Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » Sosyal Medya Ajansı ile Hedef Kitlenizi Genişletin
Sosyal Medya Ajansı ile Hedef Kitlenizi Genişletin

Günümüzde kitle iletişim araçlarının tamamının sahip olduğu enformasyon gücünü tek elden kullanıcıya ulaştırabilen mecralar kuşkusuz ki sosyal medya mecralarıdır. Özellikle internet kullanım olanağının çok fazla gelişmesiyle her yaştan kullanıcının içerisinde bulunduğu bu platformlar dünyası, yeni bir iş kolunun da oluşmasına vesile olarak sosyal medya ajansı gibi bir kavramı hayatımıza sokmuştur. Geçmişte televizyon, radyo, gazete gibi mecralar aracılığıyla kullanıcıya ulaştırılan bilgiler; teknolojinin de yardımıyla artık çok daha fazla kişiye çok daha kısa sürelerde ulaşabildiği için bireyler de tamamen bu alan üzerinde yoğunlaşarak her şeyi artık sosyal medya üzerinden öğrenip geliştirebilmekteler.

Bu sürecin bir de markalar kısmında oldukça fazla getirisi bulunmakta. Sosyal medya yönetimi yapılan bir markanın doğru yönlendirilmesi ve markalara sunulan kolaylıklar sayesinde artık küçük ölçekli ya da büyük ölçekli fark etmeden, her sektörden her firmanın pazarlama ve tanıtım için kullandıkları yol kaçınılmaz olarak bu platformların hesapları olmuştur.

Sosyal Medya Ajansı ile Çalışmak

Firmaların ya da bireysel işi için sosyal medyayla ilgilenen kişilerin bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmaları, kendilerine oldukça olumlu bir şekilde geri dönüş kazandıracaktır. Bu süreçlerde her iki taraf için de keyifli ve verimli geçirilen çalışma koşulları var olduğundan, sektörün içerisinde sosyal medya ajansı kurmak isteyen kişilerin sayısında da ciddi bir artış meydana gelmektedir.

Bu konuyu marka bazında ele alırsak, öncelikle araştırma sonrasında uygun bulunan ajansın geçmişteki işleri mutlaka araştırılmalıdır. Firma konusunda referansın ne kadar önemli olduğu bilindiği için, çalışılması düşünülen ajansa refere olacak firmaların ne kadar büyük ölçekli olduklarına ve ne kadar iyi işler yaptıklarına dikkat etmek gerekir. Ajanslarla görüşmeye gidilirken öncelikle markanın kendi içerisinde önceden bir toplantı yaparak çalışmak istedikleri dijital pazarlama ve sosyal medya ajansı ile ne kadarlık bir bütçe ayırarak çalışabileceğini belirlemesi gerekir. Bu durum aynı zamanda bütçe teklifini sunacağınız sosyal medya ajansının da sizin elinizdeki bütçeyi nasıl değerlendirebileceğini belirlemesine ve size göstermesine imkan sağlar.

Çalışmayı düşünülen sosyal medya ajansı ile yapılacak görüşmede, kişilerin ya da markayı temsil eden ekibin hal ve hareketleri de oldukça önemlidir. Her ne kadar ajans olarak üstlenilecek bir durum olduğu gözükse de, aslında beklentisi olan taraf olarak bizlerin de ajanslara karşı iş sürecinde bir takım sorumlulukları bulunur. Bu sebepten yapılan görüşmelerde mutlaka ve mutlaka sosyal medya yönetimi süreçleriniz için ne gibi beklentilerinizin olduğunu açıkça dile getirmeniz gerekmektedir.

Son olarak, ajans görüşmeleriyle ilgili dikkat edilmesi gereken hususları toparlarsak istekleriniz ve süreçle ilgili bütün soruları görüşmeye katılan sosyal medya uzmanı çalışanlara sorarak kesin ve net bilgiler almayı unutmamalı, yapılacak çalışmalara dair raporlama süreçlerini de eksiksiz olarak mutlaka çalışma ekibinden istemeniz gerekmektedir.

Sosyal Medya Ajansı Tam Olarak Ne ile İlgilenir?

Sosyal medya ajansı, çalıştıkları markaların deyimi yerindeyse “A’dan Z’ye” tüm süreçlerini profesyonel olarak yönetme sorumluluğunu taşır. Her markanın kendi sektörüne ve prestijine göre farklı bir imajı olduğundan ajans tarafından bu imaj iyi belirlenerek ona uygun bir çalışma süreci ortaya çıkarılır. Planlanan sürecin de kısa vadede kısa çözümlere ulaşmak amacıyla değil, daha uzun vadede daha kalıcı sonuçlar ve potansiyel artırımına yönelik olmasına özen göstermektedirler.

Ajansların markalar için oluşturdukları içeriklerin GIF oluşturma, kısa videolar hazırlama, eğer uygun bir süreç varsa piyasada bilinen fenomenlerle iş birliği içerisine girme gibi yan kollarının da eksiksiz olarak tamamlandığı bilinir. Böylelikle markanın bilinirliği ve algı konusundaki prestij de arttırılmaktadır.

Son olarak sosyal medya moderasyon kısmında yöneticiliği ele alınan markanın ya da işin 7/24 şekilde kontrol altında tutulduğu; müşterilerin taleplerinin en kısa sürede çözüme ulaştırıldığı iyi bir ajansın gerçekleştirdiği gereklilikler arasında yer almaktadır.

Sosyal Medya Ajansı ile Hedef Kitlenizi Genişletin