Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Sosyal Medya Analizi Nasıl Yapılmalıdır?

Sosyal medyada pazarlama yapan şirketler için kampanyalarının nasıl ilerlediğini gözlemleyebilmek oldukça önemlidir. Bu gözlemleri yaparken özellikle incelenmesi gereken birkaç tane önemli nokta vardır. Bu yazımızda sizlerle sosyal medya analizi yaparken incelemeniz gereken alanları paylaşıyoruz.

İşte!

Sosyal medya analizi yaparken incelemeniz gereken alanlar:

1.Kitle Boyutu

Haftalık bazda kitlenizin büyümesini değerlendirin ve bunu rakiplerinizle karşılaştırın. Ayrıca, mümkün olan yerlerde sizi takip etmeyen ancak, profilinizi ziyaret eden kişileri de değerlendirin.

 

2.Kitle Profili

Kitlenizi büyütürken doğru kitle profiline sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Twitter’da, hangi kategorilerdeki kullanıcıların profilinizin bir parçası olduğunu görmek için bir rapor çalıştırabilirsiniz. Örneğin, girişimciler, pazarlamacılar vb. Facebook’ta, Facebook hayranlarınızı hedefleyen bir reklam  oluşturabilir ve ardından kitlenizin profilini çıkarmak için hedefleme seçeneklerini değiştirebilirsiniz. Analizi araç kullanarak yapamazsanız, kitleniz için bir anket oluşturabilirsiniz.

 

3.Erişim ve Etkileşim

Kitlenizin ne kadarına ulaşıyorsunuz ve içeriklerinize ne kadar ilgi gösteriliyor?

Erişimi incelemek oldukça önemlidir; çünkü insanlar içeriğinizle etkileşimde bulunmasa bile, onları görüp satıl alma eylemi gerçekleştirebilirler

Ayrıca, etkileşimi incelemek de gereklidir; çünkü kitlenizin çok olmasa bile bir kısmının içeriğinizle etkileşime girmesi beklenir aksi takdirde içeriğinizle ilgili bir sorun veya yanlışlık olabilir.

 

4.İçerik Analizi

İçerik oluşturmak ve paylaşmak pahalı bir iştir. Düzenli olarak, nelerin işe yarayıp yaramadığını görmek için içeriğinizi analiz etmeniz gerekir. Örneğin, videolar, resimler veya metin güncellemeleri en iyi şekilde çalışıyor mu? veya kullanıcıların sorularıyla yeteri kadar ilgileniyor musunuz?

Bunları sürekli olarak izlemeniz gerekir

 

5.Rakip Analizi

Rakiplerinizi takip etmek ve incelemek, kendi performansınız hakkında oldukça önemli fikirler edinmenize yardımcı olabilir. Hesabınızın rakiplerle karşılaştırılması, gelişme oranları, nelerin iyi işleyip işlemediği gibi konular sizi doğru yönlendirecektir.

 

Özetle;

Sosyal medya varlığınız büyüdükçe, sosyal medya analizi yapmanız kaçınılmaz hale gelecektir. Analizlerinizi yukarıdaki alanlar üzerinden yapmanız doğru durumlara odaklanmanızı ve analiz sonuçlarınız doğrultusunda gelişmenizi sağlayacaktır.

 

Sosyal Medya Analizi Nasıl Yapılmalıdır?
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?