Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » 3 Adımda Sosyal Medya Analizi Nasıl Yapılır?
3 Adımda Sosyal Medya Analizi Nasıl Yapılır?

Derinlemesine bir sosyal medya analizi yaparak neyin nasıl geliştirdiğini öğrenmeniz hiç de zor değil!

Sosyal medya analizi, sosyal medya hesabı olan ve bu hesabı aktif kullanan her marka için gereklidir. Sosyal medya metriğinin sizin lehinize ne işe yaradığını, neyi daha iyi yapabileceğinizi ve rekabete karşı nerede durduğunuzu belirlemenize yardımcı olur.  Bu, markanız için sosyal medyada uygun rotayı belirlemenin en iyi yollarından biridir.

Sosyal medya analizi yapmanın kolay olmadığını biliyoruz. Değerlendirilmesi gereken birçok metrik ve belirlenen hedefler var.

Peki, nasıl kolay ve hızlı bir şekilde sosyal medya analizi yapabilirsiniz?

Sosyal medya analizi yapmanın 3 adımı

1.Rakiplerinizin kim olduğunu bulun

Sosyal medya analizi yaparken rakiplerinizi belirlemek sizi her zaman bir adım öne taşıyacaktır.

2.Google kullanın

Sosyal medya araçlarının kullanım oranlarını öğrenmek, hangi mecralardan nasıl alışverişler yapıldığını bilmek oldukça işinize yarayacaktır. Bu bilgileri edinmeniz için en kolay ve hızlı yollardan biri Google olabilir. Hangi mecra sizin için daha uygun? Ulaşmak istediğiniz kitle hangi platformları kullanıyor? gibi soruların yanıtları Google’da.

3.Etkileşimleri takip edin

Sosyal medya analizinde en önemli konulardan biri de markanızın aldığı etkileşimdir. Yorumlar, beğeniler ve takipçi sayıları sürekli gözlenmesi ve arttırılması gereken metriklerdir. Bu metrikleri yakından takip edebilmeniz sizi doğru sonuçlara ulaştıracaktır.

4.İçerik Analizi

İçerik oluşturmak ve paylaşmak pahalı bir iştir. Hangi içeriklerin ilgi gördüğünü, sitenizle alakalı olduğunu ve trafik getirdiğini analiz etmeniz gerekir. Bu durumu analiz ettikten sonra hem bütçe ayarlamalarınızı hem de alakalı içeriklerinizin verimini arttırabilir, kitlenize en uygun içerikleri sunabilirsiniz.

Ayrıca birkaç adımda analiz yapan bazı araçları da kullanabilirsiniz. Bunlar analitik sonuçları ortaya çıkaracaktır ve rotanızı belirlemenize yardımcı olacaktır. Örneğin: Google Analytics

Sonuç Olarak:

Sosyal medya performansınızı kontrol etmeniz markanızı bir çok konuda bir adım ileriye taşıyacaktır ve sonraki adımlarınız için size ışık tutacaktır. Bu konuda profesyonel bir yardım alarak, etkili bir sosyal medya analizi yapmanız ve/veya yukarıda belirtilen yöntemleri izlemeniz sonucunda işletmenizi dijital dünyada istediğiniz yere taşımanız kaçınılmaz olacaktır.

3 Adımda Sosyal Medya Analizi Nasıl Yapılır?