ailesi olarak sizlere bu makalemizde Seo ve Sem kavramları arasındaki farklardan bahsedeceğiz. Müşterilerimizden ve ziyaretçilerimizden gelen yorum ve soruları göz önünde bulundurduğumuz zaman Seo ve Sem kavramlarının birbiriyle karıştırılmakta olduğunu görüyoruz. Bu sebeple insanlarda kafa karışıklığına sebep olan bu iki terim arasındaki fark nedir sorusunu sizler için cevaplıyoruz.
Birbirinden farklı hizmetler olan Seo ve Sem, çoğu zaman karıştırıldığı için birbirinin yerine kullanılmaktadır. Ancak aslında bu kavram işlevsel olarak bakıldığından birbirinden tamamıyla farklıdır. Peki, Seo ve Seo nedir? Aralarındaki farklılara değinmeden önce, her iki terimin de kısaca tanımını yapalım.
“Arama motoru optimizasyonu” olarak bilinen Seo, web sitelerinin Google gibi arama motorlarının sonuçlarında üst sıralara yerleşmesini sağlayan çalışmalar bütünüdür.
Sem ise, “arama motoru pazarlama” olarak ifade edilmektedir. Sem, arama motorları üzerinden ücretli reklam çıkılması işlemine verilen isimdir.

 

Seo ve Sem Arasındaki Farklar Nelerdir?

SEM (arama motoru pazarlaması) ve SEO (arama motoru optimizasyonu) kavramları arasındaki farklar aşağıda verilmiştir;
• Seo ve Sem çalışmalarının geri dönüşlerini “hız” açısından değerlendirdiğimiz zaman Sem, Seo’ya oranla çok daha hızlıdır. Seo çalışmalarına bakıldığı zaman; seo hizmeti alan bir web sitesinin sektörü ve rekabet ortamı göz önünde bulundurularak arama motoru sonuçlarında yükselmesi için belirli bir zamana ihtiyaç vardır. Bu zaman 1 ay ile 1 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Fakat arama motoru pazarlaması yani Sem çalışmalarında ise bu süre çok daha kısadır. Sem çalışmalarının etkisini göstermeye başlaması için beklenilecek zaman maksimum 3 iş günüdür.
• Seo ve Sem kavramları arasındaki bir diğer fark ise hiç şüphesiz ki “doğallıktır”. Şöyle ki Seo’nun doğal uygulamalar olduğu bir gerçektir. Ve internet kullanıcıları doğal ile yapay arasındaki ayrımı gözeterek tercihini ona göre yapmaktadır. Yani arama motoru sonuçlarında adwords reklamlarını tercih etmek yerine Seo çalışmaları ile üst sıralara yükselen web siteleri tercih edilmektedir. Çünkü o siteler, internet kullanıcılarında güvenilir site algısı oluşturmaktadır.
• Seo ve Sem arasındaki üçüncü fark ise “maliyet” konusudur. Arama motoru optimizasyonu yani Seo, Sem’e oranla çok daha düşük maliyetlidir. Sem, durağan bir maliyette değildir ve sürekli olarak artış göstermektedir. Seo çalışmalarında ise Seo firmasının size önceden belirleyeceği bütçe üzerinden çalışmalar yürütülmektedir.
• İki kavram içerik kalitesi bakımından da farklılık göstermektedir. Seo çalışmalarındaki içerikler kullanıcısı faydası odaklıyken; Sem, daha çok ticari hedefli olduğu için içerikler kullanıcıları tatmin eder derecede kaliteli olmayabilir.
Yukarıda belirtilen farklar göz önünde bulundurularak Seo ve Sem kavramlarının markalara/firmalara farklı sonuçlar sunduğu unutulmamalıdır. Hedef ve beklentileriniz doğrultusunda hangisini seçeceğinize karar verebilirsiniz.

Seo ve Sem Arasındaki Farklar
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?