Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Seo’da Yazı ile Etiket Arasındaki İlişki

 

Seo’da Yazı ile Etiket Arasındaki İlişki

Yazmış olduğunuz içeriklere ekleyeceğiniz yazı etiketleri hem arama motorları hem de sitenize gelecek olan ziyaretçiler açısından oldukça önemli bir yere sahip olan anahtar kelimelerdir. Bu açıdan bakıldığında doğru etiketlemelerin yapılması doğal bir seo uygulaması bakımından son derece önemlidir. Doğru bir etiketleme yapılmadığı takdirde birçok hatayla karşılaşmak mümkündür. İçerikle alakası olmayan etiketlerin kullanımı ya da olması gerekenden çok fazla sayıda etiket kullanımı, sitenizin kalitesini düşürerek, ziyaretçileriniz tarafından olumsuz olarak algılanacaktır. Seo’da Yazı ile Etiket ilişkisi arasında dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır.

Etiket kullanımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Seo’da Yazı ile Etiket arasındaki ilişkide dikkat edilmesi gerekenler bu şekildedir;

  • Etiket miktarının abartılmaması, çok fazla olmaması gerekir. Kullanacağınız etiket miktarını, yazınızın uzunluğuna göre belirlemeniz mümkündür. Bu sayede orantılı bir etiket kullanımı sağlayabilirsiniz.
  • Yazınız için belirlemiş olduğunuz etiketler mutlaka içeriğiniz ile doğrudan alakalı olmalıdır.
  • Web sitenize ziyaretçi kazanmak adına konunuzla alakasız etiketlemeler yapmanız size yarardan çok zarar getirecektir. Arama motorlarından gelen kullanıcılar ilgilendikleri konuyla hiçbir alakası olmayan bir içerikle karşılaştıklarında sitenizde zaman geçirmeyerek çıkış yapacaklardır. Bu durum ziyaretçileriniz nezdinde güvensizlik olarak algılanarak olumsuz bir imaj yaratacaktır.
  • Etiketleriniz yazınızda en çok kullanılan kelimelerden oluşmalıdır. Etiketlerinizi belirlerken metninizin içerisinde en çok geçen, yoğunluğu diğer kelimelere oranla daha fazla olan kelimeleri seçebilirsiniz.
  • Kullanacağınız etiketler ile yazınızın başlığını desteklemeyi unutmayın!
  • Yazınızda kullanacağınız etiketleri seçerken arama motorlarında aranma oranı en fazla olan kelimeler olmasına özen gösterin!
  • Seo’da Yazı ile Etiket konusunda bir diğer önemli olan konulardan bir tanesi gereksiz etiket kullanımından kaçınmanızdır. Gereksiz yere kullanılan etiketler web sitenizin kalitesiz olarak algılanmasına neden olacaktır.
  • Yazıda kullanılacak etiket sayısı, metninizin uzunluğuna göre belirlenmelidir.
  • Abartıya kaçmadan orantılı olarak yapacağınız etiketlemeler, sitenizin kalitesini arttırır. Etiket kullanımındaki ideal oran %3-4 civarında olmalıdır.
  • Unutmamanız gereken bir diğer püf noktası ise etiket kullanımında spam damgasının engellenmesidir. Spam damgası yememek için ise etiket seçimi yapılırken; aynı içerikli etiketlerden ve benzer kelime kullanımından kaçınılmalıdır.

 

Web sitenizin seo kalitesini düşürmemek için yazı ile etiket arasındaki ilişkiyi doğru bir şekilde uygulamanız gerekmektedir. Seo’da Yazı ile Etiket konusunda bahsettiğimiz maddelere dikkat ederek içeriklerini buna bağlı olarak revize edebilir ya da alanında uzman kişilerden seo hizmeti alarak web sitenizi emin ellere teslim edebilirsiniz.

 

Seo’da Yazı ile Etiket Arasındaki İlişki
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?