Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
SEO WORDPRESS

Artık web siteleri dijital dünyaya WordPress’in penceresinden bakıyor. İyi bir SEO çalışması oluşturmak ve sanal dünyada yerinizi sağlamlaştırmak istiyorsanız WordPress’in sunduğu imkanlarla bu mümkün. Hem kullanışlı hem de ücretsiz versiyonuyla içerik detaylarınızı şekillendirirken tam da ihtiyacınız olan özelliklere sahip olmasıyla Seo WordPress kullanımı işinizi kolaylaştıracak. Üstelik başlıca blog sitelerinin yüzde 58’i WordPress üzerinden çalışmakta. Bu yazımızla WordPress üzerinden SEO uyumlu içerik nasıl oluşturulur inceleyebilirsiniz.

SEO WordPress Çalışması Nasıl Yapılır

Temel olarak SEO’nun uygulama prensibine bakarsak hangi uygulamayı kullanırsanız kullanın özgün, kaliteli içerik üretmeniz olmazsa olmaz bir kural. Google’ın filtrelemede kullandığı robotları için optimize etmeli, arama yapan kullanıcılar için yazmanız gerekiyor. Piyasada birçok blog yazısı mevcut ama içerik olarak maalesef boş. Öncelikle hedef kitlenizi iyi analiz etmeli, tanımalı ve ona göre bir strateji geliştirmeniz önemli. İçeriğiniz anlamlı, anlaşılabilir, ulaşılabilir ve profesyonel olduğu kadar fazla teknik bilgiyle de can sıkmamalı. Aşağıda açıkladığımız üzere bazı eklentileri de etkin hale getirerek Seo WordPress çalışmanızda sizin için daha faydalı hale getirebilirsiniz.

Madde madde gidersek WordPress’te yazınızı yazarken dikkat etmeniz gereken noktalar şöyle

  1. İçerik başlığı: Yazınız için yazacağınız başlığın özenle seçilmesi gerekir. Ne fazla uzun ne fazla kısa ama en az 3 kelimeden meydana gelmeli diyebiliriz. İçeriğinizin temasıyla bağlantılı olup anahtar kelime veya kelimelerden oluşmalı. Web sitenize giren okuyucunun, başlıkta istediğini bulması lazım. Yoksa kullanıcı için sadece vakit kaybı olduğu düşünülecektir. Tarayıcının üst kısmında bulunması sebebiyle de kullanıcı için hangi sayfada olduğunu gösteren belirleyici bir unsurdur.
  2. İlk paragrafın önemi: Birçok kullanıcı ilk paragrafta aradığı kaynağı veya anahtar kelime bağlantısını göremediğinde yani istediğini alamadığında yazının tamamını okumadan web sayfasından çıkıyor. O yüzden ilk paragrafla kullanıcıyı kendine çekmek çok önemli. Bunun için de zaten WordPress size Yoast eklentisiyle anahtar kelimeye ne kadar yer verdiğinizi göstererek yardımcı oluyor ve ona göre uyarıyor. Eğer anahtar kelime sıklığınız az ise, ilk paragrafta veya başlıkta geçmiyorsa bunun kontrollerini sizin için yaparak düzenlemeleriniz için kolaylık sağlıyor.
  3. Headings: Başlık etiketi olarak da geçen headings 6 çeşitte bulunuyor. H1’den H6’ya kadar büyükten küçüğe doğru giden başlık boyutlarından H1 olanı zaten otomatik olarak içerik başlığına verilecektir. Alt başlıklar için H2’den devam edebilirsiniz. Üstelik alt başlıklar kurallara uygun düzenlendiğinde indexlenme oranında büyük bir artış sağlıyor. Bu özellikler için Yoast Seo WordPress eklentisini kullanabilirsiniz.
  4. Sayfa URL’si: Sayfa adresinin kullanıcılara karışık veya kullanışsız gelmesi iyi bir etki yaratmayabilir. O yüzden net ve hatırlanabilir olması önemli. URL’nizi yazarken kelimeleri tire (-) işaretiyle ayırmayı da unutmayın. Bu özellik için herhangi bir eklentiye gerek yok.

Meta descreption tag: Kullanıcılar arama yaptığında sayfa başlığının altında yer alan açıklama kısmıdır. Sayfa içeriği hakkında kilit bilgi veren bir özet niteliğinde. Minimum 75 karakterdir. Yoast eklentisiyle kullanmak mümkün.

Backlink: İçeriğinizde backlinklere yer vermek arama motorları tararfından sevilen bir durum. Ancak abartıldığı zaman spam olarak algılanma olasılığınız yüksek. Aynı zamanda fazla link bulundurmak kullanıcı için okumayı zorlaştırabilir. Sayfalarınız arasında veya diğer web sitelerinden düzenli linkler vermek kullanıcı sayısını arttırdığı gibi WordPress’te eklentisiz olarak mevcut bir özellik.

Görselliğin önemi: Fazla sade ve şekil barındırmayan yazılar ne Google ne de kullanıcılar tarafından seviliyor. Bu yüzden bir fotoğraf, video veya gif bulundurmak yazıyı estetik göstermek açısından bir katkı sağlıyor. Yine WordPress içinden görsel ekleyebilir, yazılarınızın rengini ayarlayabilir, vurgu vermek istediğiniz yerin kalın veya eğik olmasını da sağlayabilirsiniz.

WordPress SEO ayarları ve eklentilerin detayları hakkında web sitemiz üzerinden daha kapsamlı bilgilere ulaşabilir ve Soru-Cevap platformumuz üzerinden bizlere sorularınızı yöneltebilirsiniz.

 

SEO WORDPRESS
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?